100.000 TL Faizsiz KOSGEB Esnaf Kredisi 2018-2019 Başvurusu

En son 2016 ve 2017 yıllarında verilen 50.000 TL faizsiz KOSGEB esnaf kredisi, 2018 ve 2019 yıllarında da verilebilir. Üstelik 50.000 TL yerine üst limit 100.000 TL’ye çıkarılabilir. Bu sayede, ekonomik durgunluk yerini ekonomik canlanmaya bırakacaktır. Bu tabiki de bir nevi parasal genişlemeye neden olsa da yani enflasyonun yükselmesini körüklese de mevcut kredi faiz oranlarının çok yüksek olması nedeniyle esnaflar ne yazık ki kredi çekememekte ve KOSGEB’in bu kredisine oldukça ihtiyaç duymaktadır.

Tüm esnaflar için geçerli olacak bu kredinin 2018 yılı sonunda veya 2019 yılında ilan edilme ihtimalini yüksek görüyoruz. Şartlar, geçtiğimiz yıllarda ilan edilen şartlara benzerlik gösterecektir. KOBİ Bilgi Beyannamesini doldurmuş ve KOSGEB’e kayıt yaptırmış esnaflar, bu krediden yararlanma şansı elde edebileceklerdir. İnternet üzerinden online başvuru yapılan bu kredinin bir an önce ilan edilmesini sonuna kadar savunmamız gerekiyor. Çünkü özellikle 2018 yılı tüm esnaflarımız için oldukça zor geçiyor.

Acele düşük faizli esnaf kredisine ihtiyacım var diyorsan, mutlaka Esnaf Kefalet Kredisi isimli yazımızı okumalısınız.

100.000 TL faizsiz kredi alma şartları nelerdir?

Aslına bakarsanız, esnafa faizsiz kredi üst limiti, ilan edilen programda belli oluyor. 2016 ve 2017 yıllarında 50.000 TL idi. Ancak bu yıl, kredi üst limitinin 100.000 TL olabileceğini söyleyebiliriz. Bu krediden yararlanabilmeniz için hem KOBİ olmanız hem de KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız şarttır.

İlgili içerik: KOBİ nedir?
Bireysel vatandaşlar, ne yazık ki esnaf kredilerinden yararlanamazlar. Yine KOBİ iseniz bağlı bulunduğunuz bir meslek odasının da olması gerekiyor. Ya TOBB’a bağlı bir meslek odasına ya da Esnaf Sanatkarlar Odası’na kayıt yaptırmanız şarttır. Daha önceden kayıt olduysanız, tekrar kayıt olmanıza gerek yoktu.
Eğer TOBB’a bağlı bir meslek odasına kaydınız varsa TOBB nefes kredisi isimli yazımızı mutlaka okumalısınız. 

Bunun yanı sıra, vergi ve SGK borcunuzun az ya da hiç olmaması gerekir. Eğer yüksek meblağlı SGK veya vergi borcunuz varsa KOSGEB esnaf kredisinin avantajlarından yararlanamazsınız. Bu durumda, büyük ölçüde düşük tutarlı kredi çekme durumunda kalırsınız.

KOSGEB e-Devlet üzerinden başvurular yapılmaktadır.

Şimdi de gelelim, başvuru mevzusuna. KOSGEB esnafa faizsiz krediden yararlanmanız için öncelikle ilanı beklemeniz gerekecektir. İlan duyurusu yapıldıktan sonra ise e-Devlet üzerinden firmanız adına başvuruda bulunacaksınız. Ancak daha önceden KOSGEB’e işletmenizi mutlaka ama mutlaka kayıt yaptırmalısınız. Kredi ilanı verildikten sonra sistemsel yoğunluk olduğundan çeşitli sıkıntılar ile karşılaşmanız olasıdır. 

KOSGEB’e e-Devlet üzerinden kredi başvurusunda bulunduktan sonra KOSGEB, kredi almaya hak kazananları duyuracaktır. Bu duyurudan sonra ise banka başvuru işlemlerinin tamamlanması gerekecektir. Bu kredi türünde de krediyi bankaların vereceğini unutmayınız. KOSGEB, bu süreçte sadece kullanacağınız kredinin faizini karşılayacak ve sizin adınıza bankaya ödeyecektir. Bu hususta kredi ödemelerinizi mutlaka aksatmamanız gerekiyor. Aksi takdirde, KOSGEB, krediniz için faiz ödemesini bankaya yapmaz. Eğer ana para taksitlerini düzenli öderseniz, kredinizin faizini ödemezsiniz. Kredi faizinizi KOSGEB karşılar.

Bu süreçte, bankalar sizden teminat isteyebilir. Teminat sıkıntı yaşayacak olursanız, Kredi Garanti Fonu sizin için bankaya kefil olabilmekte ve size teminat mektubu verebilmektedir. Bu sayede, esnafın finansmana ulaşımında herhangi bir aksaklık ile karşılaşmazsınız.

Ancak kredi siciliniz çok bozuksa, borç ödeme alışkanlıklarınız iyi değilse KOSGEB, kredi başvurunuzu kabul etsen dahi bankalar, size teminat karşılığı dahi kredi vermekten çekinebilir.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.