Kredi Sicil Affı Çıktı mı 2018? Bankalar Ne Zaman Af Uygulayacak?

Kredi sicil affı, geçen yıl olduğu gibi 2018 yılında da merak ile takip edilen konular arasındaki yerini koruyor. Peki ama 2018 yılında kredi sicil affı çıktı mı? Bankalar ne zaman sicil affı uygulayacak? Özellikle kredi sicili bozuk olan vatandaşlarımızın cevabını aradıkları soruları, bu kapsamda yanıtlamaya çalıştık.

Şimdi dilerseniz, iki önemli sorunun cevaplarını açıklamaya başlayalım.

Kredi sicil affı çıktı mı 2018?

Kredi sicil affı 2018 yılı itibariyle henüz çıkmamıştır. Bunun için yasal düzenleme gerekmektedir. 2017 yılında ise bildiğiniz üzere sicil affı çıkmasına rağmen sicili bozuk olan vatandaşlarımız, 2017 yılı kredi sicil affından çok fazla yararlanamamıştır. Hal böyle olunca, acaba 2018 yılında çıkması muhtemel kredi sicil affının yine 2017 yılındakine benzer bir model ile ilan edileceği merak edilmektedir. Çünkü 2017 yılında bankaların katı tutumu nedeniyle sicili bozuk olan vatandaşlar, borçlarını ödemiş olmalarına rağmen bu af düzenlemesinden yararlanamadılar.

Ancak, 2018 yılında kredi sicil affıyla ilgili yeni bir model düşünülmektedir. Almış olduğumuz duyumlar, bu yöndedir. Umuyoruz ki, 2018 yılında sicil affı ile ilgili yeni bir model önerisi getirilir ve kredi ihtiyacı olan vatandaşlarımız ve esnafımız mağdur olmaz. Çünkü 2017 yılına benzer bir sicil affı modeli, yine kredi müşterilerini mağdur edecektir.

2018 yılında kredi sicil affı ile ilgili getirilmesi düşünülen yeni modeli, kredifaizbanka.com/kredi-sicil-affi/ bağlantısı aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Bankalar ne zaman sicil affı uygulayacak 2018?

Kredi sicil affıyla ilgili 2017 yılında 22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna geçici bir madde eklenmişti.

Bu maddede ne yazık ki, bankalara herhangi bir yaptırım uygulanmadı. Bu sebeple de bankalar, dilediklerine kredi verdi, dilemediklerine vermedi. Bu durumun 2018 yılında yaşanmaması adına kredi sicil affı ile birlikte bankalara da zorunluluk getirilmelidir. Ancak, bu durumda bankalar sicil affı uygulayabileceklerdir.

2017 yılında 6 ay içinde bankalara borcu olanların borçlarını kapatmaları durumunda kredi kullanabilecekleri ifade edilmişti. Vatandaşlar, borçlarını bu süre içerisinde kapatmalarına rağmen ne yazık ki yeni kredi kullanamadı ve mağdur oldular. Bu nedenle, etkin bir sicil affı gerekiyor.

Etkin bir sicil affı söylemini ilk kez TESK Başkanı Bendevi Palandöken kullandı. Konuya sahip çıkanlar arasında da ilk sırayı Bendevi Palandöken alıyor. Etkin sicil affı olmadan mağduriyetler ne yazık ki giderilemeyecek gibi duruyor.

Esnaflar için faizsiz kredi veren KOSGEB ile ilgili gelişmeleri destekler.net/kosgeb-esnaf-kredisi-faizsiz-basvuru/ adresinden takip edebilmeniz mümkündür.
Bendevi Palandöken’in 2018 yılı başında etkin kredi sicil affı ile ilgili söylemlerini,  milliyet.com.tr/tesk-genel-baskani-palandoken-2018-de-ankara-yerelhaber-2514775/ bağlantısından okuyabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.