Mavi Yumurta Yumurtlayan Tavuk Fiyatları 2018 | Irkı ve Cinsi

Mavi yumurta yumurtlayan tavuk fiyatları 2018 yılında ne kadar oldu? Mavi yumurta yumurtlayan tavuk cinsi özellikleri nelerdir? Yeşil yumurta yumurtlayan tavuk cinsi ve özellikleri nelerdir? Araucana tavuk, Ameraucana tavuk  Araucanas tavuk cinsleri, özellikleri ve fiyatları hakkında tüm bilinmeyenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Mavi yumurta nedir?

Mavi Yumurta
Mavi Yumurta

Mavi yumurta, daha çok  Amerika menşeli özel bir tavuk cinsi sayesinde üretilen rengi açık mavi olan bir yumurta cinsidir. Oldukça ilgi gören ve fiyatı yüksek bir yumurtadır. Mavi yumurta ve bu yumurtayı yumurtlayan tavuk cinsi hakkında detayları aşağıda aktaracağım.

Yeşil yumurta nedir?

Yeşil Yumurta
Yeşil Yumurta

Yeşil yumurta, daha çok Şili menşeli özel bir tavuk cinsi sayesinde üretilen rengi açık mavi olan bir yumurta cinsidir. Oldukça ilgi gören ve fiyatı yüksek bir yumurtadır. Mavi yumurta ve bu yumurtayı yumurtlayan tavuk cinsi hakkında detayları aşağıda aktaracağım.

Not: Bu iki ayrı renkteki yumurta, aynı cins tavuklardan da üretilebilmektedir, ancak hangi cins daha çok o yumurta ile özdeşleşmiş ve o yumurtayı daha çok yumurtluyorsa, yazıma o şekilde yöne vermeye çalıştım.

Tavsiye içerik: Tavuk çiftliği kredisi

Mavi yumurtlayan tavuk cinsi ve özellikleri nelerdir?

Mavi Yumurtlayan Tavuk Cinsi Ameraucana ve Özellikleri
Mavi Yumurtlayan Tavuk Cinsi Ameraucana ve Özellikleri

Mavi yumurtlayan tavukların genellikle mavi dışında yeşil, pembe renkte de yumurtladıkları ve hatta en çok genel renk olan beyaz yumurta yumurtladıkları bilinmektedir. Köy tavuklarının ise yumurtasının kahverengi olduğu kabul edilir.

Son günlerde oldukça popüler hale gelen ve birçok kişinin merak ettiği mavi yumurtlayan tavuk cinsini irdelemek istedik. Çünkü konunun bir iş fikri olarak değerlendirilmesi olası.

Mavi yumurtlayan tavuk cinsi en çok Amerika kökenli ”Ameraucana” olarak bilinir. Bu tavuk cinsinin az bulunması sebebiyle mavi yumurtlayan tavuklar, özellikle süs tavuğu besleyenlerden oldukça fazla talep görmektedir.

Yeşil yumurtlayan tavuk cinsi ve özellikleri nelerdir?

Yeşil Yumurtlayan Tavuk Cinsi Araucana ve Özellikleri
Yeşil Yumurtlayan Tavuk Cinsi Araucana ve Özellikleri

Yeşil yumurtlayan tavukların genellikle yeşil dışında mavi, pembe renkte de yumurtladıkları ve hatta en çok genel renk olan beyaz yumurta yumurtladıkları bilinmektedir.

Yeşil yumurtlayan tavuk cinsi daha çok Şili kökenli ”Araucana” olarak bilinir. Yeşil Yumurtacı lakabı takılmıştır. Araucana türü Ameraucana türünün atasıdır. İngilizler Araucana türünden melez bir şekilde Ameraucana türünü üretmiş ve tür olarak ilan etmişlerdir.

Tavsiye içerik: Tavuk ırkları tablosu

Mavi yumurta yumurtlayan tavuk fiyatları 2018 nedir?

Mavi Yumurtlayan Tavuk Cinsi Ameraucana ve Özellikleri
Mavi Yumurtlayan Tavuk Ameraucana Fiyatları

Mavi yumurtlayan tavuk ameraucana fiyatları ile ilgili olarak mavi yumurtlayan ”Ameraucana” cinsi tavukların az bulunması sebebiyle ve son dönemde çıkan haberler neticesinde fiyatları oldukça yükselmiştir. Geçtiğimiz yıllarda bu cins tavukların fiyatı tavuk başına 160 TL ile 210 TL arasında değişiyordu. Günümüzde ise mavi yumurtlayan tavuk fiyatları tavuk başına 600 TL ile 2.100 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Yıllık yumurta üretimleri ortalama 120-180 adettir.

Yeşil yumurta yumurtlayan tavuk fiyatları 2018 nedir?

Yeşil Yumurtlayan Tavuk Cinsi Araucana ve Özellikleri
Yeşil Yumurtlayan Tavuk Araucana Fiyatları

Yeşil yumurtlayan tavuk Araucana fiyatları ile ilgili olarak yeşil yumurtlayan ”Araucana” cinsi tavukların az bulunması sebebiyle ve son günlerde popüler olmasıyla fiyatları oldukça yükselmiştir. Şu an yeşil yumurtlayan tavuk fiyatları tavuk başına 370 TL ile 2.500 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Yıllık yumurta üretimleri ortalama 150-200 adettir.

İlgili içerik: Ataks tavuk fiyatları

Mavi yumurta fiyatları 2018 ne kadar?

Mavi yumurtaların fiyatı adet başına 20 TL ile 25 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Özellikle profesyonel kuluçka makinesi ile bu yumurtalara sahip olmak büyük önem arz ediyor.

Yeşil yumurta fiyatları 2018 ne kadar?

Yeşil yumurta fiyatları adet bazlı 20 – 25 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Tabii ki bu fiyatlar artı, eksi olarak dönemsel arz-talep dengesine göre ciddi dalgalanmalar geçirebilir.

Mavi ve yeşil yumurtanın faydaları nedir?

Mavi yumurtaların besin, kalori ve protein açısından bildiğimiz toplu yumurta çiftlikleri yumurtalarına göre oldukça zengin olduğu bilinmektedir. Rengi itibariyle bu yumurtaların oldukça ilgi gördüğü ve merak uyandırdığı bilinmektedir.

Yeşil yumurtaların besin, kalori ve protein açısından bildiğimiz toplu olarak tutulan ve gezilmesine müsaade edilmeyen beyaz ve sarı yumurta çiftlikleri yumurtalarına göre oldukça zengin olduğu bilinmektedir. Rengi itibariyle bu yumurtaların oldukça ilgi gördüğü ve merak uyandırdığı bilinmektedir.

İlgili içerik: Sussex tavuk cinsi

Mavi yumurta iş fikri karlı mıdır?

Bu mümkün ama yine de temkinli olmakta fayda var. Bu işi yaparak kısa vadede iyi gelirler elde etmek çok fazla mümkün değil. Öncelikle doğru bir altyapı ve planlama gerekli. Tavukçuluğu bilmek cabası. Pazarı da araştırmak gerekiyor. Bu yumurtaları nerelere pazarlayabilir, kimlere satabilirsiniz konusunda iyi bir pazar araştırması yapmak şart. Talep ve arz analizleri sonrası bu işin yapılabilirliği daha net ortaya çıkacaktır.

Bu iş fikrinin karlı olabileceği aşağıdaki tahmini rakamlarla ortaya çıksa da hesaba katmanız gereken çok fazla parametre var.  Örneğin maliyetler, örneğin pazarlama, örneğin talep… Bunu da unutmamak gerekiyor.

Mavi – Yeşil yumurtlayan tavuk fiyatı: 500 TL – 2.000 TL

Mavi – Yeşil yumurta fiyatı: 10 TL – 20 TL

Bir adet mavi yumurtlayan tavuğun yıllık üretimi: 150 adet

Bir adet tavuktan elde edilebilecek maksimum gelir: 3.000 TL

Buna göre ortalama bir şekilde maliyetlere ve gelirlere bakarak kararınızı verebilirsiniz. Daha ayrıntılı sorularınız olursa yorum kısmından sorularınızı bekliyor olacağım.

Yorum yapın