Bir KOBİ Destek Kredisi: TOBB Nefes Kredisi 2018 Şartları

TOBB tarafından 2018 yılında 2.si ilan edilen nefes kredisi, birçok girişimci için oldukça önemli kredi türlerinden birisidir. 2018 yılında aylık faizi oranı %0,99 olan TOBB nefes kredisi için de ne yazık ki faiz oranı yükselmiştir. 01.09.2018 tarihinden açıklanan TOBB nefes kredisi 2018 için belirlenen güncel aylık faiz oranı %1,85 olarak belirtilmiştir. Bu da yıllık faiz oranının %22’lere tekabül ettiğini göstermektedir.

Peki ama TOBB nefes kredisi şartları nelerdir? Kimler başvuru yapabilir? Vade süresi nedir?

Tüm bu soruların cevabını sizin için oluşturmuş olduğumuz bu içerikte bulabileceksiniz. Şimdi dilerseniz, TOBB nefes kredisi ile ilgili tüm detayları açıklamaya başlayalım.

TOBB nefes kredisi 2018 nedir?

Bu kredi; TOBB, KGF ve bazı kamu ve özel bankaların işbirliğinde ilan edilmiştir. En büyük artısı, belirli bir süre ödemesiz dönemi kapsıyor oluşudur. Aynı zamanda piyasa faiz oranlarından daha düşük bir faiz oranı ile başvuru sahiplerine verilmektedir.

TOBB’a bağlı odalara kayıtlı KOBİ’lerin faydalanabileceği bu kredi türü şunları söyleyebiliriz:

 • Üst limiti 200.000 TL’dir. Bu her KOBİ’nin 200.000 TL kredi alabileceği anlamına gelmemektedir. İşletmelerin özel durumuna göre bankalar, bu limiti belirleyebilir.
 • Aylık faiz oranı %1,85’tir. Yıllık faiz oranı %22 olmaktadır. Şu an için mevcut yıllık faiz oranları %45’lerde gezmektedir. Piyasa koşullarına göre oldukça uygun faizlidir. Bu nedenle, bu kredi türünün avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.
 • Vade süresi toplam 18 aydır. Bu 18 ayın ilk 6 ayı ödemesizdir. Taksit ödemeleri, bu 6 aydan sonra başlamakta olup 12 ay içerisinde kredi taksitlerinin ödemeleri tamamlanmalıdır.
 • Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından %85 kefalet sağlanmaktadır. KGF, cüzzi bir tutar karşılığında komisyon alabilir.

TOBB nefes kredisi 2018 şartları nelerdir?

Başvuru şartlarına baktığımızda şunları söyleyebiliriz:

 • KOBİ olunmalıdır.
 • Daha önce bu krediden faydalandıysanız, tekrar faydalanma şansınız yoktur.
 • TOBB’a kayıtlı odalardan birisine kaydınızın olması gerekir. Kaydınız yoksa kayıt yaptırıp başvuru yapabilirsiniz. Ticaret odaları, sanayi odaları, ticaret borsaları bu odalara örnektir.
 • Bazı sektörler, bu krediden faydalanamamaktadır. Bunlar; eczaneler, kooperatifler, döviz büroları, factoring şirketleri, emlakçılar, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler.

TOBB nefes kredisi veren bankalar 2018 hangileridir?

Başvuru yapmadan önce mutlaka kaydınızın olduğu odaya giderek detaylı bilgi almalısınız. Zaten odadan üyelik belgesi almanız gerekiyor. Bu nedenle, öncelikle odaya gitmelisiniz. Daha sonra aşağıdaki bankalardan birisine giderek başvuru yapabilirsiniz.

 • Ziraat Bankası
 • Denizbank
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Katılım (Faiz oranı değil, kar payı geçerlidir. Dini hassasiyeti olan KOBİ sahipleri bu bankaya başvuru yapabilir.)
 • Vakıf Katılım (Faiz oranı değil, kar payı geçerlidir. Dini hassasiyeti olan KOBİ sahipleri bu bankaya başvuru yapabilir.)

Gerekli evraklar nelerdir?

Yukarıdaki bankalardan birisine gitmeden önce aşağıdaki evrakları hazırlamanızda fayda vardır. İşte gerekli evraklar listesi:

 1. Hem vergi borcu hem de SGK borcu yoktur yazıları
 2. Faydalanıcı beyanı (Banka şubesinde bu beyanı verebilirsiniz.)
 3. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 4. İmza sirküleri
 5. Son iki yıla ait vergi levhası
 6. Son iki yıla ait hesap defteri ya da bilanço/gelir tablosu
 7. Mal varlığı söz konusu ise tapu fotokopileri
 8. TOBB nefes kredisi ifadesinin geçtiği bağlı bulunulan oda veya borsadan alınmış üyelik belgesi

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.