Teşvik Nedir? Nasıl Alınır? Kimler Alabilir 2018-2019? (KISACA)

Teşvik nedir? Nasıl alınır? Kimler alabilir? 2018 ve 2019 yılı için bu soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Teşvik nedir?

Teşvik kelimesinin anlamını öğrenmek, devlet destekleri açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple, ”Teşvik nedir?” sorusunu oldukça değerli buluyorum.

Çünkü birçok kişi teşvik kavramını; nakit desteği, kredi, mali yardım, hibe şeklinde anlamaktadır. Böyle bir okuma ise yanlış anlamalara yol açabilmektedir. Kelime anlamı itibariyle teşvik; isteklendirme, özendirme ve yüreklendirme anlamına gelmektedir .

Kelime anlamı itibariyle teşvik; isteklendirme, özendirme ve yüreklendirme anlamına gelmektedir.

Dünyada devletler, öncelikli plan ve programları doğrultusunda belli bir sektörü, belli bir kitleyi, belli bir alanı kuracağı mekanizmalar ile teşvik edebilmektedir. Devletler, genellikle tahsil edecekleri vergi, prim vb. alacaklarından vazgeçerek çeşitli istisna, muafiyet, indirim ve oranlar ile stratejik alanlara müdahalede bulunabilmekte ve arzu ettikleri kitleyi, sektörü, alanı vb. özendirebilmektedir.

Örneğin, ülkemizde en önemli teşvik programlarının başında yatırım teşvik sistemi gelmektedir. Devletimiz, ülkemizde yatırımların özellikle ”bazı yatırımların” ülkemizde yapılmasını teşvik edebilmek adına, yerli ve yabancı yatırımları ülkemize çekebilme adına böyle bir sistem getirmişlerdir. Bazı yatırım konuları, teşvik sistemi kapsamında iken bazı yatırım konuları teşvik sistemi kapsamında değildir. Bunun başlıca sebebi ise ülkemizde özellikle belirli yatırım konularının yapılmasını özendirmektir.

Teşvik nedir, nasıl alınır?

İşletmeler açısından teşvik almak, toplam işletme maliyetlerinin minimize edilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Çünkü teşvik kapsamında ödenmesi gereken vergi, harç, prim vb. unsurlar ödenmemekte veya kısmen ödenmektedir. Bu da işletmeler açısından maliyetlerin azaltılması demektir.

Maliyetlerin azalması ise rekabet tetiklenmektedir. Bu sebeple, ülkemizde teşvik adına ne varsa bu teşviklerin öğrenilmesi, takip edilmesi, faydalanılması oldukça önemlidir.

Teşvik nedir nasıl alınır, sorusuna ilk cevabım şudur: Genellikle teşviklerden faydalanabilmek için yatırım yapmak şarttır. Yani kaynaklarınızı belli bir yatırım konusuna kanalize etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda, teşviklerden faydalanabilmek için ilgili teşvik programına başvuru yapmak gerekir. Bunun için ilgili kamu kuruluşu yetkilileri ile görüşmek ilk adımdır.

Teşvik, ayrıca genel bir kavramdır. Örneğin, MEB tarafından özel okul teşvikleri de olabiliyor. Öğrenci aileleri de bu teşviklerden faydalanabiliyor. Burada daha çok kastedilen yatırım, işletme teşvikleridir. Yanlış anlaşılma olmasın.

Tavsiye içerik: Özel okul teşvikleri

Kimler teşvik alabilir 2018-2019?

Ülkemizde birçok teşvik bulunmaktadır. Tek bir teşvik programı bulunmamaktadır. Bu nedenle, kimler teşvik alabilir sorusunun cevabı değişkenlik gösterebilir.

  • Yatırım teşvik belgesi: Yatırımcılar alabilir.
  • İŞKUR teşvikleri: İşsizler ve işletmeler alabilir.
  • SGK teşvikleri: İşletmeler alabilir.
  • Teknopark teşvikleri: İşletmeler alabilir.
  • Ar-Ge merkezi teşvikleri: İşletmeler alabilir.
  • Özel okul teşvikleri: Okullar ve öğrenciler alabilir.
  • KOSGEB, TKDK ve diğer kurumların teşvikleri: İşletmeler alabilir.
Tavsiye içerik: TKDK teşvikleri

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.