İşverene 6661 Asgari Ücret Desteği 2018, Asgari Ücret Teşviki 2018

Asgari ücret desteği, bildiğiniz üzere 2016 ve 2017 yıllarında ülkemizde uygulandı ve oldukça faydası görüldü. Çünkü işverenlerin ödemesi gereken bir ücret, devletimiz tarafından karşılandı.

100 TL tutarındaki bu destek, 2018 yılında da torba yasanın meclisten geçmesi sonucu devam edecektir. Bu alana devlet tarafından yaklaşık 10 milyar TL ayrılacaktır. İşverenlerimizin iş gücü maliyetlerini bir nebze de olsa azaltan bu desteğin 2018 yılında da devam edecek olması oldukça olumlu bir gelişmedir. Bu destek sayesinde, hem işçiler hem de işverenler kazanmış olacaktır. Bu nedenle, oldukça stratejik bir prim teşviki olduğunu ifade edebilirim.

22 Mart 2018 tarihinde Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünden Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’nın TBMM’de kabul edilmesi sonucu, asgari ücret desteğinin 2018 yılında da devam edeceğini çok rahat bir şekilde artık ifade edebiliriz. İlgili kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra asgari ücret desteği devreye girecektir. Böylece, işverenlerin prim yükleri daha da azalacaktır.

Şimdi dilerseniz, işverene asgari ücret desteği ile ilgili detaylara geçelim.

Asgari ücret desteği hangi işverenler için geçerli olacak?

5510 sayılı Kanunu kapsamında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalı işçileri çalıştıran özel sektör işverenleri asgari ücret desteğinden faydalanabilecektir.

Şunu vurgulamakta fayda var: Asgari ücret desteğinden sadece uzun vadeli sigorta kollarına tabi olarak çalışan işçiler için yararlanılabilir. Peki ama uzun vadeli sigorta kolları ne demek? Malulluk, yaşlılık ve ölüm sigortası, uzun vadeli sigorta kolları kapsamında sayılmaktadır.

İşverene asgari ücret desteği, 31 Aralık 2018 tarihine kadar verilecektir. Asgari ücret desteğinden faydalanmak için herhangi bir başvuru şartı ise bulunmamaktadır.

SGK ve istihdam ile ilgili birçok konuyu bize danışabilirsiniz. destekler.net/sgk-isten-cikis-bildirgesi-verme/ bağlantısı üzerinden işten çıkış bildirgesi verme ilgili prosedürleri öğrenebilirsiniz.

İşverene asgari ücret desteği 2018 ne kadar?

İşverene asgari ücret desteğinin hesabı, prim ödeme gün sayısı üzerinden yapılmaktadır. Prim ödeme gün sayısı kaç ise bu sayı, günlük olarak 3,33 TL ile çarpılır. Sonucunda aylık asgari ücret tutarı hesaplanır.

Örneğin, bir işçinin 30 prim ödeme gün sayısı varsa aylık 100 TL asgari ücret desteği alınacaktır. (30×3,33 TL)

Bu destek, nakit olarak ödenmemektedir. Asgari ücret desteği, takip eden ay veya aylardan doğacak sigorta prim borçlarına mahsup edilmektedir. Bu yönde, bir nakit beklentisi olmasın diye özellikle bu hususu, vurgulamak isterim.

Desteğin tutarı az gelmiş olabilir. Ancak, bu destek, aylık olarak kişi bazında verildiği için özellikle yüksek sayıda işçi istihdam eden işverenlerin borç yükünü oldukça hafifletmektedir.

Ülkemizde istihdam destekleri, asgari ücret desteği ile de sınırlı değildir. Ülkemizdeki istihdam teşviklerilerine ulaşabilmeniz adına destekler.net/sgk-tesvikleri-tablosu/ ve destekler.net/iskur-isveren-istihdam-tesvikleri bağlantılarına gidebilir ve işgücü maliyetlerinizi en aza indirebilirsiniz.

Bizi ayrıca, Facebook sayfamızdan takip edebilir, sıcağı sıcağına devlet destek ve teşviklerini yakından takip edebilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.