SGK İşten Çıkış Bildirgesi Verme 2018 – SGK İşten Ayrılış Bildirgesi Verme 2018

Sgk işten çıkış bildirgesi verme 2018 nasıl yapılmalıdır? Sgk işten ayrılış bildirgesi verme nasıl olmalıdır? SGK işten çıkış bildirgesi bildirim süresi nedir? SGK işten çıkış bildirgesi nasıl iptal edilir? SGK işten çıkış bildirgesi verme süresi nedir?

SGK işten çıkış bildirgesi verme 2018 nasıl yapılmalıdır?

SSK kapsamında personel istihdam ediyorsunuz ve ilgili personel işten ayrıldı. Bu durumda ne yapmanız gerekiyor? Evet, bu durumda SGK işten çıkış bildirgesi verme işlemini tamamlamanız gerekiyor. İşverenler, işten ayrılmalarda elektronik ortamda SGK işten ayrılış bildirgesi verme işlemi yapmaları gerekiyor.

Eğer işten ayrılan personel 12 aydan daha kısa sürede istihdam edildi ise sgk işten çıkış bildirgesi elektronik ortamda verilebilir. Ancak işten ayrılan personel 12 aydan daha uzun süre istihdam edildi ise bildirge, elden SGK’ya ibraz edilmelidir.

İşten ayrılış bildirgesinde yer alan bazı hususlar oldukça önemlidir. Bu sebeple dikkatle doldurulmasını tavsiye ediyoruz. Örneğin işsizlik maaşından işten çıkan personelin yararlanabilmesi için mutlaka ayrılış nedeninin girilmesi gerekmektedir. Bunun gibi bazı önemli hususlarda oldukça dikkatli olunması gerekir.

İlgili içerik: İşyerinden tazminat almak için kaç yıl çalışmak gerekir?

SGK işten çıkış bildirgesi verme süresi nedir?

İşten ayrılan sigortalı çalışanınız için SGK işten çıkış bildirgesini, personelin işten ayrıldığı tarihten itibaren en geç 10 GÜN içinde SGK’ya elektronik ortamda bildirilmesi gerekiyor. Eğer, sgk işten ayrılış bildirgesinin verilmesi gereken son gün resmi tatil ise resmi tatili takip eden ilk iş gününde verilmesi gerekmektedir.

Tabi, siz son güne asla bırakmayın. Çünkü bu durumda, yaptırımla karşılaşma durumunuz söz konusu olacaktır.

Bir örnek ile konuyu daha da net anlatalım. Örneğin, işletmenizde çalışan Ahmet, 11.11.2018 tarihinde işletmenizden ayrıldı. SGK işten ayrılış bildirgesini en geç 21.11.2018 tarihine kadar vermeniz gerekiyor. Aman dikkat diyelim…

SGK işten çıkış bildirgesi nasıl iptal edilir?

Evet, iptal edilebilir. Personelinizin işten çıkış tarihini izleyen 10 gün içinde işten çıkış bildirgesindeki bilgiler güncellenebiliyor. Ayrıca tamamen iptal de edebilirsiniz. Bu durumda herhangi bir yaptırımla karşılaşmazsınız…

Ancak 10 gün sonra elektronik ortamda düzenleme yapamayacağınız için iptal işlemini SGK’ya yazılı olarak başvuru aracılığıyla yapabilirsiniz.

SGK işten ayrılış bildirgesi verme cezası nedir?

Süresi içerisinde SGK işten ayrılış bildirgesi vermez iseniz 2018 yılı için 203 TL ödemek zorunda kalırsınız.

 

İlgili içerik: Sigortasız işçi çalıştırma cezası 

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.