Ölüm Parası Ne Kadar 2018? Kaç Lira? Cenaze Yardımı Şartları Neler?

Ölüm parası, çoğu zaman ölüm aylığı ile karıştırılır. Bugün sizlere ölüm aylığından farklı bir devlet yardımından bahsedeceğim. Biliyorsunuz ki, destekler ekibi olarak bütün devlet yardımlarını size sunmaya çalışıyoruz. İşte, ölüm parası da bu desteklerden bir tanesidir.

Ölüm parasıyla ilgili bilinmesi gereken tüm hususları sizlere aktaracağım: Ölüm parası ne kadar 2018? Kaç lira? Cenaze yardımı şartları nelerdir? Nasıl alınır? Kimlere ödenir? Başvuru dilekçesi nasıl yazılır? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabileceksiniz.

Şimdi dilerseniz, konunun detaylarına geçebiliriz.

Ölüm parası nedir, ne değildir?

Ölüm parasını şu şekilde ifade etmek mümkündür:

”Cenaze yardımı veya cenaze ödeneği olarak da bilinen ölüm parası, ölen kişinin yakınlarından birisine bir defalığa mahsus verilen bir destektir.”

Bu yardım, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmektedir.

Bu yardım, asla ölüm aylığı değildir. Bu nedenle, her ikisi birbirine karıştırılmamalıdır. Bu para, bir defaya mahsus verilirken ölüm aylığı, belli şartları devam ettirmek kaydıyla süreklidir.

Ölüm aylığı konusuna da destekler.net/yetim-ayligi-maasi-ne-kadar/ bağlantısı aracılığıyla göz atabilirsiniz.

Ölüm parası kimlere ödenir?

Bu destek, sırasıyla şu kişilere ödenebilmektedir:

  • Önce yaşamını kaybeden sigortalı çalışanın eşine ödenir.
  • Eşi eğer yoksa çocuklarına ödenir.
  • Çocukları da yoksa ölen sigortalının anne ve babasına ödenir.
  • Bunlar da yoksa ölen sigortalının kardeşine ödenir.

Bir istisnai durumdan daha bahsetmek istiyorum. Aslında bu yardım, ölen kişinin cenazesinin kaldırılması için masraflara karşılık ödeniyor. Bu nedenle, yukarıda saydığımız kişiler, ölen kişinin cenazesini kaldırmayabilir, bu kişilerin yerine cenazeyi farklı birisi de kaldırmış olabilmektedir. İşte tam da bu noktada, cenazeyi kaldıran kişi cenaze ile ilgili gerçekleştirmiş olduğu işlemleri belgelendirebilirse, ödeme bu kişiye yapılabilmektedir.

Bu durumda, aşağıdaki belgelerin SGK’ya ibrazı oldukça önem arz etmektedir. Nedir bu belgeler?

İki farklı belge vardır:

  • Muhtarlık belgesi
  • Cenaze masrafını gösterir fatura

Ölüm parası alma şartları 2018 nelerdir?

Kimlerin ölmesi durumunda bu yardım alınabilir, bundan bahsetmek istiyorum. Aşağıdaki kişilerin vefat etmesi durumunda ölüm ödeneği almak mümkün olabilmektedir.

  • Minimum 360 gün SGK primi yatmış olan sigortalı
  • Sigortalı olarak çalıştığı işyerinden ayrıldıktan sonra 1 yıl içerisinde ölen kişi
  • Malullük veya yaşlılık aylığı alırken ölen kişi
  • İş kazası veya meslek hastalığı sebebiyle ölen sigortalı

Yukarıdaki kişilerin ölmesi durumunda ölüm parasından bahsedebiliriz. Ancak, bu durumda ölen kişinin yakınları veya cenaze masraflarını üstlenen kişi SGK’dan bu yardımı talep edebilir. Evet, bu yardımı alabilmek için SGK’ya başvuru yapılması gerekmektedir.

Şimdi dilerseniz, başvuru sürecini anlatalım.

Bu yardım nasıl alınır, ölüm parası dilekçesi nasıl yazılır?

Ölüm parasının nasıl alınacağına dair tarafımıza çok soru yöneltilmektedir. Süreç, aslında oldukça basittir. Ölüm gibi üzücü bir olayın yaşanmasının ve cenaze işlemlerinin tamamlanmasının ardından yapmanız gereken ilk işlem, SGK İl Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuru yapmaktır. Bu dilekçe, standart olup SGK’nın resmi sayfasında indirilebilir. Biz sizin için bu dilekçeyi araştırdık ve bulduk.

Ölüm parası dilekçesini indirmek için tıklayınız.

Bu dilekçe, başvuru için yeterli değildir. Ayrıca, yetkili birim tarafından vefat eden kişiye ait bir ölüm belgesinin de olması gerekiyor. Bu ölüm belgesi ve yukarıda paylaştığımız dilekçeyi doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Tüm süreci anlatsak da henüz ölüm parasının ne kadar olduğunu belirtmedik, dilerseniz, bu bilgiyi de sizlerle paylaşalım.

Ölüm parası ne kadar 2018, kaç lira?

Biz devlet yardımlarından bahsederken desteğin veya yardımın büyüğü küçüğü olmaz, felsefesiyle konulara yaklaşıyoruz. Bu destek de bunlardan birisidir. Büyük bir yardım tutarı olmasa da devletin sağladığı bir destek imkanı nedeniyle bu yardımı almaya hak kazanan herkesi yönlendirmeye çalışıyoruz. Siz de bu makalemizi paylaşarak ilgililere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi, ölüm parasının tutarından bahsedelim.

Bu yardım tutarı, her yıl TÜİK’in yayınladığı TÜFE oranında artırılmaktadır.

2017 yılında 531 TL olan bu yardım, 2018 yılında 590 TL olmuştur.

Ölüm parasına başvuru yapmadım, şimdi yapabilir miyim?

Ölüm parasına ilgili kişinin vefat tarihinden itibaren 5 yıl içinde başvuru yapabilirsiniz. 5 yıl içinde başvuru yapılması esastır. Aksi takdirde, cenaze ödeneği, ölüm yardımını alamazsınız.

Sonuç

Cenaze yardımı veya cenaze ödeneği olarak da bilinen ölüm parası, bir devlet yardımıdır. Bu yardımdan çoğu vatandaşımızın bilgisi yoktur. Bu nedenle, 2018 yılında ölen sigortalının yakınlarına veya cenazeyi kaldıran kişiye bir defalığına mahsus verilen 590 TL’lik bu destek bilgisini paylaşmanız oldukça önemlidir.

Diğer sosyal yardımlaşma desteklerinden haberdar olmak için destekler.net/kategori/sosyal-yardimlasma-destekleri/ bağlantısını kullanarak ilgili içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Tüm sosyal yardımlaşma destekleri seni bekliyor!

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.