KOSGEB Arge İnovasyon Başvuru Formu ve Örnekleri 2018

KOSGEB arge inovasyon destek programına ilişkin tüm detayları yazımızda paylaşıyoruz. KOSGEB arge inovasyon başvuru formu, örnek proje, proje hazırlama örnekleri, uygulama esasları ve daha birçok ayrıntıyı sizlere aktarıyoruz.

KOSGEB arge inovasyon desteğine başvuru yapmadan önce mutlaka okumanız gereken bu yazımızın sizlere fayda sağlamasını umuyoruz.

KOSGEB arge inovasyon desteği nedir?

KOSGEB arge inovasyon desteği; bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşlara sahip KOBİ’ler ile girişimcilerin geliştirilmesi, yeni ürün, yeni süreç, bilgi ve/veya hizmet üretilmesi konularında yürütülen projelerin KOSGEB tarafından desteklenmesini sağlamaktadır.

KOSGEB arge inovasyon desteğine hem KOBİ’ler hem de girişimciler başvuru yapabilmektedir. Eğer arge konusunda bir projeniz varsa KOSGEB’e çok kolay bir şekilde başvuru yaparak hibe desteği alabilirsiniz. Bu desteğe başvuru yapılabilmesi için bir işletmenizin olmasına gerek yoktur. Tek olması gereken arge ve inovasyon konusunda bir proje fikrinin geliştirilmiş olmasıdır.

KOSGEB, arge konusunda çok titiz davranıyor ve konuyu çok önemsiyor. Bu nedenle, destek miktarları ve oranları da oldukça iyi diyebilirim. Aşağıdaki görselden ne kadar hibe alabileceğinizi görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir! Bir KOBİ Destek Kredisi
KOSGEB arge inovasyon

Bu programa dilediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz.

Tabloda yer alan Başlangıç Sermayesi Desteği, bu programa girişimci olarak başvuru yapan ve projesi onaylanan girişimciler için verilmektedir. Bu destek sayesinde, projesi onaylanan girişimci %100 destek ile işletmesini kurabilmektedir.

Görseli incelerken geri ödemeli ve geri ödemesiz ayrımına dikkat etmelisiniz.

Ar-Ge inovasyon programında proje süresi en çok 24 (yirmi dört) aydır. Proje süresini, projenin niteliğine göre Kurul belirler. Kurul kararı ile 12 (on iki) aya kadar ek süre verilebilir.

İşletmenin aynı anda sadece 1 (bir) Ar-Ge ve İnovasyon Projesi desteklenir.

Destek kapsamında % 75 destek oranı ile geri ödemesiz 150.000 TL Makine-Teçhizat, Donanım, Hammadde, Yazılım ve Hizmet Alımı Giderleri Desteği alma şansı var. Yine, % 75 destek oranı ile geri ödemesiz 150.000 TL personel gideri desteği bulunmaktadır. Ayrıca eğer girişimciyseniz % 100 destek oranı ile geri ödemesiz 20.000 TL işletme kurmak için başlangıç sermayesi veriyor KOSGEB.

Tüm bunların yanında proje kapsamında 25.000 TL danışmanlık desteği, 10.000 TL eğitim desteği, 20.000 TL sınai ve fikri mülkiyet hakları desteği, 5.000 TL tanıtım desteği, 15.000 TL Yurtiçi – yurtdışı Kongre/Konferans/Fuar Ziyareti/Teknolojik İşbirliği Ziyareti Desteği ve son olarak 25.000 TL Test, Analiz, Belgelendirme Desteği bulunmaktadır.

Bir de desteğin geri ödemeli kısmı var. Eğer Makine-Teçhizat, Donanım, Hammadde, Yazılım ve Hizmet Alımı Giderleri için bu destekler yeterli gelmiyorsa geri ödemeli olmak üzere üst limiti 300.000 TL olan sıfır faizli destekten de faydalanma şansınız var.

Mutlaka Okumalısın! İstihdam Teşvikleri

KOSGEB arge inovasyon başvuru formu 2018 nedir?

KOSGEB için bir desteğe başvuru yapacaksanız, bu e-Devlet sistemi üzerinden olmalıdır. Başvuru formu ve gerekli dokümanlar, online olarak doldurulmaktadır. Eğer KOSGEB arge inovasyon başvuru formu örneği görmek isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

İşletmeler öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olmalıdır. Girişimciler ise girişimci kaydı yapmalıdır. Girişimci kayıtları için bulunduğunuz ildeki KOSGEB İl Müdürlüğüne gidebilirsiniz.

KOSGEB, arge inovasyon projesini neye göre değerlendirir?

Projeler, Kurul ve projeye görüş veren öğretim elemanları tarafından aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilir:

  • Proje sahibinin/girişimcinin ve projede çalışacak personelinin yeterliliği
  • Projenin ar-ge/inovasyon yönü
  • Projenin pazar araştırması ve ticarileşebilirliği
  • Projenin sağlayacağı katma değer
  • Proje bütçesi, iş zaman/destek kullanım planı vb.
  • OECD tarafından hazırlanan Oslo ve Frascati Kılavuzları

KOSGEB arge inovasyon proje örneği ve örnekleri 2018 nedir? Proje nasıl hazırlanmalıdır?

Yukarıda yer alan kriterlere göre projenizi hazırlamayı unutmamalısınız. Oslo ve Frascati kılavuzlarını incelemeyi unutmayınız. Pek tabiki KOSGEB arge inovasyon proje örneğinden faydalanabilirsiniz. Ancak, şunu ifade etmeliyim ki, KOSGEB arge proje örneklerini bulabilmeniz biraz zordur. Çünkü arge projeleri, özel ve gizli projelerdir. Gizlilik taahhütnamesi sonucunda incelenir ve paylaşılması suç ve yasaktır.

Bir düşünün, siz kendi arge projenizin paylaşılmasını ister miydiniz?

KOSGEB arge inovasyon uygulama esaslarından faydalanarak proje hazırlamanızı öneririm. Ayrıca proje harcama kalemlerini hazırlarken ödeme sırasından sizden talep edilecek belgeleri de göz önünde bulundurmalısınız. Daha sonra sorun yaşamamak adına bu oldukça önemlidir.

KOSGEB yazılım desteklerinden faydalanabileceğini biliyor muydun? Birçok yazılım desteği, destekler.net/kosgeb-yazilim-destegi/ bağlantısında seni bekliyor.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.