KOSGEB Cafe Desteği 2018: Nace Kodu, İnternet Cafe, Playstation Cafe

KOSGEB cafe desteği 2018 yılında veriliyor. Peki ama KOSGEB cafe nace kodu nedir? KOSGEB, internet cafe ve playstation cafeleri destekliyor mu?

Tüm bu soruların cevaplarını ve KOSGEB cafe desteğinin detaylarına yazımızda bulabileceksiniz.

KOSGEB cafe desteği 2018 nedir?

KOSGEB tarafından yeni açılacak olan cafeler desteklenmektedir. Çünkü, cafe hizmeti sektörü, KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında yer almaktadır. Bu nedenle, KOSGEB’in rahatlıkla yeni açılacak olan bir cafeyi mevzuata uygun hareket edilmesi durumunda destekleyebileceğini ifade edebiliriz.

KOSGEB, yeni girişimci desteği kapsamında açılacak olan cafeleri desteklemektedir. Dilerseniz şimdi KOSGEB cafe destek nasıl alınır sorusunun cevabını verelim.

KOSGEB cafe desteğinin tüm detaylarının yer aldığı ve sizlerden gelen soruların cevaplandığı 10 adımda KOSGEB yeni girişimci desteği isimli yazımızı incelemenizi tavsiye ederim.

KOSGEB cafe desteği almak için yapılması gerekenler nelerdir?

  • KOSGEB kursu başvurusunda bulunarak en az 32 saat ücretsiz eğitim almanız gerekiyor. (Sertifika almadan hiçbir adım atmamanız gerekiyor.)
  • Eğitimi aldıktan sonra işletmenizi kurmanız gerekiyor.
  • İşletmenizi KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmanız gerekmektedir.
  • İşletmenizi kurduktan ve veri tabanına kayıt ettikten sonra iş planınızı e-Devlet şifreniz ile sistemde yazıyorsunuz.
  • Kurul tarafından iş planınız değerlendiriliyor.
  • İş planınız onaylandığı takdirde gerekli makine, ofis donanım vb. ihtiyaçlarınızı satın alıyorsunuz.
  • Satın alma belgelerinizle KOSGEB’den ödeme talebinde bulunuyor ve desteğinizi alıyorsunuz.
  • İşletme giderleri olan kira ve personel giderlerinizi ise her ay bitiminde yine ödeme belgeleri ile birlikte alabilirsiniz.

2018 yılı itibariyle makine-teçhizat harcamalarınız için erken ödeme talebinde bulunabilirsiniz. Ancak, KOSGEB’den alacağınız destek tutarının %20’si kadar teminat göstermeniz gerekmektedir.

KOSGEB cafe desteği ne kadar?

Destek ödemesi ikiye ayrılır. Geri ödemesiz ve geri ödemeli olmak üzere toplam 150.000 TL’dir.

  • Geri ödemesiz destek: 50.000 TL
  • Geri ödemeli destek: 100.000 TL

Geri ödemesiz olarak 2.000 TL işletme kuruluş desteği, 18.000 TL makine, teçhizat, ofis donanım desteği ve 30.000 TL işletme gideri almak mümkündür.

Geri ödemeli olarak ise sadece makine, teçhizat olmak üzere 30 ay ön ödemesiz, banka teminat mektubu şartlı, % 0 faizli 100.000 TL geri ödemeli olarak kredi almak mümkündür. Ancak burada da ödeme almak için ilgili gideri yapmak ve tedarikçiye ödemeyi öncelikle başvuru sahibinin yapması gerekmektedir. Sonrası fatura ve dekont ile 100.000 TL’ye kadar geri ödeme KOSGEB’den alınabilir. Detayları bize her zaman sorabilirsiniz.

KOSGEB cafe NACE kodu nedir?

KOSGEB cafe NACE kodu 56.10’dur. Cafe açmak, KOSGEB desteklenen sektörler arasında yer almaktadır.

KOSGEB internet cafe desteği var mı?

Hayır. KOSGEB internet cafe desteği bulunmamaktadır. Birçok yerde yanlış bilgi yer almaktadır. KOSGEB’in internet cafe desteği yoktur çünkü internet cafe, KOSGEB desteklenen sektörler arasında yer almamaktadır.

Playstation cafe KOSGEB desteği var mı?

Hayır. Playstation cafe KOSGEB desteği bulunmamaktadır. Birçok yerde yanlış bilgi yer almaktadır. KOSGEB’in playstation cafe KOSGEB desteği yoktur. Çünkü playstation cafe KOSGEB desteklenen sektörler arasında yer almamaktadır.

Destek sürecinizde KOSGEB dolandırıcılarına dikkat etmenizi öneririm. Bu konuda, destekler.net/kosgeb-dolandiricilari/  bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.