Emekliye Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek? Son Dakika 2019 Müjdesi

Emekliye faizsiz kredi konusuyla alakalı çok fazla şey söylenmektedir. Emeklilerimiz de bu söylenenleri olabildiğince takip etmeye çalışsalar da detaylı ve güncel bilgileri alabilecekleri bir bilgi platformu bulmakta zorlanmaktadır. Destekler ekibi olarak bugün sizlere emekliye faizsiz kredi ne zaman verilecek, son dakika 2018-2019 müjdesi, emekliye kredi veren bankalar hangileri ve benzeri konulardan bilgiler paylaşmaya çalışacağım. Yazımız, her ay düzenli olarak güncellenecektir.

Ülkemizde emeklilerimizin durumuna baktığımızda, aylık sabit maaşları gereği ekonomik açıdan zorlandıklarını görüyoruz. Özellikle 2018 yılında bu durum daha da belirgin hale gelmeye başladı. Hal böyle olunca, emeklilerimizi destekleyici mekanizmaların kurulması oldukça büyük önem arz etmektedir. Emekliler, özellikle nakit ihtiyacı duyduklarında bu durumda bankalara gitmekte ve yüksek faiz oranları ile karşılaşmaktadır. 2018 yılı itibariyle ihtiyaç kredisi faiz oranları %3’ü dahi geçmiş durumdadır. Sabit gelirli emeklilerimiz için kredi kullanmak oldukça masraflı bir hal almıştır. Bu nedenle, emekliye faizsiz kredi müjdesi oldukça önemlidir.

Konuyu merak ettiğinizi biliyorum. Şimdi dilerseniz, kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye başlayalım.

Emekliye faizsiz kredi 2018-2019 müjdesi verildi mi?

2018 yılı ülkemiz adına adeta bir ekonomik bunalım yılı haline geldi. Döviz kuru ve enflasyon oldukça yükseldi. Bunun bir sonucu olarak da kredi ve mevduat faiz oranları arttı. Emekliler için kredi çekebilmek oldukça masraflı bir duruma geldi. Sadece krediler mi? Hayır. Hemen hemen tüm tüketim mallarına %50 ile %100 arasında değişen oranlarda zam geldi. Zamlar arka arkaya gelince emeklilerin sabit gelirleri de tabir-i caizse eridi. Açıkçası asgari ücrete yapılacak zam kadar en az emekli maaşlarına zam yapılması gerekiyor. Bu durum oldukça önemlidir.

Birçok emeklilinin çeşitli acil ihtiyaçları nedeniyle kredi çekme talebinin bulunduğunu biliyoruz. Bu şartlarda en avantajlı durum ise faizsiz krediler olacaktır. Faizsiz kredi sayesinde emekliler, oldukça rahat bir nefes alacaklardır.

Peki ama emekliye faizsiz kredi müjdesi verildi mi? Şimdi dilerseniz, bu sorunun cevabını verelim.

Emekliye faizsiz kredi ne zaman verilecek 2018-2019?

2018 yılında emekliye 10 maaşa kadar faizsiz kredi verilebileceği gündemdeki yerini koruyor. Birçok haber platformu, bu konuya yönelik birçok haber yaptı. Şuan itibariyle emekliye henüz faizsiz kredi imkanının tanınmadığını söyleyebiliriz. Henüz net bir durum veya açıklama yapılmadı. 2018 yılında bu açıklamanın yapılacağını da pek düşünmüyoruz. Ancak emekliye faizsiz kredi imkanının 2019 yılında duyurulacağı tahmin ediyoruz. Bu nedenle, 2019 yılı itibariyle emeklilerimize 0 faizli kredi müjdesi duyurusu yapılacaktır.

Şunu da belirtmekte fayda var ki, emekliler her zaman faizli kredi başvurularını bankalara yapabilirler. Bu konuyla ilgili önlerinde bir engel bulunmamaktadır. Ancak yukarıda da ifade ettiğim gibi faiz oranlarının çok yüksek olması nedeniyle oldukça yüklü bir şekilde bankalara bu durumda borçlanacaklardır.

Örneğin, şuan için en uygun bankadan çekilen bir 30.000 TL’lik ihtiyaç kredisi için 36 ay vadede işleyen toplam faiz miktarı 25.000 TL olacaktır. Yani, 30.000 TL karşılığında yaklaşık toplam 55.000 TL borç ile karşı karşıya kalırsınız.

Bu nedenle, her zaman söylüyoruz ki emekliye faizsiz kredi fırsatı, emekliler için oldukça büyük bir avantaj oluşturacaktır.

Konuyla ilgili kulaktan kulağa yayılan bir dalga söz konusudur. Son dakika gelişmeleri ise güncel bir şekilde duyurulmamaktadır. Bu nedenle, bu yazımızı dikkatli bir şekilde takip etmeniz faydanıza olacaktır.

Öncelikle emekliye faizsiz kredi veren bankalar bilgisini sizinle paylaştıktan sonra daha sonra emekliye faizsiz kredi son dakika gelişmeleri için bir ayrı başlık açacağım.

Emekliye faizsiz kredi veren bankalar 2019

2019 yılında emekliye avantajlı kredi duyurusu yapılması durumunda kamu bankaları, bu konuda öne çıkacaktır. Çünkü kredi programı, devlet destekli olacağı için bu durumda kamu bankaları yetkili bankalar olacaktır. Günümüz koşullarına baktığımızda faizsiz kredi çekebilmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, bu kredi programı tamamen devlet destekli olarak duyurulacaktır.

0 faizli emekli kredisinde karşımıza şu bankalar çıkacaktır. Başvurularınızı bu bankalara yapmanızı öneririm:

  • Halk Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Vakıf Bankası

Konuyla ilgili duyuru yapıldığında yukarıdaki bu üç kamu bankası yetkili olacaktır. Ancak, emekli maaşlarınızı da bu bankalara taşımak durumunda kalabilirsiniz. Özel bankalar, kesinlikle size sıfır faizli emekli kredisi vermeyecektir. Bu nedenle, kredinizin taksitlerinin ödemesi de maaşınızdan kesileceği için böyle bir uygulamanın ya da şartın getirilmesi muhtemeldir.

Emekliye faizsiz kredi ne kadar olur?

Şimdiden bir üst limitten bahsetmek yanlış olur. Ancak, normal şartlarda uygulanan politikadan size bahsedebilirim. Normal şartlarda, her kredi isteyen alamıyor. Çünkü kredi notu oldukça önemlidir. Bir de kredi kullanabilmek için resmi olarak bir gelir beyanı ispatı yapmanız gerekir. Siz emekli olduğunuz için gelir beyanı açısından bir sıkıntı yaşamazsınız. Ancak kredi puanınız düşükse bu durumda bu krediden yararlanabilmeniz zor olacaktır.

Genel itibariyle, emekliler en fazla maaşlarının 10 katına kadar sıfır faizli kredi kullanacaklardır. Haberler ve çeşitli platformlarda da emekliye 10 maaşa kadar faizsiz kredi verileceği ifade edilmektedir. Yani kredi limitini bir nevi ne kadar maaş aldığınız belirleyecektir. Örneğin, maaşınız 2.000 TL ise en fazla 20.000 TL faizsiz kredi kullanabileceksiniz.

Vade süresi ise en fazla 36 ay olacaktır. Daha önce 48 aya kadar tüketici kredi kullanılabiliyordu. Ancak yapılacak düzenleme ile bu süre 36 aya kadar düşürülmüştür.

Emekliye faizsiz kredi son dakika 2018 haberleri

En son 2018 yılı Ağustos ve Eylül aylarında konuyla ilgili haberler yoğunlaştı. Ancak şimdiye kadar bu konuda, çok da önemli bir gelişmenin olmadığını ifade edebiliriz.

Anbean konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça burada güncelleme yapacağız ve son dakika gelişmelerinden sizi haberdar edeceğiz.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.