Ev Hanımlarına Emeklilik 2018 Şartları Nelerdir? Maaşı Ne Kadar?

Ev hanımlarına emeklilik konusu, 2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da en fazla merak edilen konuların başında geliyor. Çünkü 2017 yılında yasalaşması beklenen ev hanımlarına emeklilik konusu 2018 yılına sarkmıştır.

Bu konunun anlatıldığı birçok platformda yazarlar çok önemli detayları kaçırmaktadır. Biz konuyu daha derli toplu olarak size sunmak istedik. Çünkü bu konuda ciddi kafa karışıkları söz konusudur. Yasa sayesinde sanki isteğe bağlı sigortalılık ile ev hanımlarının emekli olabileceğini ifade eden cümleler yer alıyor bazı yerlerde. Zaten isteğe bağlı sigortalılık ile ev hanımları emekli olabiliyorlar ki. 2017 yılında tartışılan ve ev hanımlarına avantaj getiren yasa bambaşkadır ve henüz onaylanmamıştır. İsteğe bağlı sigortalılık, hali hazırda devam eden bir sistem olup ev hanımlarına emeklilik fırsatı da zaten sunmaktadır.

Kısacası, mecliste görüşülen ve henüz onaylanmayan ev hanımlarına emeklilik tasarısı bambaşkadır, biz de bu yazımızda bunu anlatacağız.

Ev hanımlarına emeklilik 2018 nedir?

Ev hanımlarına emeklilik konusunda yasanın çıkması durumunda 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik hakkı gelecektir. Emeklilik, her emekçi için bir amaç olsa da ev hanımları da bu emekçiler arasında kesinlikle yer almaktadır. Bu nedenle, ev hanımlarına emekliliğin bir hak olduğuna inanıyorum. Kanunun yasalaşması epey bir uzadı. Bunu herkes dile getiriyor zaten. Umuyorum ki, meclisimiz bu hakkı, bir an evvel ev hanımlarımıza verecektir.

İsteğe bağlı sigortalılık ile ev hanımlarının kendi emeklilik süreçlerini başlatmaları mümkündür. Ancak bu oldukça uzun bir süre prim ödemeyi gerektirmektedir. Borçlanma ile belli bir süre prim ödeme ile kısa sürede ev hanımlarına emeklilik getirilmesi ise meclisteki yasanın onaylanmasına bağlıdır.

Bu iki ayrımı yapmak gerekiyor. Bugün, ev hanımlarının isteğe bağlı sigortalılıklarını başlatmaları mümkündür. Ancak, yasa, ev hanımlarına apayrı bir avantajı getirecektir. Önemli olan bu avantajlı durumdan ev hanımlarının faydalanabilmesidir.

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için TBMM’ye kanun teklifi verildi mi?

Evet, verildi. Bu kanun teklifine göre; 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik yolu açılacaktır. İlgili kanun teklifi, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’dir. Yani, ilgili yasanın onaylanması durumunda bu kanun değişecek ve böylece ev hanımları, emeklilik yolunda önemli bir adım atabilecek ve kısa sürede emekli olabileceklerdir.

Peki ilgili kanun teklifinin gerekçesi nedir? Kanun teklifinin gerekçesi şu şekilde ifade edilmiştir:

”Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır.”

Yukarıda da görüleceği üzere, bu kanun teklifi, ev hanımlarına harika bir fırsat olarak karşımızı çıkmaktadır. İmkanı olmayanların emekli olabilmeleri için önemli bir şanstır. Umuyoruz ki, 2018 yılında bu kanun teklifi yasalaşacaktır.

Kentsel dönüşüm kredisi devlet desteğinden haberiniz var mı? destekler.net/kentsel-donusum-kredisi-devlet-destegi/ bağlantısına tıkla ve sen de kentsel dönüşüm kapsamında devlet desteğinden faydalan!

Ev hanımlarına emeklilik 2018 şartları nelerdir?

Hiç şart yok mu? Var, elbette. Ancak, bu şartların çok zor şartlar olduğunu ifade edemeyiz. Bu emekliliğe hak kazanabilmek adına bu koşulları sağlayanlar, kanun teklifi yasalaştıktan sonra gerekli başvuru işlemlerini başlatabileceklerdir.

Şimdi dilerseniz, bu şartlara bir göz atalım.

  • SGK ile herhangi bir bağın olmaması gerekiyor. Bu ne demek? Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmamanız gerekiyor. Kendinize ait bir işletmenizin olmaması gerekiyor. Kısaca, SGK kurumu ile bir ilginizin hali hazırda olmaması şarttır.
  • Evlilik süresinin 25 yıl veya üzerinde olması gerekmektedir. Aksi takdirde, emeklilik şansı yakalanamamaktadır.
  • Daha önce SGK sisteminde kaydınızın olması gerekmektedir. Ancak, birinci madde de belirttiğim üzere hali hazırda şu anda SGK ile bir bağın olmaması şarttır.

Bu şartların haricinde bir konu daha var. Yanlış anlaşılmamasını istemem. Hiç mi ev kadınları bir ödeme yapmayacak?

Yapacaklar.

Kanunda belirtilen yaş sınırı ve prim gün sayısı baz alınarak bir hesaplama yapılacaktır. Bu hesaplama sonrası ortaya çıkan tutarın, PEŞİN veya BORÇLANARAK ödenmesi gerekecektir. Bu ödeme sonrası, ev kadınları emekli olabileceklerdir.

Hiçbir ödeme yapmadan emekli olabilmek ise mümkün değildir.

Emeklilere bayram ikramiyesi açıklandı. Konu detaylarına destekler.net/emekliye-bayram-ikramiyesi/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Ev hanımlarına emeklilik 2018 maaşı ne kadar olur?

Ola ki, yasa onaylandı ve gerekli başvuru ve ödeme işlemlerini yaptınız ve emekli oldunuz. Bu durumda, ne kadar emekli maaşı alabilirsiniz? Yapmış olduğum hesaplamalar sonucunda, üç aşağı beş yukarı bazı ortalama tutarları sizlere sunacağım.

Öncelikle bu konuda, SGK prim gün sayısı verisi oldukça belirleyici oluyor. Ödenecek emeklilik maaşı, SGK prim gün sayısına göre değişkenlik gösterse de ev hanımlarının emeklilik maaşı 900 TL ile 1200 TL arasında olacaktır.

Ev hanımlarına emeklilikte bizi Facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz. Ayrıca, soru ve görüşlerinizi bize iletmeniz durumunda uzmanlarımız sorularınızı en kısa sürede cevaplayacaklardır.

İşsiz olanlara devletimizin verdiği harika desteklerden birisi de işsizlik maaşıdır. İşsizlik maaşı miktarını öğrenmek için destekler.net/issizlik-maasi-alma-sartlari/ bağlantısına tıklayarak detayları öğrenebilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.