Boşanmış Kadın Babasının Maaşını Alabilir mi 2019?

Devletimiz sosyal bir hukuk devletidir. Yetimin, mazlumun, düşkünün her zaman yanında yer almakta, koşullar sağlanırsa ve suistimal edilmezse gerekenleri de yapmaktadır. Bunlardan birisi de boşanmış kadınlara maaş hakkı tanımasıdır. Çünkü kadınlar, ülkemizde ekonomik açıdan yeterince özgür değildir. Kadınların istihdama katılma oranı, yeterli değildir. Hal böyle olunca, boşanmış kadınlara bir takım haklar tanınabilmektedir. Bu haklardan birisini bugün sizlere tüm ayrıntılarıyla anlatacağız.

Evet, boşanmış kadın babasının maaşını alabilir mi, sorusunun cevabını merakla beklediğinizi biliyorum. Evet, alabilir. Ancak alabilmesi için bazı şartları yerine getiriyor olması gerekmektedir. Bu şartlardan da yazımızda sizlere bahsedeceğim. Kısacası, her boşanan kadın babasının maaşını alamasa da koşulları sağlayanlar bu maaşı alabilmektedir.

Malumunuz evlilik kurumu her ne kadar önemli olsa da bazı durumlarda evlilik hayatı sonlanabiliyor. Evlilik hayatı sona erince ise boşanan kadınlar hem maddi hem de manevi bir takım sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliyor. Devletimiz, bu sıkıntılara karşı boşanan kadınlara babasının emekli maaşını bağlayabilmektedir. Bu sayede, boşanan kadın hem maaş alabilmekte hem de sosyal güvence haklarından yararlanabilmektedir.

Boşanmış kadın babasının maaşını alabilir mi 2018-2019?

Yukarıda da bahsettim, evet boşanmış kadın babasının maaşını alabilir. Baba sağ ise bu durumda, bir kısmını alabilir. Eğer baba vefat etmiş ise maaşını yine alacaktır.

Peki ama boşanmış kadın hangi şartlarda babasının maaşını alabilir?

İşte o şartlar:

  • Boşanmış olmalı
  • Boşandığı eşiyle aynı evde yaşamamalı
  • Tekrar evlenmemeli
  • Herhangi bir yerde SGK’lı olarak çalışmamalı
  • Babası emekli olmalı

Evet, yukarıdaki şartları boşanan kadın sağlıyorsa, babasının maaşı SGK’ya başvurması halinde kendisine bağlanacaktır. Bu sayede, boşanmış kadının sosyal güvencesi de sağlanmış olacaktır.

Maaş kesinti halleri nelerdir?

Eğer şartları sağladıysanız ve maaş almaya başladıysanız, yukarıdaki şartları sürekli yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, maaşınız kesilecektir. Şimdi bu durumlardan biraz bahsedelim.

Maaş almaya devam ederken SGK’lı olarak çalışırsanız, maaşınız kesilecektir.

Maaş almaya devam ederken evlenirseniz, maaşınız yine kesilecektir.

Bu iki durumda maaşınız kesilir ve maaş alamazsınız. Hatalı ve yanlış beyan vermeniz durumunda ise kesinlikle hukuka aykırı davranmış olursunuz. Bu durumda, kat ve kat fazlasını devlete ödemek zorunda kalırsınız. Bu nedenle, özellikle doğru ve dürüst bir şekilde hareket etmek oldukça doğru bir davranış olacaktır.

Bazı hallerde, sırf babasından emekli maaşı alabilmek için anlaşmalı olarak boşanan çiftleri duymaktayız. Çiftler, boşanmakta ve aynı evde yaşamaktadır. Bu sayede babasının maaşını alabileceğini düşünenlerin sayısı az değil. Ancak böyle bir durumda kesinlikle yakalanacağınızı bilmelisiniz.

 

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.