Romanov Koyunu Fiyatları, Özellikleri ve İthalatı 2018-2019

Devrim niteliğinde bir tür.... Romanov Koyunu!

Romanov koyunu fiyatları 2018’e söylendiği gibi bomba gibi girdi mi acaba? Yoksa bu spekülasyonlar fiyat şişirme maksatlı mı yapıldı? İşte bu noktada sizleri aydınlatma misyonumuzu tekrar üstelenelim dedik ve bu makaleyi sizler için hazırladık. Romanov koyun fiyatlarına, cinsi ve özelliklerine kadar tüm bilgileri bu yazımızda okuyabileceksiniz. Ayrıca Romanov koyun satışı nasıl yapılmaktadır? İthalatı mümkün mü? Tüm bu soruların cevabı haberimizde.

Güncel Duyuru:Koyun desteği alabileceğiniz 2018 Yılı Genç Çiftçi Hibe Desteği

Romanov koyunu nedir?

Romanov koyun, kuzu makinesi olarak da ifade edilen bir koyun cinsidir. Bu koyun türünün yılda iki kez doğum yaptığı ve çok fazla yavruladığı bilinmektedir. Oldukça hızlı çoğalmaları ile bilinen bu koyun türü için çok geç kalmış sayılmazsınız. Romanov koyunun popülaritesi gün geçtikçe daha da artmaktadır. Romanov koyunlarının Türkiye’nin iklim şartlarına uyum gösterdiği bilindiğinden, ülkemizde oldukça revaçta olmaya başlayan bu koyun cinsi, yatırımcıların oldukça ilgisini çekmektedir.

Öncelikle şunu ifade edelim ki, Rusya, bu koyun cinsinin ana yurdudur. Volga bölgesinde genel olarak yetiştiriciliğinin yapıldığı bilinmektedir. Romanov kentinin de ismini bu koyun cinsinden aldığını söylememiz lazım.

İlk olarak bu koyun cinsinin varlığı 1700’lü yıllarda ana vatanı olan Rusya’da fark edildi. Çok süre geçmeden Fransa ve Almanya bu koyunları ithal etti. 1900’lü yıllarda ise Kanada ve ABD’ye romanov koyunları getirilmiştir. Şu an tüm dünyanın hayranlıkla izlediği bu koyun türleri, henüz ülkemizde yaygınlaşmış değildir. Çiftçilerimiz, henüz durumun yeni yeni farkına varmaya başlamışlardır. Romanov koyun özelliklerine değindiğimizde, ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

romanov koyunu fiyatları
Romanov Koyunu Fiyatları

Romanov koyunu özellikleri nelerdir?

 • Karasal ve soğuk iklime dayanıklıdır.
 • Çiftlik yetiştiriciliğine uygundur. Genellikle, eti için yetiştirilir.
 • Kısa kuyrukludur.
 • Yünü oldukça kıymetli ve bereketlidir. Romanov koyunu, deri özelliği sayesinde Fransa ve İngiltere’de düzenlenen dericilik fuarlarında ödüller almıştır.
 • Tam 12 yaşına kadar damızlık olarak yetiştirmek mümkündür.
 • Yılın herhangi bir ayında çiftleşebilirler. Herhangi bir ayı yoktur.
 • Doğduklarında renkleri siyahtır. Daha sonra renkleri griye dönmektedir.
 • Erkek cinsinin ağırlığı 50 ile 75 kilo arasında değişmekte, dişilerinin ise ağırlıkları 40 ile 55 kilo arasındadır.
 • 4 aylıkken dahi gebe kalabilmektedir.
 • Tek seferde, 2-3-4-5-6 taneye kadar kuzu verebilmektedir. Bu inanılmaz bir durumdur. Eğer beslenmesi iyiyse, kuzu sayısı artmaktadır.
 • 6 aylık kuzu, 2-3 yavru verebilirken; 2-3 yaşındaki romanov koyunu 5-6 yavru verebilmektedir. Kuzuların en az 6 aydan sonra koça verilmeleri önerilir. Aksi takdirde, verim alamazsınız.
 • Eğer 4’den fazla yavru söz konusu ise kuzulara takviye gıda verilmelidir. Aksi takdirde, kuzular kaybedilebilir.
 • Yılda iki kez doğurur.
 • Etleri inanılmaz lezzetlidir, kokusuzdur. Koyun eti kokusundan rahatsızlık duyanların vazgeçemeyeceği bir lezzete sahiptir.
 • Dengeli bir vücut yapısına sahiptir. Strese karşı oldukça dirençlidir. Özellikle bu özelliği, romanov koyununu dünyada üne kavuşturmuştur.
 • 100 romanov koyunu, yılda ortalama 300 yavru verebilmektedir.

Romanov koyunu yetiştiriciliği nasıl olmalıdır?

 • Özellikle yazın hem sabah hem de akşam otlatmaya çıkarmalısınız.
 • Yaz aylarında  3-4 kez banyo yaptırılmalıdır.
 • Otlatmaya çıkardığınız için ayağına zararlı maddeler batmış olabilmektedir. Gerekli kontrol yapılmalı ve muhtemel iltihapları önlemek adına zifiranlı suyla dezenfekte etmelisiniz.
 • Romanov koyunlarının yürüyüşünde bazı tuhaflıklar olabilir, grup içerisinde öksüren ve rahatsız koyunlar olabilir, bu gibi durumlarda karantina gibi gerekli önemleri almak oldukça kritik öneme sahiptir.
 • İyi bir veterineriniz olmalıdır, göz ve burun akıntılarına dikkat etmelisiniz. Özellikle sonbahar aylarında sineklerin taşıdığı ve yaydığı bakteriler romanov koyunlarına zarar verebilir.
 • Romanov koyunlarının ağızlarında bazen yararlar çıkabilir. Bunun nedeni, metal zehirlenmesi olmaktadır. Paslı suluklar buna sebebiyet vermektedir.
 • Kuzuların koça verilmesinden 1 ay öncesinde özel olarak beslemelisiniz. En az bir kilo ot ve 500 gram yem takviyesi almasına dikkat edin. Koça verilmesinden sonraki ilk 20 gün de önemlidir. Verimliliği doğrudan etkiler.
 • Doğumdan sonraki ilk üç gün beslenme açısından oldukça kritiktir.
 • Yeni doğan kuzularda göbek bağlarını dikkatlice izlemelisiniz. Göbek bağı kuruduğunda vitamin aşısı yapmayı sakın unutmayın.
 • Romanov koyunlarını kesinlikle yaş zeminde yatırmayın, onlara gözünüz gibi bakın, ne kadar çok ilgi, o kadar çok yavru demektir, bunu unutmayın.

Romanov koyunu fiyatları 2018 nedir?

En başından söylemek gerekir ki, romanov koyun fiyatları 2018 diğer koyunların fiyatlarına pek benzemiyor. Bu anlamda bir ucuzluk beklememelisiniz. Romanov koyunları, ülkemizde oldukça pahalı. Bunun temel nedeni ise bu koyunların henüz ülkemizde yaygınlaşmamış olmasıdır. Eğer yeterince yaygınlaşır ise fiyatlar da makul seviyelere gelecektir.

Şimdi dilerseniz, ülkemizdeki romanov koyunu fiyatları ile ilgili bilgilere geçelim.

3-4 aylık romanov koyunu fiyatları: 1.000 TL ile 1.500 TL arasında değişmektedir.

5-8 aylık romanov koyunu fiyatları: 1.500 TL ile 2.000 TL arasında değişmektedir.

Damızlık anaç romanov fiyatları:2.000 TL ile 3.000 TL arasında değişmektedir.

Koç fiyatları ise 2.200 TL ile 3.000 TL arasında değişmektedir.

Romanov koyun satışı nerelerde yapılıyor?

Romanov koyun satışı, ülkemizde yeni yeni kurulan romanov çiftlikleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Romanov koyunu buradan alabilirsiniz.

Romanov koyunu ithalatı nasıl yapılır?

Yurt dışından ithal durumunda birim maliyet oldukça düşmektedir. Örneğin, Rusya veya Ukrayna’dan koyunları ithal etmeniz durumunda 1.000 TL’ye gebe koyun veya koç alabiliyorsunuz. Ancak burada da nakliyat masrafı ortaya çıkıyor. İthalatta nakliye masrafları 10.000 $ – 15.000$ arasında değişmektedir. Toplu alımlar için geçerli bu fiyatlar. Burası önemli. Sonuç olarak, romanov ithalatı her açıdan avantajlı. Birkaç çiftçi bir araya gelerek, toplu alımlar yapabilmektedir.

Buradan romanov koyunu ithalatı gerçekleştirebilirsiniz.

Romanov koyunu devlet desteği var mı?

Doğrudan romanov koyun devlet desteği ülkemizde bulunmamaktadır. Romanov koyunlarını almak için uygun faizli kredi çekebilmeniz ise mümkündür.

Romanov koyunu fiyatları konusunda size bir tavsiyem varsa o da şudur:

Bir çok yeri gezin ve ırkların safkanlığını araştırın. Daha sonra emin olduktan sonra en uygununu satan yerde temin edebilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.