KOSGEB Fuar Desteği 2018 Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB fuar desteği 2018 ile ilgili tüm detay bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.  KOSGEB fuar desteği başvurusu nasıl yapılır, destek tutarı ne kadar? KOSGEB fuar desteği yurtdışı için mi? KOSGEB fuar desteği nasıl alınır? Ödeme talep formu örneği var mı? Fuar desteği hesaplama nasıl yapılır?

Tüm bu soruların cevabını sizin için hazırlamış olduğumuz yazımızda bulabilirsiniz.

KOSGEB fuar desteği 2018 nedir?

KOSGEB fuar desteği 2018 yılında KOSGEB’in onayladığı yurtiçi fuarlara KOBİ’lerin stant ile katılması durumunda verilen bir destek programıdır. Artık ülkemizdeki KOBİ’ler, düzenlenen fuarlara katılmanın etkisini görmeye başladı. Bu nedenle, KOBİ’ler tarafından fuarların önemi anlaşılmaya başlandı.

Sektörel gelişmeleri takip etmenin, networking ortamını geliştirmenin en önemli enstrümanı fuarlardır. Bu nedenle, ülkemizdeki işletmelerin işbirliklerinin fuar ve benzeri ortamlarda geliştirebilmeleri gelecekleri açısından oldukça kıymetlidir.

Ülkemizde her yıl farklı sektörlerde yüzlerce fuar düzenlenmektedir. Bu fuarlara stant ile katılmanız ve maliyetlerinizi belli oranlara kadar KOSGEB fuar desteği 2018 ile karşılamanız mümkün olabilmektedir. Siz de sektörünüze uygun ve aşağıda paylaşacağımız listede yer alan yurt içi fuarlara stant ile katılmak ve bu fuarlarda ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak istiyorsanız, KOSGEB’in bu desteğine başvurabilirsiniz.

KOSGEB fuar desteği yurt dışı için geçerli midir?

Hayır, KOSGEB fuar desteği, yurt içinde gerçekleştirilecek fuarlara katılım için verilen bir destek mekanizmasıdır. Bu nedenle, yurtdışında gerçekleşen fuarlara katılım durumunda KOSGEB’den destek alamazsınız.

Yurtdışı pazar araştırması gezisine mi çıkmak istiyorsun? Ekonomi Bakanlığı’nın 5.000 Dolarlık desteğini destekler.net/yurtdisi-pazar-arastirmasi-destegi/ bağlantısında yer alan yazıda anlattım.

KOSGEB fuar desteği ne kadar 2018? Hesaplama nasıl yapılır?

Destek üst limiti:

 • Yurt İçi Uluslararası İhtisas Fuarlarında 150 (yüzelli) TL/m²,
 • Yurt İçi İhtisas Fuarları ve İzmir Enternasyonal Fuarı’nda 100 (yüz) TL/m²’dir.

Destekleme alanı her bir fuar katılımı için işletme başına azami 50 (elli) m²’dir.

Program süresince desteğin üst limiti, 45.000 TL’dir. Bu tutar, toplam üst limittir. Üç yıllık süreyi kapsamaktadır. Fuar başına maksimum destek 7.500 TL ve 5.000 TL’yi geçemez.

Hesaplama yaparken tarafınıza ödenecek desteğin fuar başına yurt içi uluslararası ihtisas fuarlar için 7.500 TL, diğer fuarlar için 5.000 TL’yi geçemeyeceğini bilmenizi isteriz.

Bu desteği aldıktan sonra muhasebe kaydını yapmak için doğru muhasebe hesapları kullanılmalıdır.

KOSGEB fuar desteği başvurusu nasıl yapılır?

 • Öncelikle KOBİ olmalısınız. KOBİ nedir, kimler KOBİ’dir? Bu soruların cevabını araştırmalısınız.
Kimlerin KOBİ olduğunu, kimlerin olmadığını destekler.net/kobi-nedir/ bağlantısında anlattım.
 • KOBİ iseniz KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmalısınız. Veri tabanına kayıt olmadan hiçbir desteğe başvuru yapamazsınız.
 • Daha önce kaydınız var ise kaydınız güncel olmalıdır.
 • Kullanıcı adı ve şifreniz ile e-Devlet sisteme giriş yaparak Genel destek programına başvuru yapmalısınız. KOSGEB’e taahhütname vermelisiniz.
 • Bu başvurunuz onaylanmalıdır.
 • Sonrasında ise fuar desteği için e-Devlet üzerinden başvuru formu doldurmalısınız.
 • Destek başvurunuz onaylandıktan sonra fuara katılmalısınız.
 • Harcamaları yapıp fatura ve dekontu saklamalısınız.
 • Fuar sonrası ödeme talebinde bulunmalısınız. KOSGEB fuar desteği ödeme talep formunu e-Devlet üzerinden doldurmalısınız. Burada örneği bulunan formu elektronik ortamda doldurarak çıktısını almalısınız.

Fuar desteği, KOSGEB Genel Destek Programı içerisinde yer almaktadır. Bundan dolayı fuar desteğine başvurabilmek için Genel Destek Programı’na da başvurmak gerekmektedir.

KOSGEB fuar desteği başvuru süresi nedir?

Destekten yararlanmak isteyen işletmenin, fuar başlama tarihinden en geç 3 (üç) iş günü öncesine kadar başvuru yapması esastır. Daha sonra yapılan başvurular geçersiz olmaktadır. Bu nedenle, fuar başlamadan önceki süreye dikkat etmelisiniz ve başvuru işlemlerinizi tamamlamalısınız.

KOSGEB hangi fuarlara destek veriyor?

KOSGEB, yurt içinde düzenlenen bütün fuarlara ne yazık ki destek vermemektedir. KOSGEB tarafından onaylanmış, ”Ben destek veriyorum” dediği fuarlar, bir listede yılın başında yayınlanmaktadır. Bazı durumlarda, bu listede güncellemeler de yapılmaktadır. Bu nedenle, destek başvurusu yapmadan önce katılmayı planladığınız fuarın KOSGEB tarafından onaylanıp onaylanmadığını tespit etmelisiniz.

Aşağıdaki link aracılığıyla KOSGEB tarafından onaylanan yurt için fuarları inceleyebilirsiniz.

KOSGEB fuar desteği ile ilgili resmi mevzuat bilgisine bu dokümandan ulaşabilirsiniz. Bu dokümanı dikkatli bir şekilde incelemenizi öneririz. Her ne kadar danışmanlık firmaları ile de çalışsanız, destek sürecinizin kontrolü sizde olsun.

Başvuru koşulları ve detaylar ile ilgili hususları bize sorabilirsiniz. Yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyoruz. Aşağıdaki bölümden yorum atabilir ve bize ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü soruyu bize hemen sorunuz, uzmanlarımız cevaplasın.

Bir üniversite mezunu mu çalıştırmak istiyorsunuz? Peki bu üniversite mezunun KOSGEB desteği ile aylık ücretinin en az yarısını alacağınızı biliyor muydunuz? Detaylar destekler.net/kosgeb-nitelikli-eleman-destegi/ bağlantısında yer alıyor.
Bir diğer KOSGEB desteğini de KOSGEB eğitim desteği isimli yazımızda anlattım.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.