KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları 2018 Güncellendi.

KOSGEB nitelikli eleman desteği ve şartları 2018 hakkında tüm püf noktaları ve bilinmeyen detaylarıyla sizlere anlatmaya çalıştık. Yazımızı inceleyerek tüm gerekli bilgilere sahip olabilir, dilediğiniz soruları uzmanlarımıza yöneltebilirsiniz.

Kosgeb nitelikli eleman desteği 2018 yılında da popülerliğini koruyor. Nasıl korumasın? Bir üniversite mezunu mu istihdam edeceksiniz? KOSGEB, size başvuru yapmanız halinde 50.000 TL geri ödemesiz (hibe) veriyor. Birçok KOBİ’nin yararlanabileceği bu destekten faydalanmak ise sizin elinizde. Yapmanız gereken KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları ile ilgili kapsamlı bilgi edinmek ve uygulamaya geçerek başvuru yapmaktır.

Yazımıza geçmeden önce size hangi konularda bilgi aktaracağımı ifade edeyim. Bu yazı sayesinde, KOSGEB nitelikli eleman desteği, maaş desteği, işçi desteği, mühendis desteği, üniversite mezunu desteği, SGK desteği  vb. konularının tamamını kapsayan bir içerik okumuş olacaksınız. Şartları, desteğin miktarı, ne şekilde ödeneceğin ve daha birçok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Bu arada şartlar sürekli değişebilmektedir. Gerek bu değişen şartları gerekse yeni açıklanan diğer istihdam desteklerini facebook sayfamızdan duyuruyoruz. Takip etmek için aşağıdaki butona tıklayarak sayfamızı beğenebilirsiniz.

2018 yılı Eylül ayı itibariyle başvuru şartları değişmiş olup gerekli güncelleme 26 Eylül 2018 tarihinde aşağıdaki yazımızda yapılmıştır. Aşağıdaki değişikler, 2018 yılı Eylül ayından itibaren 2019 ve sonraki yıllarda da geçerlidir. Daha önce başvuru yapanlar için eski mevzuat geçerlidir.

KOSGEB nitelikli eleman desteği 2018 nedir?

KOSGEB nitelikli eleman desteği 2018, başvuru şartlarının yerine getirilmesi şartıyla KOBİ’lere üniversite mezunu istihdamı gerçekleştirmeleri halinde verilen üst limiti 50.000 TL olan bir destek programıdır.

En basit tabiriyle ifade etmek gerekirse, işletmenizde yeni istihdam edeceğiniz yükseköğretim mezunu (en az 2 yıllık ön lisans mezunu veya 4 yıllık lisans mezunu) personelin aylık ücretinin %60’ını, 3’er aylık periyotlarda KOSGEB’den geri alınmasını sağlayan bir destek modelidir. Eğer üniversite mezunu yeni bir personeli işletmenizde SGK’lı olarak çalıştıracaksanız, bu destek modelinin tam size göre olduğunu ifade edebilirim.

Şimdi dilerseniz, bu desteğin başvuru şartlarına göz atalım.

KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları 2018

KOSGEB nitelikli eleman desteğinin genel ve özel olmak üzere 2 tür şartı olduğunu ifade edebilirim.

Genel şartlar, Kosgeb’in tüm destekleri için geçerli olan şartları ifade eder. Yani, genel şartları yerine getiremiyorsanız, Kosgeb’in hiçbir desteğinden faydalanamazsınız. Özel şartlar ise nitelikli eleman istihdamı desteği için geçerlidir. Bu destek özelinde söz konusudur.

Kosgeb nitelikli eleman desteği şartları 2018: Genel şartlar

Kosgeb nitelikli eleman desteği şartları 2018 sadece kendisi için değil; KOSGEB’e ait diğer tüm destekler için yerine getirilmesi gereken şartlardır. Bu nedenle, KOSGEB personel desteği için başvuru yapmak istiyorsanız, öncelikle aşağıdaki bu genel şartları sağlayıp sağlamadığınızı tespit etmeniz gerekmekte.

 • KOBİ olmalısınız. Yani küçük ve orta büyüklükte işletme olmanız gerekiyor. Büyük ölçekli işletmeler, KOSGEB desteklerinden faydalanamazlar. Bu nedenle, işletmenizin KOBİ olup olmadığını belirlemelisiniz. Ancak, şöyle bir ipucu vereyim: Ülkemizdeki işletmelerin %99,9’u KOBİ’dir. Eğer işletmenizde 250 kişiden az istihdam söz konusu ise büyük ihtimal KOBİ’sinizdir.
 • KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerden birinde faaliyet göstermelisiniz. KOSGEB, her sektörü desteklememektedir. Sonuç olarak, KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler nitelikli eleman desteğinden faydalanabilirler.
İşletmenizin faaliyet alanını, KOSGEB destekliyor mu? Öğrenmek için destekler.net/kosgeb-destek-alabilecek-faaliyet-alanlari/ bağlantısına gidiniz.
 • KOSGEBveri tabanına kayıt yaptırmalısınız. Veri tabanına kayıtlı olmayan veya kayıtları güncel olmayan KOBİ’ler, destek başvurusu yapamazlar. Artık Kosgeb desteklerine e-Devlet şifresi ile başvuru yapıldığını unutmayınız. Önce veri tabanına kaydınızı yapın, sonra e-Devlet üzerinden başvurunuzu yapın.

Bu şartlar, geneldir. Her Kosgeb desteği için sağlanması gereken şartlardır. Bir de nitelikli eleman desteğine özgü özel şartlar bulunmaktadır. Dilerseniz bu özel şartlara detaylıca değinelim.

KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları 2018: Özel şartlar

Kosgeb nitelikli eleman desteğine başvuru yapmak için bir takım özel şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunlar bir nevi destekten faydalanmanız için kurallardır. Bu kurallara uymanız ve uygun bir şekilde nitelikli eleman istihdamı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Çünkü nitelikli eleman desteği, ancak aşağıdaki şartları sağlamanız halinde söz konusu olabilir.

Özel şart 1: Kimi istihdam etmelisiniz?

İşletmenizde son 12 (on iki) ay içinde istihdam edilmemiş yükseköğretim kurumundan mezun personeli istihdam etmelisiniz. Lise veya ortaokul mezunları ile ilkokul mezunları destek kapsamı dışındadır.

Özetle;

 • Mezun olmak şarttır.
 • İstihdam edeceğiniz personel, işletmede tam zamanlı olarak çalışmalıdır. Part-time destek kapsamı dışındadır.
 • Personel, iki farklı yerde SGK’lı gözükmemelidir.
 • Aşağıdaki kişileri bu destek kapsamında istihdam etmemelisiniz. Bu kişileri istihdam etseniz de bu kişiler üzerinden destek ödemesi alamazsınız.

Uyarı! Başka kurum/kuruluşlardan vergi, sosyal güvenlik primi v.b. yasal yükümlülükler hariç olmak üzere herhangi bir isim altında destek alınan elemanlar ile emekliler, yabancı uyruklular, işletme sahibi veya ortakları ile bunların anne, baba, kardeş, eş ve çocukları bu destek kapsamında istihdam edilemez.

Özetle;

 • Destek kapsamında emeklileri istihdam edemezsiniz.
 • Destek kapsamında yabancı uyrukluları istihdam edemezsiniz.
 • Destek kapsamında işletme sahibinin yani kendinizin ve ortağının aylık ücretini geri alamazsınız.
 • Destek kapsamında işletme sahibi veya ortaklarının annesini istihdam edemezsiniz.
 • Destek kapsamında işletme sahibi ve ortaklarının babasını istihdam edemezsiniz.
 • Destek kapsamında işletme sahibi ve ortaklarının kardeşini istihdam edemezsiniz.
 • Destek kapsamında işletme sahibi ve ortaklarının eşlerini istihdam edemezsiniz.
 • Destek kapsamında işletme sahibi ve ortaklarının çocuklarını istihdam edemezsiniz.

Özel şart 2: Kaç kişi istihdam edebilirsiniz?

İşletme, destek üst limiti kapsamında aynı anda en fazla 2 (iki) eleman için bu destekten yararlanabilmektedir. Bu hükümde aynı anda ifadesi oldukça kritiktir.

Kafa karışıklığını gidermek adına bir örnek üzerinden ilerleyelim. Bu destek kapsamında 2 kişiyi istihdam ettiniz. 3. kişiyi kontenjan dolduğu için destek kapsamında istihdam edemezsiniz. Ancak destek kapsamında istihdam edilen 2 kişiden biri işletmeden ayrılırsa, yerine yeni istihdam edeceğiniz yeni bir nitelikli eleman alabilirsiniz. Ayrılan personeli KOSGEB müdürlüğünüze bir dilekçe ile bildirmeniz gerekiyor. Dilekçe örneğini aşağıda paylaşacağım.

Dilekçe Örneği

……… KOSGEB İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE (Noktalı kısma işletmenizin bağlı bulunduğu müdürlüğün adını yazmalısınız.)

KOSGEB Genel Destek Programı Nitelikli Eleman İstihdam Desteği kapsamında Müdürlüğünüzce …./…./…. tarihinde destek başvurusuna uygunluk verildiği ……………… isimli personelimiz ………………………………. gerekçeyle …./…../….. tarihinde işten ayrılmıştır. / işten çıkarılmıştır. / kendi istediği ile işten ayrılmıştır. KOSGEB Genel Destek Programı Nitelikli Eleman İstihdam Desteği kapsamında faydalandığımız ……………………….. isimli elemanın destek sürecinin sonlandırılmasını arz ederim.

Tarih, firma kaşe, imza

Askerlik, doğum gibi sebeplerle işten ayrılan ve daha önce bu destek kapsamında istihdam edilmiş olan elemanın yeniden aynı iş yerinde işe başlaması halinde yeni destek başvurusu yapılması şartı ile bu program kapsamında kalan üst limit kadar destek verilmektedir.

Nitelikli eleman desteği kapsamında istihdam edilip askerlik ve doğum gibi sebepler neticesinde işten ayrılanlar olduysa ve bu kişiler için tekrar destekten faydalanılmak isteniyorsa, yeni başvuru yapılması gerekmektedir. Şuna dikkat çekmek istiyorum ki askerlik ve doğum gibi durumlar bir zorunluluk içermektedir.

Özel şart 3: Ne zaman işe giriş yapılmalıdır?

Destek kapsamında istihdam edilecek nitelikli elemanın, destek onay tarihinden sonra 45 gün içerisinde SGK girişi yapılmalıdır. 45 gün içinde elemanın işe başlatılmaması durumunda destek kararı iptal edilmiş sayılır. Kesinlikle ama kesinlikle personel girişini destek başvurunuz onaylandıktan sonra yapmalısınız.

Özel şart 4: Kimler başvuru yapabilir?

2018 yılı Eylül ayında yapılan değişikle en az 5 kişiyi istihdam eden KOBİ’ler, KOSGEB’in bu desteğine başvuru yapabilirler. Hali hazırda 5 kişi ve üzeri personeli istihdam ediyorsanız, bu destekten faydalanabilirsiniz.

KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları 2018 yılı bakımından  bu çok önemli özel 4 şartın karşılanmasını istemektedir. Peki diğer konulara geçelim.

KOSGEB nitelikli eleman desteği 2018 sıkça sorulan sorular

Sıkça sorulan soruları burada ele alıyoruz.

Kosgeb nitelikli eleman desteği 2018 başvurusu nasıl yapılır?

Eğer KOSGEB veri tabanına kayıt olduysanız, aşağıdaki adımları sırasıyla atmalısınız.

 • KOSGEB işletme veri tabanı kaydınızı onayladıktan sonra artık nitelikli eleman desteğine başvurabilirsiniz. e-Devlet şifreniz ile giriş yaparak öncelikle ”İşletme Geliştirme Destek Programı” başvurusu yapmalısınız. Başvuru sonrası sistem, size başvuru formu ve taahhütnamesi verecektir. Bu belgelerin çıktısını alıp KOSGEB Müdürlüğüne göndermelisiniz.
 • KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programı başvurunuzu onayladıktan sonra sisteminize tekrar giriş yapıyor ve sistem ekranınızın sol kısmında yer alan ”İşletme Geliştirme Destek Programı” na tıklıyorsunuz. Sayfada bu başlık altında yer alan destekler çıkacaktır. Burada ”Nitelikli Eleman İstihdam Desteği” ne tıklayarak istihdam edeceğiniz personelin ve işletmenizin bilgilerini giriyor ve onaylıyorsunuz. Buradan sonra sistem üzerinden başvurunuz onaylandığı taktirde destek süreciniz başlıyor.
 • Peki sistem, başvuru yaparken personelin ve işletmenin hangi bilgilerini talep ediyor, diye soracak olursanız; telefon numarası, doğum tarihi, TC no, e-posta vb. bilgiler talep edildiğini göreceksiniz.

KOSGEB nitelikli eleman desteği ödemesi nasıl yapılır?

Nitelikli elemanınız 3 ay istihdam edildi, diyelim.

KOSGEB’den ödeme talep etmenin zamanı geldi, demektir. Çünkü 3 ay veya daha fazla süre geçmesi gerekiyor, ödeme talep edebilmek için. Bu da yeni bir kural. Aşağıda örneği gösterilen ödeme talep formunu, sistem üzerinden dolduruyorsunuz. Banka hesap bilgilerinin işletme adına olmasına dikkat ediniz. Ödeme talep formu ile birlikte teslim edilmesi gereken gerekli evrakları da formun altında yer alan EKLER kısmından görebilirsiniz.

Kosgeb nitelikli eleman desteği ödeme talep formu 2018

Kosgeb nitelikli eleman desteği ödeme talep formu 2018 nasıl doldurulur
Kosgeb nitelikli eleman desteği ödeme talep formu 2018

İşletmenin ilgili mevzuatta belirtilen limitlerin üzerinde vergi ve/veya SGK borcu olması durumunda İşletmenin Ödeme Talep Formunda yer alan talebi doğrultusunda; öncelikle borç tutarı KOSGEB nitelikli eleman desteği tutarından mahsup edilerek ilgili kurum/kuruluşun banka hesabına, varsa kalan tutar, işletmenin banka hesabına destek ödemesi olarak aktarılır.

Kosgeb nitelikli eleman desteği 2018 tutarı ne kadardır?

KOSGEB nitelikli eleman desteği toplam tutarı 50.000 TL’dir. Bu tutar, hibedir. Geri ödemesizdir. Toplam 2 yıl için verilir.

Bir de personelin öğrenim durumuna en az aşağıdaki tutarlarda çalışanınıza maaş vermelisiniz.

Öğrenim Durumu

Aylık zorunlu ücret
2 yıllık meslek yüksekokulu mezunu

En az 2.500 TL

4 yıllık yüksekokul veya fakülte mezunu

En az 3.500 TL

Yüksek Lisans ve üzeri dereceden mezun

En az 3.500 TL

 

Kosgeb personel desteği 2018 destek oranları nedir?

Destek oranı, %60’dır. Ancak nitelikli eleman yeni mezun, kadın, engelli, birinci derece şehit yakını veya gazi ise destek oranına %20 ilave edilir, böylece destek oranı %80’e çıkar.

KOSGEB nitelikli eleman desteği 2018 nasıl hesaplanır?

Destek, istihdam edilecek her bir eleman için net ücret üzerinden hesaplanır ve asgari geçim indirimi, ikramiye, prim vb. ek ödemeler net ücrete dâhil edilmez. KOSGEB, nitelikli eleman için destek ödemesi yaparken net ücreti baz almaktadır.

KOSGEB, personelin aldığı aylık ücretten asgari geçim indirimini düşmekte ve destek oranını bu tutara uygulamaktadır.

Örneğin; A kişisinin aylık almış olduğu ücret 1.800 TL olsun.

Asgari geçim indirimi 100 TL olsun. (Ücret bordronuzda AGİ tutarını görebilirsiniz.)

Destek oranı ise % 50 olsun.

KOSGEB ödeme yaparken 1.700 TL’yi (1800 TL – 100 TL = 1.700 TL) baz almakta ve 850 TL (1.700 x %50) ödeme yapmaktadır.

İlk aya ilişkin destek ödeme tutarı hesaplamasında Uygulama Biriminin destek başvurusuna uygunluk verdiği tarih esas alınır. Örneğin, başvurunuz 10.10.2017’de onaylandı. Ekim ayı için 20 günlük destek alırsınız.

KOSGEB, SGK desteği verir mi?

Hayır, KOSGEB tarafından sadece nitelikli elemanın aylık ücretinin belli bir kısmı geri ödenmektedir. SGK primi, işverene aittir.

İşçi işten ayrılırsa nasıl bir süreç işler?

Nitelikli elemanın; işten çıkarılması, kendi isteği ile işten ayrılması veya şirketin yönetim ve temsil yetkisini kaybetmesi durumunda, İşletme ilgili Uygulama Birimine bilgi verir ve elemana ilişkin destek süreci sonlandırılır.

Bu durum, çok sık karşılaştığımız soruların başında geliyor. Problem yaratan bir durum değildir. Sadece bağlı bulunduğunuz KOSGEB il müdürlüğünüze bilgi veriyorsunuz ve KOSGEB il müdürlüğünüz o eleman için destek sürecini sonlandırıyor. Bilgiyi nasıl vermeliyim derseniz, yukarıda paylaştığım şekilde bir dilekçe ile müdürlüğünüzü bilgilendirebilirsiniz.

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Şartları 2018 ile ilgili aşağıdaki bölümden yorum aracılığıyla sorularınızı iletebilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede cevaplayacaktır.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.

323 Yorum Yapıldı
 1. Destek Uzmanı diyor ki:

  KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteği’ne ilişkin her türlü soruyu buradan bize iletebilirsiniz. En kısa süre içerisinde sorularınız cevaplanacaktır. Saygılarımızla.

  1. yahya kabasakal diyor ki:

   ağaç işleri end .mühendisliği mezunuym nitelikli eleman desteğinden yararlanıyormuyum benim ne yapmam gerekiyor

   1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

    Yahya Bey,

    Nitelikli eleman istihdam desteğinden sadece işletmeler faydalanabilir. Sizi istihdam etmeleri durumunda aylık ücretinizin belli bir oranını işvereniniz, KOSGEB’den geri alabilir.

  2. Yüksel Doğan diyor ki:

   Merhaba, İşletmemde 2 tane eleman desteği başvurumuz onaylandı ödeme yapılması için bekliyorum kosgeb le yaptığım görüşme de ödeme valilik le alakalı ne zaman yapılacağını onlar belirliyor 6-7 ayı yada 1 yılıda bulabilir dediler İzmir 2. Bölgede yer alıyoruz ödemeler bukadar geçmi yapılıyor?

   1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

    Ödemelerin valilik ile bir alakası bulunmamaktadır. Ödemeler normalde bu kadar geç de yapılmaz. 1-2 ayda, maksimum 3 ayda ödenir. Müdürlüğünüze valiliğin ödemelerle ne alakası var? Siz özel bütçeli bir kuruluşsunuz, Başkanlığınız Ankara’da diye sorar mısınız? Aklıma bir ihtimal geliyor, onu sizin öğrenmenizi isterim. İyi günler.

   2. sedef diyor ki:

    merhaba bizde izmir deyiz siz bir sonuç aldınızmı acaba ödeme ile ilgili

  3. Tahir BAKİ diyor ki:

   Sayın uzman
   Şu anda bir firmada tam zamanlı çalışmaktayım ve nitelikli eleman desteği almakta. Bir diğer firmada da beni sigortalı olarak çalıştırmak istemekte bunun ilk firmama destek için bir zararı olur mu geriye dönük ödeme isteyebilir mi kosgeb?

   1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

    Evet zararı olur, destek sonlandırılır. Örnekleri bulunmakta.

    1. Tahir Baki diyor ki:

     Anladım örneği açıklayabilir miyiiz ?

  4. Sümeyra diyor ki:

   Merhabalar, arkadaşımın iş yerinde nitelikli eleman istihdam desteği ile çalışmaya başkayacağım. 4 yıllık üniversite mezunuyum. Örneğin her ay 4000 tl bir maaş alacaksam eğer, iş verenim yani arkadaşım her ay kosgebteb 2000 tl destek ücreti alacak değil mi? Bir de bölgelere göre üst limite +1000 tl açıklaması çalışanı değil, işvereni ilgilendiren bir durum sanırım ödemeyi geri almak açısından değil mi?
   Bir de işe alınacak kişinin son 12 ay içerisinde başka bir yerde sigorta başlangıcının yapılmış olması bir sıkıntı yaratır mı? Yoksa bu kural sadece destek verilecek iş yerinde, son 12 ayda sigorta başlangıcının olmamasını mı ifade ediyor? Teşekkürler

   1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

    Son 12 ayda istihdam edilmeme, destek verilecek işletmede geçerli bir kural. Başka bir yerde çalışıp ayrılacak olanları etkilemiyor. 4.000 TL aylık ücret verilecekse bu oranda SGK primi ortaya çıkar. Yani ödenecek SGK primi artar. Aylık olarak daha fazla destek almak için yapılan hatalardan. Eğer gerçekten 4.000 TL aylık ücret vermek zorundaysa işveren bu tutarda ücret ödemeli. +1000 TL üst limit artırımı nitelikli eleman şirketi yönetmeye yetkisi olacaksa söz konusu. Destek oranları ise illere göre değişiyor. Batıda genelde % 50’dir.

  5. Gizem diyor ki:

   Merhaba,benim merak ettiğim konu şu lisans mezunları için kosgeb tarafından belirlenen min.maaş miktarı var mıdır?Örneğin;Kosgeb nitelikli elaman desteği için lisans mezunları asgari ücretten çalıştırılamaz gibi..

   1. Hibe Teşvik Kredi Uzmanı diyor ki:

    Hayır, böyle bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak, personel her ne mezunu olursa olsun, aylık ücret asgari ücretten az olamaz.

 2. Özlem Çakmaklı diyor ki:

  Kurulu bir şirkette sadece nitelikli eleman desteği almak için girişimcilik kursuna gitmek gerekiyor mu?

  1. Destek Uzmanı diyor ki:

   Hayır, gerekmiyor Özlem Hanım. Nitelikli eleman desteğinden işletmelerin faydalanması için girişimcilik kursuna gidilmesine gerek yoktur. Girişimcilik Kursu, sadece sıfırdan işletme açacak olan ve KOSGEB’den destek almak isteyen girişimci adaylarının gitmesi gereken bir kurs. KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerden birinde faaliyet gösteren bir işletme, haberde yer alan şartları sağladığı takdirde 50.000 TL’ye kadar bu destekten faydalanabilir.

 3. Kadir gmus diyor ki:

  Peki devletin para vermeme gibi bir durumu oluyormu
  Ayrica diyelimki 2000 tl alacagiz. Yapilacak olan sigorta girisi 4000 bin uzerindenmi gosterilecek

  1. Destek Uzmanı diyor ki:

   Kadir Bey,

   Başvurunuz KOSGEB İl Müdürlüğü tarafından onaylandığı takdirde para vermeme durumu asla söz konusu olmaz. Yani, herhangi bir usulsüzlük yoksa mutlaka KOSGEB ödeme yapar.
   İkincisi sorunuza cevap olarak, evet istihdam edeceğiniz personelin maaşını ne kadar yüksek gösterirseniz, SGK primini de o kadar yüksek ödemek durumunda kalırsınız. Yüksek destek miktarı için istihdam edeceğiniz personelin asla maaşını yüksek göstermeyin. KOSGEB desteği olsa da olmasa da mutlaka istihdam edeceğiniz bir üniversite mezunu veya 2 yıllık ön lisans mezunu personel söz konusu olacaksa, destek ancak bu durumda anlamlı hale geliyor.

   Örneğin, mutlaka işletmenizde gıda mühendisi istihdam etmeniz gerekiyor, ya da bir dış ticaret şirketiniz var ve 2 yabancı dil bilen bir personele ihtiyacınız var, tam da bu noktada destek işinize yarayacaktır.

   1. Kerem Karazincir diyor ki:

    İyi günler,
    Adana’da bir firmada çalışıyorum ve şirketim destek için başvuru yaptı. İlk ay belgeleri teslim ettik fakat yatması gerekenden az miktarda para yatırıldı hesabımıza. Bunun nedeni nedir ?

    1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

     Kerem Bey,

     Nedeni şu: KOSGEB başvuru onay tarihinden itibaren ilk ay destek tutarını hesaplamaktadır. Örneğin 17’sinde başvurunuz onaylandı ise 13 günlük destek tutarı yatırılmaktadır.

 4. sevil erçayhan diyor ki:

  merhaba , nıtelıklı eleman ıle ılgılı 02.05.2017 giriş yaptıgımız personel için başvuruda bulunmak istedik. Maysıs itibarı ıle dönem değişiyor yenı giriş yapıp evrak kosgeb e teslımden sonra destek modulu açılıcak dendı. ama halen destek modulu açılmadı ve tel ile kımseye ulaşamyırum bir aylık süre ise başladı yetişmeme gibi durumlar oldugunu duydum . bu sıkıntıyı bende yaşamamak adına ne yapmalıyım. tel ile kımseye ulaşılmıyor ve modul açılmamış.

  1. Destek Uzmanı diyor ki:

   Sevil Hanım,

   Nitelikli eleman istihdam desteğinde süreç adım adım şu şekilde işlemelidir. Siz de belirtmiş olduğum adımların hangisinde sürecin tıkandığını belirtirsiniz.

   1. KOSGEB Veri Tabanına kayıt ve KOSGEB onayı (Her yıl mayıs ayında KOBİ bilgi beyannamesinin güncellenmesi gerekli, sanırım sıkıntı burada.)
   2. Genel Destek Programı Başvuru Formu ve Taahhütname’nin KOSGEB’e teslimi ve KOSGEB onayı.(Genel Destek Başvuru Formu ve Taahhütnameyi kullanıcı adı ve şifreniz ile sistemde doldurur, çıktılarını alır ve KOSGEB’e teslim edersiniz bu adımda. Ancak bunu yapabilmek için beyanname güncel olmalı.)
   3. KOSGEB onayından sonra Genel Destek Programı Destekleri Başvuru Ekranı açılır. Nitelikli Eleman İstihdam Desteği’ne tıklayarak yeni personelinizin girişini yaparsınız bu adımda. Sistem üzerinden onay geldiğinde işlem tamamlanır.)

   Nitelikli eleman desteği başvurusundan önce personelinizin işe girişini başlattıysanız, 30 gün içerisinde mutlaka başvuru/onay sürecinizi tamamlamanız gerekmektedir. Aksi halde destekten faydalanamazsınız.

   Yapmanız gerekenler:

   – İlgili KOSGEB Müdürlüğü’ne doğrudan gidebilirsiniz. KOSGEB uzmanınızın ismini biliyorsanız, görüşme talebinizi sekretaryaya iletin. İş uzmanda bitiyor neticesinde.
   – KOSGEB İl Müdürlükleri aranırken mesai saatlerine dikkat edin.
   – Ayrıca iş yoğunluğundan telefonlara bakamama durumu da söz konusu olabiliyor.

   İyi günler,

 5. ayşe diyor ki:

  bu destekten faydalanmak için önlisans veya lisasn öğrencisi olmamız yeterlimi örgün eğitim değil açıköğretim

  1. Destek Uzmanı diyor ki:

   Ayşe Hanım,

   İşletmeler, yeni istihdam edecekleri 4 yıllık veya 2 yıllık fakülte mezunu personeller için bu destekten faydalanabilmektedir. Mezun olmayan, yani öğrenciler istihdam edildikleri takdirde işletmeler, destekten faydalanamazlar. İlk ödeme talebinde KOSGEB, istihdam edilen personelin diplomasını talep etmektedir.
   Açıköğretim fakültesi mezunları da destek kapsamında istihdam edilebilirler.

   İyi günler.

 6. Gurbet diyor ki:

  Kosgeb destekli bir işyeri açtım makina ve teçhizat kısmından destek aldım şimdi personel ve kira.destegi ne başvurmak istiyorum ne yapmaliyim

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Merhabalar, sanırım KOSGEB Yeni Girişimci Desteği’nden faydalanmaktasınız. Öncelikle şunu ifade etmem gerekiyor: Yeni Girişimci Desteği ile Nitelikli Eleman İstihdamı Desteği farklı programlar. Aşağıda belirteceğim hususlar, Yeni Girişimci Desteği İşletme Giderleri Desteği için geçerli olacaktır:

   – Öncelikle Yeni Girişimci Desteği Kurul Karar Formunuzun İşletme Giderleri kısmını inceleyiniz. Hem kira hem de personel desteği alabilmeniz için her ikisinin de kurul karar formunda yer alması gerekiyor. Bu bölümde genel bir ifade varsa o da her ikisini kapsadığını gösterir.
   – Personel ve kira desteğinden faydalanabilmeniz için Kullanıcı Adı ve Şifreniz ile sisteminize giriş yapmanız ve İŞLETME GİDERLERİ DESTEĞİ ÖDEME TALEP FORMU doldurmanız ve gerekli diğer evraklar ile KOSGEB İl Müdürlüğü’ne teslim etmeniz gerekiyor. Teslim etmeniz gereken belgelere buradan ulaşabilirsiniz.

   İyi çalışmalar dilerim.

 7. ayfer diyor ki:

  merhaba …
  kasım 2016 ayında başvuru yapıldı toplu ödeme almak için nereye gitmem gerekli ve hangi evraklar gerekli

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Ayfer Hanım,

   Başvuru tarihinden ziyade başvuru onay tarihi ödemelerde dikkate alınıyor. Başvuru onay tarihinin de Kasım 2016 olduğunu varsayarak sorunuzu cevaplandırıyorum.

   – Öncelikle Nitelikli Eleman İstihdam Desteği ÖDEME TALEP FORMUNU sisteminize giriş yaparak doldurmanız gerekiyor. E-KOBİ üzerinden.

   – İlk ödeme talep formu olduğu için nitelikli elemanın diplomasının onaylı örneğini de dosyanıza ekleyin.(Başvuru aşamasında teslim ettiyseniz gerekli değil.)

   – Kasım 2016, Aralık 2016, Ocak 2017, Şubat 2017, Mart 2017, Nisan 2017 aylarına ait ücret bordrosu (üzerinde hem muhasebeci imza kaşe hem de firma yetkilisi imza kaşe olmalı)

   – Kasım 2016, Aralık 2016, Ocak 2017, Şubat 2017, Mart 2017, Nisan 2017 ayları için nitelikli personelinizin maaşının ödendiğini gösteren banka dekontları (İnternet bankacılığı üzerinden ödeme yaptıysanız çıktılara banka servis yetkilisine imza attırmanız gerekli)

   – Kasım 2016, Aralık 2016, Ocak 2017, Şubat 2017, Mart 2017, Nisan 2017 aylarına ait SGK Hizmet Listeleri (Muhasebecinizden temin edebilirsiniz.)

   Tüm bu belgeleri toplayarak ilgili KOSGEB İl Müdürlüğüne teslim ediniz.

   İyi günler,

   1. ayfer diyor ki:

    çok teşekkür ederim

    1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

     ”İşletmenin SGK Borcu Yoktur Yazısını” da KOSGEB talep ediyor. İyi çalışmalar.

 8. esranur acar diyor ki:

  Şirketi temsile yetkiliyim. Bayanım, 40 yaşındayım ekstra 1000 tl den faydalanabiliyormuyum?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Esranur Hanım,

   Son 30 gün içerisinde istihdam edildiyseniz veya henüz sigorta girişiniz yapılmadıysa; 4 yıllık veya 2 yıllık fakülte mezunuysanız ücret bordrosunda yer alan/alacak maaşınızın % 50 / %60 / % 70’ini (bu oran bulunduğunuz ile göre değişiyor.) çalıştığınız/çalışacağınız şirket, KOSGEB’e başvuru işlemlerini zamanında yaptığı takdirde KOSGEB’den alabilir. Şirketi temsil yetkiniz var ise yine destekten faydalanılabilir. Bu engel değil. Ancak sizin şirket ortağı, sahibi ya da bunların kardeşi, eşi veya annesi olmamanız gerekiyor.

   İyi günler,

   1. esranur acar diyor ki:

    Merhaba,
    Bugün kosgeb’e uğradım Şirket temsil yetkim olduğunu ekstra 1000 tl den faydalanabilir miyim diye sordum.Olumsuz cevap aldım. Ne yapmam lazım tam anlamadım?

    1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

     Esranur Hanım,

     Şirkete temsil yetkiniz olduğu için ret vermemişlerdir. Burada yer alan sayfanın sonuna gelin ve 5.maddeye bakın. Ödeme talep formunda şirkete temsil yetkisi olan nitelikli eleman için sicil gazetesini bile işletmeden istiyorlar. Burada sıkıntı yok.

     Ret sebebi, çalıştığınız mevcut şirket ya desteklenen sektörlerden birisi değildir ya da siz 30 günden fazla bir süredir ilgili şirkette istihdam ediliyorsunuzdur. Durumunuzu net bilmediğimden tahmin ediyorum sadece. Başka sebepler de olabilir.

     1. esranur acar diyor ki:

      Cevabınız için teşekkür ederim. Ben sadece yaş sınırını sordum 30 yaşından gün alanlara ödemiyor dediler. Ben genede başvurumu yaptım. Sanırım biraz uzmanlarda bilgi eksikliği var herkes birbirine soruyor. Sonra yararlanamazsınız diyorlar

     2. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

      Esranur Hanım,

      Mevzuatta yer alan aşağıdaki ifadeyi aynen yapıştırıyorum. Sizin için 30 yaş sınırı yoktur.

      ”Ayrıca istihdam edilecek elemanın; şirket sözleşmesi ile şirketin
      yönetimi ve temsili için görevlendirilmiş, kadın veya başvuru tarihi itibariyle 30 (otuz) yaşından gün almamış olması halinde bu limitlere 1.000 (bin) TL ilave edilir.”

      Yukarıdaki ifade burada sayfa 15’de yer alıyor. Resmi KOSGEB’in mevzuatı.

      Nitelikli eleman kadınsa yaş sınırı yoktur. Mevzuat;
      1. yöneticileri,
      2. kadınları ve
      3. 30 yaşından gün almamış gençleri koruyor.

      VEYA ifadesi kullanımış VE ifadesi kullanılsaydı dedikleri doğru olurdu. İsterseniz tekrar gidin KOSGEB’e.

 9. merve diyor ki:

  Merhabalar,bir yazılım firmasında çalışmaktayız.Danışman bir arkadaşımız 8 mayısta işe başladı akabininde nitelikli eleman desteğimiz onaylandı.Bu 30 gün süreci 8 mayıstan itibaren mi yoksa onay aldığımız tarihten itibaren mi? Ayrıca kişinin aylık ücretinin ödendiğine dair banka dekontu istiyorlar yani bir aylık maaşın dekontu mu lazım. Aydınlatabilirseniz çok sevinirim. Maddelerde sürekli ilk ödeme talebinde getirilecek felan dedniliyor tam olarak nedir.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Merhabalar,

   Eğer sistem üzerinden nitelikli eleman istihdam desteği başvurunuz onaylandı ise destek süreciniz onaylandığı tarihten itibaren geçerli olacaktır. Yani 8 Mayıs’da işe alınan personelin başvurusu, 15 Mayıs’da onaylandı ise Mayıs ayı için 15 günlük destek alacaksınız. 30 günlük süreden kasıt ise 8 mayısta işe aldığınız personel için 30 gün içerisinde KOSGEB’e başvuru yapmanız ve onay almanız ile ilgilidir. Onay alındığı için sizin açınızdan bir sıkıntı yok.

   Evet, her ay için aylık ücretinin ödendiğine dair banka dekontu istiyorlar. İnternet bankacılığı üzerinden ödeme yapacaksınız, mutlaka servis yetkilisi imzalatın çıktıları.

   Başvuru aşamasında nitelikli elemanın diplomasını KOSGEB’e teslim etmediyseniz, ilk ödeme talebinde ödeme belgelerine nitelikli elemanın diplomasının onaylı örneğinin de eklenmesi gerekiyor.

   İyi günler,

 10. Necdet diyor ki:

  Selam, KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteği’nden faydalanan bir elemanım işten ayrılıyor. Desteğin kesilmesi için KOSGEB’e nasıl bir dilekçe vermem gerekiyor. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Selam Necdet Bey,

   Personelinizin işten ayrılması ya da çıkarılmasının ardından aşağıda yer alan hüküm gereğince ilgili KOSGEB İl Müdürlüğünüze bilgi vermeniz gerekiyor. Bunun için de aşağıda yer verdiğim içeriğe benzer bir dilekçe yazabilirsiniz.

   ”Nitelikli elemanın; işten çıkarılması, kendi isteği ile işten ayrılması veya şirketin yönetim ve temsil yetkisini kaybetmesi durumunda, İşletme ilgili Uygulama Birimine bilgi verir ve elemana ilişkin destek süreci sonlandırılır.”

   ÖRNEK DİLEKÇE METNİ

   ……… KOSGEB İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE (Noktalı kısma işletmenizin bulunduğu ili yazabilirsiniz.)

   KOSGEB Genel Destek Programı Nitelikli Eleman İstihdam Desteği kapsamında Müdürlüğünüzce …./…./…. tarihinde destek başvurusuna uygunluk verildiği ……………… isimli personelimiz ………………………………. gerekçeyle …./…../….. tarihinde işten ayrılmıştır. / işten çıkarılmıştır. / kendi istediği ile işten ayrılmıştır. KOSGEB Genel Destek Programı Nitelikli Eleman İstihdam Desteği kapsamında faydalandığımız ……………………….. isimli elemanın destek sürecinin sonlandırılmasını arz ederim.

   Tarih, firma kaşe, imza

   – Onay tarihine sisteminizden bakabilirsiniz.
   – İşten ayrılma tarihini SGK ayrılış bildirigesinde görebilirsiniz.
   – İşletme tarafından mı işten çıkarıldı, kendi isteğiyle mi ayrıldı, kısa bir gerekçe belirtmenizde fayda var.

   İyi günler,

 11. Hatice kabaoğlu diyor ki:

  Merhaba; ben küçük bir konfeksiyon mağazası işletmekteyim.nitelikli eleman desteği için başvuru mu yaptım ama örneğin bir işletme mezununu veya turizm fakültesi mezununu eleman olarak çalıştırabilir miyim? Sektörle çok alakalı branşlar olmadığından kosgeb bunu kakul eder mi? Bide çalışanın destek programı bitmeden işten ayrılması durumunda ikinci bir eleman alımında destekten tekrar faydalanabilir miyiz? Şimdiden teşekkürler iyi günler

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Whatsapp’dan gerekli bilgilendirme yapılmıştır.

   İyi günler,

   1. Recep E. diyor ki:

    Merhabalar, 20 mayıs tarihinde hatice hanımın anlattığı duruma benzer bir durumumuz var. Elektronik sektöründe çalışıyoruz. Farklı bir meslekteki arkadaşımızı ( jeoloji mühendisi) satış personeli olarak istihdam etmek istiyoruz. Nitelikli eleman desteğinden faydalanabilir miyiz?

    1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

     Nitelikli eleman desteğinden faydalanmanız kural ve mevzuatsal olarak mümkün. Ancak KOSGEB müdürlüklerinin bu konuda verdiği kararlar farklı olabiliyor. Başvuru yapmadan önce bulunduğunuz ildeki müdürlüğü arayın, bu ve benzeri durumlarda vermiş oldukları kararları sorun. İlgili nitelikli elemanın satış personeli olarak bir tecrübesi varsa da büyük ihtimal onaylanır. Olmasa da destek onayı veren müdürlükler olabiliyor.

   2. Kemal Alpinanç diyor ki:

    İşletmemë pazarlama üzerine eleman alım. Nitelikli eleman istihdam desteğinden faydalanmak için 4 yıllık her hangi bir fakülte mezunu çalıştırabilirmiyim.

    1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

     Kemal Bey,

     Herhangi bir fakülte mezunundan ziyade ilgili fakülte mezunu nitelikli eleman istihdam etmenizin destek onayı daha kolay olur.

 12. Yusuf diyor ki:

  Koşullar uyuyor ve yardım alındı diyelim.Geri ödeme var mı? varsa ne kadar?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Yusuf Bey,

   Destek kapsamında geri ödeme söz konusu değildir. Destek, hibe (karşılıksız) şeklinde verilmektedir.

   İyi günler,

 13. CAN diyor ki:

  Merhaba, 12.08.2016 yılında KOSKEB den nitelikli eleman desteği başvuruda bulunduk ve almaya başladık. Bu tarihte nitelikli elemanın üst limiti 20.000 tl idi. 01.01.2017 tarihi itibariyle desteğin üst limiti 50.000 tl ye çıkarıldı. Dolayısıyla bizim desteğin limiti 50.000 tl üzerinden mi işlem görecek yoksa başvuruda bulunduğumuz tarihteki 20.000 tl üzerinden mi olacaktır.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Can Bey,

   Nitelikli eleman üst limit ile ilgili madde 20/05/2016 tarih ve 6759 sayılı OLUR ile değiştirilmiştir. Değişiklik öncesi ifade ettiğiniz gibi ilgili madde ”Program süresince desteğin üst limiti 20.000 (yirmibin) TL’dir.” şeklindeydi.

   Güncel mevzuatta aşağıdaki hüküm yer almaktadır:

   ”20/05/2016 tarihinde yapılan değişiklikler, 30/05/2016 tarihinden itibaren Genel Destek Programı devam eden ve ödeme talepleri Destek Ödeme Olurlarına
   bağlanmamış işletmeler için de uygulanır.”

   Siz zaten 12.08.2016 tarihinde başvuru yaptığınız için üst limitiniz tartışmasız 50.000 TL’dir. Gerçi değişiklik öncesinde de başvurmuş olsaydınız üst limitiniz yine 50.000 TL olacaktı.

   Türk hukukunda kural olarak mevzuatsal değişikliklerde ”lehine” durum söz konusu ise yeni mevzuat geçerlidir, ”aleyhe” bir değişiklik söz konusu olursa eski mevzuat her zaman geçerlidir.

   İyi günler,

 14. ismail ünal diyor ki:

  Sayın Erdi bey Kurulu şirketimize nitelikli eleman desteğinden faydalanmak istiyorum Aynı Anda 31/12/2017 kadar devam eden yeni giren personellerde sigorta ücreti ödenmiyor bahsi geçen SGK desteğinden de faydalanabilir miyim?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   İsmail Bey,

   Aşağıdaki hüküm gereğince faydalanabilirsiniz.

   Başka kurum/kuruluşlardan vergi, sosyal güvenlik primi v.b. yasal yükümlülükler hariç
   olmak üzere
   herhangi bir isim altında destek alınan elemanlar ile emekliler, yabancı
   uyruklular, işletme sahibi veya ortakları ile bunların anne, baba, kardeş, eş ve çocukları bu
   destek kapsamında istihdam edilemez.”

   İlgili hükme buradan ulaşabilirsiniz. (Sayfa 14, sondan bir önceki satır.)

   Yine de başvuru yapmadan önce işletmenizin bulunduğu ildeki KOSGEB müdürlüğüne mutlaka konuyu danışın.

   İyi günler,

   1. ismail ünal diyor ki:

    İlginizi için teşekkür ediyorum

 15. selma siirt diyor ki:

  Merhaba,2 eleman için kosgeb eleman desteği talebinde bulunacağız.Elemanları yeni aldık,kosgeb eleman desteği başvurusu onaylandıktan sonra mı sgk girişlerini yapalım bilemedik desteğinizi rica ederim,syg

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Selma Hanım,

   Nitelikli Eleman İstihdam Desteği Başvurunuz onaylandıktan sonra SGK girişlerini yaparsanız sizin açınızdan daha avantajlı olur, çünkü bir kaybınız olmaz. Eğer SGK girişlerini yaparsanız ya da yaptıysanız 30 gün içerisinde başvuru işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor ve bu durumda kayıp yaşayabilirsiniz. Şöyleki bugun nitelikli elemanlarınızın SGK girişinizi yaptınız diyelim ve başvurunuz da 15 gün sonra onayladı. Bu 15 günlük süre için destek alamazsınız. Destek başlangıç tarihi, nitelikli eleman istihdam desteği başvurunuzun onaylandığı tarihtir.

   İyi günler.

   1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

    Selma Hanım,

    İlgili personellerin henüz işletmenizde çalışmıyor olduğunu düşünerek bu cevabı yazdım. Eğer işletmenizde çalışmaya başladılar ise herhangi bir yaptırım ile karşılaşmamanız adına kanunen SGK girişlerinizi yapmanız gerektiğini hatırlatırım.

    İyi günler,

 16. Cihat diyor ki:

  Şirketimizde istihdam ettiğimiz 4 yıllık üniversite mezunu arkadaşımız için kosgeb destek onayını aldık ve tam zamanlı işe girişini yaptık. Ancak arkadaşımız akşamları part-time başka bir işte çalışması gündemde ve aylık 6 gün başka bir kurum tarafından sigorta pirimi yatacak. Bu durum destekten yararlanmamıza engel teşkil edermi?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Cihat Bey,

   KOSGEB Genel Destek Programı Uygulama Esasları kapsamında desteğin kimler için verilebileceği şu şekilde ifade edilmiştir:

   ”Bu destek, işletmede son 12 (on iki) ay içinde istihdam edilmemiş yükseköğretim kurumundan mezun ve işletmede TAM ZAMANLI olarak çalışacak eleman için verilir.”

   Genel Destek Programı Uygulama Esasının 14. ve 15. sayfalarını incelerseniz; mevzuatta bu hüküm haricinde konuyla ilgili herhangi bir hüküm bulunmadığını göreceksinizdir.

   Dolayısıyla nitelikli eleman istihdam desteğinin verilebilmesi için nitelikli eleman ile ilgili 3 TEMEL ŞART vardır diyebiliriz. Yukarıda ifade edildiği üzere bunlar:

   1. Nitelikli eleman, işletmede son 12 (on iki) ay içinde istihdam edilmemiş olacak.
   2. Yükseköğretim kurumundan mezun olmuş olacak.
   3. İşletmede TAM ZAMANLI olarak çalışacak.

   Desteğiniz onaylandığı için sizi ilgilendiren tek kısım, nitelikli elemanın işletmenizde TAM ZAMANLI çalışması gerekliliği.

   Son olarak, SGK hükümleri gereğince bir problem yok. Bir kişi iki farklı yerde sigortalı olarak çalışabilir. Nitelikli eleman istihdam desteği açısından da engelleyici bir hüküm bulunmamakta. Ama benim size önerim, konuyla ilgili KOSGEB müdürlüğünüzden dilekçe ile yazılı bir görüş istemenizdir. Bugün sıkıntı yok derler. Başka bir gün uzman değişir, müdür değişir hayır olmaz derler. İşinizi garantiyi alın derim.

 17. Merve Mestav diyor ki:

  Merhaba,
  Şu an geçerli olan İŞKUR’un yapmış olduğu istihdam seferberliği kapsamında SGK primini devlet öderken aldığımız personel için KOSGEB’den nitelikli eleman desteğinden yararlanabilir miyiz ?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Merve Hanım,

   Aşağıdaki hüküm gereğince, yararlanabilirsiniz.

   ”Vergi, sosyal güvenlik primi v.b. yasal yükümlülükler hariç olmak üzere aynı gider gerçekleşmesi için farklı kurum/kuruluşlardan destek alınamaz. Bu husus Taahhütnamede de yer alır.”
   (Bu hükme buradan ulaşabilirsiniz. Sayfa 29 – 13. bent)

   Başvuru yapmadan önce bağlı bulunduğunuz KOSGEB Müdürlüğüne arayarak teyit almanızda fayda var.

   İyi günler,

 18. ebru cakir diyor ki:

  2015 yilinda nitelikli eleman destegi ile ise basladim maasimi 4.000 gosterdiler ben yarisini geri iade ediyordum simdi sgk odemesi fazla diye aldigim maastan gostereceklerini soyluyorlar ne yapmam gerekir acil bilgi istiyorum

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Ebru Hanım,

   Bahsetmiş olduğunuz durum tamamen işvereninizin insiyatifinde. Kural olarak, zaten almış olduğunuz aylık ücret üzerinden priminizin yatması gerekiyordu. Sanırım işvereninizde SGK yükünden dolayı böyle bir karar almış.

   İşvereniniz Nitelikli Eleman İstihdam Desteği’nin gerçekleri ile yüzleşmiş. Her zaman diyorum, personelinize ne kadar aylık ücret verecekseniz, personelizin cebine kaç para girecekse, bu tutar üzerinden prim yatırın. O zaman KOSGEB desteğinin anlamı olur. Bu durumda zaten ben bu personele bu maaşı verecektim, en azından SGK giderleri aradan çıkıyor diyorlar ve destek anlamlı hale geliyor.

   Sırf KOSGEB desteği fazla alayım derseniz ve destek hakkında yeterli bilgiye sahip olmazsanız zararlı çıkarsanız. İşvereniniz 4.000 TL ücret gösterip KOSGEB’den aldığı desteğin de neredeyse tamamına yakınını primize yatırmış. Sonuç olarak da hatalı kararını değiştirmiş.

   İyi günler,

 19. murat keser diyor ki:

  slm şahıs firması olarak sigorta acentem var eşim fakülte mezunu yanımdada sgk lı olarak çalışıyor faydalanabilirmi yada işten ayrılıp başka yerde çalışsa tekrar yanımda çalışıp bundan faydalanabilirmi iyi çalışmalr.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Murat Bey,

   Nitelikli eleman istihdam desteği kapsamında eşiniz üzerinden destek alamazsınız. Bahsetmiş olduğunuz ikinci alternatif ise sosyal güvenlik hukuku kapsamında mümkün değil. Yani başka yerde sigortalı gösterip kendi işletmenizde çalıştıramazsınız.

   İyi günler,

   1. berfin buldu diyor ki:

    sigorta acentelerini bildiğim kadarıyla kosgeb destelemiyor yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim
    ayrıca şirketimizde nitelikli eleman kapsamında bizde gösterdik basvuru yaptıktan 7 ay sonra girişini yaptık sadece 2.5ay faydalanabildi bu elemanıızı birdaha bu destek faydalandırabilirmiyiz

    1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

     Sigorta acentalarını KOSGEB desteklemeye başladı. Ancak sadece 66.22 nolu NACE koduna sahip olanları. Vergi levhanızda ana faaliyet kodunuzda yazan ilk dort hane 66.22 ise KOSGEB destekliyor.

     Daha önce destek aldığınız nitelikli elemanınız askerlik veya doğum gibi sebepler ile işten ayrıldıysa olabilir. Özel bir durum söz konusu ise konuyla ilgili KOSGEB il müdürlüğünüz ile iletişime geçebilirsiniz.

     iyi günler.

 20. sinem diyor ki:

  merhabalar
  kosgeb hesabımızda genel başvuru kısmının altında denmiş fakat orada nitelikli eleman ibaresi görünmüyor. ben kosgeb in sitesinden formu buldum. hesabımızda herhangi bir işlem yapmadan bu formu götürmemiz yeterli midir ? Ne yaapmalıyız?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Sinem Hanım,

   Bütün başvurular sistem üzerinden yapılıyor. Genel Destek Programı Başvuru Formu ve Taahhütnamenizi sistem üzerinden doldurup çıktı alıp KOSGEB müdürlüğünüze teslim etmeniz gerekiyor. KOSGEB il müdürlüğünüzün ise ONAY vermesi gerekiyor. Onay verildikten sonra sistemde başvuru ekranınız açılacaktır. Yani nitelikli eleman istihdam desteği seçeneğini göreceksiniz. Başvurunuzu E_KOBİ ve bu seçenek üzerinden yapmalısınız. Bu konu önemli. Eğer genel destek programı başvurunuz uzun süredir onaylanmadıysa müdürlüğünüz ile iletişime geçmelisiniz.

   İyi günler,

   1. sinem diyor ki:

    Teşekkürler,Genel destek başvurum onaylandı. nitelikli eleman başvurusu ibaresi de açıldı orayı doldurdum. kısa süre sonra programınızın geçerlilik tarihi diye bir ibare belirdi sağ alt köşede. Tamamlamış oldum mu acaba prosedürleri

    1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

     Nitelikli eleman istihdam desteği başvurunuzun onaylandığına dair mail/sms aracılığıyla bildirim yapılması gerekiyor. Ayrıca nitelik elemanınıza dair onay tarihi kısmının belirmesi gerekiyor. Program geçerlilik tarihi taahhütname tarihidir. Genel Destek Programının geçerli olduğu tarihi ifade eder. Sağ alt köşede kutucuk içerisinde belirir. Takip edin başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını mutlaka.

     1. sinem diyor ki:

      Çok teşekkürler Erdi Bey
      iyi günler dilerim..

 21. Gül diyor ki:

  Merhabalar kosgep destekli personel alımı için geçici mezuniyet belgesi geçerli olurmu yoksa diplomanın aslımı gereklidir.Mezuniyet 2007 yılı ve üzerinde geçerli olabileceği yıl belirtilmemiş.diploma yerine kullanılabilirmi acaba .teşekkürler

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Gül Hanım,

   Geçici mezuniyet belgesi yeterli olur.

   İyi günler

 22. Yiğit Yazıcı diyor ki:

  Merhaba ben önlisans mezunuyum bu destekten yararlandığım takdirde 1500 TL net maaş mı alacağım yoksa kesintiler oluyor mu? Bir diğer sorum da şu şekilde sigortamı kosgep mi karşılıyor yoksa iş yeri mi ödeyecek?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Yiğit Bey,

   Destekten sadece işletmeler faydalanabiliyor. Net maaşınızın belli bir oranını işletmeniz geri alıyor. Destek oranı işletmelerin bulundukları ile göre değişmekte olup haberimizde yazmaktadır. SGK priminizi yine işvereniniz karşılayacaktır.

   İyi günler.

 23. sıtkı usta diyor ki:

  mayıs ayında kosgeb işletme bilgi güncelleme beyanı yapılmadı bu ay yapılıp daha sonra nitelikli personel istihdamı yapılabilirmi bu şekilde destek alabilirmiyiz

  1. sıtkı usta diyor ki:

   ayrıca sgk veya diğer devlet kurumlarına olan borçlardan dolayı bu destekten yararlanamama gibi bir durum söz konusumu

  2. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Yapılabilir. Ancak vergi ve sgk borcunuz ayrı ayrı yaklaşık 1.300 tl den fazla ise alacağınız destek bu borçlarınızdan mahsup edilir.

 24. MEHTAP ALGIN diyor ki:

  BEN İŞYERİNDE 5 AYDIR SİGORTALIYIM VE YÜKSEK OKUL MEZUNUYUM NİTELİKLİ ELEMAN İSTİHDAM DESTEĞİNDEN YARARLANABİR MİYİM?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Yararlanamazsınız mehtap hanım.

 25. Filiz Ata diyor ki:

  Ben yeni işe başladım ama henüz kosgepe üyeliğim olmadı. Bayramdan sonra yapılacak dedi. Üyeliğimin kesinleşmesi kaç gün sürer. Bu arada yıllık fakülte mezunuyum 25 yaşındayım ne aylık ne kadar maaş alırım ve sigorta durumum ne olur. Bu bir diğer sorum ise şu kosgep bu maaşları ne kadar süre vericek diyelim ki 7 ay verdi ondan sonra işletme sahibi mi maaslarımızı yatıracak

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Filiz Hanım,

   KOSGEB veri tabanına kayıt olanlar işletmelerdir. İşletmeler sadece KOSGEB’e destek başvurusunda bulunabilirler. Eğer SGK girişiniz işletmede yapıldıysa bir an önce KOSGEB’e başvuru yapılması ve onay alınması gerekir. Bunun için SGK girişinden itibaren 30 günlük bir süre var.

   Alacağınız maaş konusu ise işvereninizin insiyatifindedir. Örneğin 2.000 TL aylık ücret alıyorsunuz. İşvereniniz bu aylık ücretin bulunduğu ile göre %50, %60 veya %70’ini KOSGEB’den geri alacaktır. Yani destek oranı % 50 diyelim. Her ay için 1.000 TL KOSGEB’den destek alacaktır. SGK priminizi ise işvereninizin kendisi karşılamak zorundadır.

   Ücretinizi her ay düzenli yatırmak zorundadır işvereniniz. Bunun KOSGEB desteği ile bir alakası yoktur. KOSGEB desteği işletmeler ile KOSGEB arasındaki bir konudur.

   İyi günler.

 26. Filiz Ata diyor ki:

  4 yıllık fakülte mezunuyum

 27. ONUR GÜLER diyor ki:

  Merhaba,Sgk dan emekli bay veya bayan bu destekten faydalanabiliyor mu?Yaş sınırı nedir?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Onur Bey,

   Hayır. Emekli bay veya bayan bu destek kapsamında değerlendirilmiyor.

   İyi günler,

 28. Raziye KAYA diyor ki:

  Merhabalar; benim için şubat ayında nitelikli eleman desteğine başvurduk ve onaylandı. ödemeler 4 ayda bir yapılıyormuş galiba. Bu durumda şubat mart nisan mayıs ayınınkileri almam gerekmiyor mu? Ödemeleri haziranda yani bu ayda alamaz mıyız? Şimdiden teşekkürler.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Raziye Hanım,

   Ödemelerin 4 ayda bir alınması kural değil. Aylık ödeme talebinde de bulunarak KOSGEB’den destek ödemesi alabilirsiniz. Ama toplu alınması daha rahat olabiliyor. Bu yüzden 3 ayda bir 4 ayda bir toplu olarak alabilirsiniz. Böylece her ay belge hazırlamak zorunda kalmazsınız. Şubat mart nisan mayıs aylarının ödemesini ÖDEME TALEBİNDE bulunarak gerekli belgeleri KOSGEB’e teslim ederek alabilirsiniz.

   1. Raziye KAYA diyor ki:

    Teşekkür ederim. Bir de maaşların düzenli yatması mı gerekiyor yoksa gecikmeli yatırınca da olur mu?

    1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

     Maaşların düzenli yatırılması esastır. Çok geciktirmediğiniz sürece sıkıntı olmaz. Ama örneğin personele 7 ay hiç ödeme yapmamışsınız, 7 aylık ödemeyi toplu yapıp banka dekontlarını KOSGEB’e götürünce sıkıntılar olabiliyor. Olabildiğince maaş ödemelerini düzenli yapmaya çalışın. Banka dekontlarını saklayın. İnternet bankacılığı üzerinden yapacaksanız, çıktıları ilgili banka servis yetkilisine imzalatın. İyi günler

 29. arzu aspavalı diyor ki:

  merhaba, calıstıgım sırket benım ıcın nıtelıklı eleman basvurusu yaptı ve onaylandı mart ayında mart ayında 10 gunluk maas odemesı dısında bugune kadar maas alamadım.ancak sıgortamı odedıler.bu durumda benım ıcın yapılan basvuru ıptal mı olur, yoksa gerıye donuk yapılacak toplu maas odemelerınıde alabılırlermı ? tesekkurler

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Geriye dönük toplu destek ödemesi almak mümkün. Ancak en fazla 1 yıllık geriye dönük alabilirsiniz. Yine de düzenli olarak belgelerinizi toplayarak çalıştığınız işletme KOSGEB’den ödeme talebinde bulunsun.

 30. KEZBAN GÜLER diyor ki:

  merhabalar, KOSGEB nitelikli eleman desteğini kaç ay süre boyunca veriyor.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Kezban Hanım,

   3 yıl boyunca 50.000 TL destek alana kadar veriliyor.

 31. Mehmet diyor ki:

  merhaba nitelikli eleman desteği mayıs/2014 tarihinde başladı ve kosgeb 3 yıldan sonra aynı eleman için destek alamazsınız diyor.Doğrumu acaba.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Mehmet Bey,

   Genel Destek Programının süresi 3 yıldır. Bu süre tamamlandıktan sonra bütün süreç yeniden başlar ve tekrar genel destek programına başvurmanız, tekrar taahhütname vermeniz ve tekrar nitelikli eleman istihdam desteğine başvurmanız gerekmektedir.

   Nitelikli eleman istihdam desteği, işletmede son 12 (on iki) ay içinde istihdam edilmemiş yükseköğretim kurumundan mezun ve işletmede tam zamanlı olarak çalışacak eleman için verilir. Bu hüküm gereğince YENİ başvuruda bu hüküm, aynı personeliniz için destek almayı engellemektedir. Ancak işletmenizde son 12 ayda istihdam edilmemiş personel için destek başvurusunda bulunabilirsiniz.

   İyi günler.

 32. Murat Çetin diyor ki:

  Merhaba. KOSGEB nitelikli eleman desteği kapsamında 23 mayısta sigorta girişim yapıldı yarın 1 ay olacak ve işten ayrılmak istiyorum bunun bana herhangi bir yaptırımı var mı çıkmak istiyorum deyip çıkabilir miyim? Birde çıktıktan sonra işletme bu 1 aylık maaşımı en geç ne zaman ödemek zorundadır?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   İşten ayrılmanıza dair KOSGEB nitelikli eleman desteği açısından bir problem yok. İşten çıkışınızı işvereniniz KOSGEB’e dilekçe ile bildirir ve problem çözülür. Ancak işvereniniz ile sizin aranızda yükümlülük getiren bir bağlayıcı sözleşme var ise o konu hakkında yorum yapamam. Sizin maaşınız ile KOSGEB desteği arasında bir bağlantı yok. KOSGEB desteği size işvereniniz maaşınızı ödediğinde yatırır. Çünkü personele ödenen maaş dekontu ister KOSGEB ödeme yapabilmek için.

   İyi günler

 33. Muhammed Nakre diyor ki:

  Kosgeb Nitelikli eleman desteğine patronum başvurmuştur lakin benim aklıma takılan bazı soruları sorma ihtiyacı duydum
  1- Ön lisans mezunuyum aldığımız 1,500 tl den mi sigorta primi ödenmeli yoksa patronumuz kendisi mi bunu karşılamalıdır .
  2- Destek alacak kişi olarak beni mi mükellef tutar yoksa patronumu mu
  3- Alınan destekte işveren parayı ödemez ise parayı ödeyecek kişi çalışan olur mu ?
  Not : Ek olarak çalışanın mükellef olduğu durumlar var mı yani yarın işyerinden ayrılırsa bir borç vs. çıkma durumu var mıdır . Şimdiden teşekkürler

  1. Muhammed Nakre diyor ki:

   Son olarak bir madde eklemeyi unuttum
   4- Nitelikli eleman desteğini gerçekleştirsek ve yarın ben o iş yerinden ayrılmak isteyip kosgeb’ den destek alabilme şansım var mıdır?

   1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

    KOSGEB’den sadece KOBİ statüsünde olan işletmeler destek alabilir.

  2. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Nitelikli eleman istihdam desteğine KOBİ’ler başvurmaktadır. Bu destekte bağlantı KOBİ ile KOSGEB arasındadır. İşveren ve işçi arasında normal prosedürler geçerlidir.

   1. Sigorta priminizi işvereniniz karşılayacaktır.
   2. Destek alacak kişi KOBİ’dir. Ücretinizin yattığını gösteren dekont, sgk hizmet listesi ve ücret bordrosu ile işvereniniz KOSGEB’den ödeme talebinde bulunur ve size ödediği ücretin belli bir kısmını her ay veya toplu halde geri alır.
   3. Alınan destekten işveren parayı ödemez gibi bir ifade yanlıştır. İşvereniniz size emeğinizin karşılığında destek olsa da olmasa da ücretinizi ödemelidir. Destek kapsamında size ödediği ücreti de KOSGEB’den geri alır.
   4. Çalışanın borçlu çıkma vb. durumu olamaz. O sadece işletmede çalıştığı süre boyunca emeğinin karşılığını işverenin de alır.

   1. Muhammed Nakre diyor ki:

    3 maddeyi tam olarak belirtememişim galiba işveren kosgeb ten aldığı parayı geri ödeyemez durumu abes oldu lakin sıkıntıya düştü diyelim çalışan kosgebe ödenecek paradan sorumlu tutulmamaktadır değil mi?

    1. Muhammed Nakre diyor ki:

     Cevabı 4 madde almış oldum yine de teşekkürler.

 34. Emre Tekke diyor ki:

  Merhabalar , başvuru yapmak için bir son tarih var mıdır ? Ayrıca iş kur ile işe yerleşen personelin işkurun sgk prim indirimi yardımı alması KOSGEB in olumlu sonuçlanmasına engel olur mu ?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Başvuru yapmak için son tarih bulunmamaktadır. Bu desteğe her zaman başvuru yapabilir işletmeler. İşkur ile işe yerleşen personel 30 günden fazla işletmede istihdam ediliyorsa destekten faydalanamazsınız. SGK teşvikleri alan personel için nitelikli eleman desteğine başvuru yapabilirsiniz.

   1. SEVİL CANTÜRK diyor ki:

    merhaba, sn. Emre Tekke nin sorusunu soracaktım ancak doğru mu anlıyoruz? İşkur kayıtlı eleman aldık 20 gün gönde ve kosgeb nitelikli eleman desteğinden yararlanmak için müracaat ettik. aynı personel için işkur’un vermiş olduğu destekten de faydanalabilir miyiz? aynı anda 2 farklı destek sözkonusu. acil bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

    1. Devlet Destekleri Uzmanı diyor ki:

     İŞKUR maaş desteği veriyorsa hayır faydalanamazsınız.

 35. SELMA SİİRT diyor ki:

  merhaba,nitelikli eleman desteği başvurusu yaparken yönetim yetkisini de seçtim.Yılsonunda doğru yönetim yetkisi verilecek ancak şuanda ticaret sicilde tescillenmiş bir yönetim yetkisi bulunmuyor.Destek başvusuru da onaylandır.Bu durumda değişikliği nasıl yapmalıyız?
  çünkü ilk ödeme dekontu istenirken yönetim yetkisini gösterir ticaret sicil gazetesi de isteniyor.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Selma Hanım,

   Bağlı bulunduğunuz KOSGEB müdürlüğüne durumunuzu belirten bir dilekçe yazın ve görüş talep edin.

 36. serkan palamut diyor ki:

  şirketimiz Limited ten anonim şirketine dönüştü. Nitelikli eleman istihdam desteğini limited olarak alıyorduk. A.Ş. olunca fazladan evrak gerekli midir ?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Öncelikle ilgili müdürlüğünüz ile görüşünüz. Aşağıdaki hüküm gereği durumunuz sonuçlanacaktır.

   ”Program süresinde işletmenin devri, başka bir işletme ile birleşmesi ve tür değişikliği durumunda, bu husus ilgili KOSGEB Birimi tarafından değerlendirilerek; desteğin devamına veya sonlandırılmasına karar verilir.”

 37. kübra turan diyor ki:

  mrb. kosgeb desteğiyle iş yeri açtıktan sonra devlet personelin bir süre boyunca sgk ve maaşını ödüyor diye duydum ama ne kadarı doğru acaba?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   KOSGEB Yeni Girişimci Desteği kapsamında 30.000 TL’ye kadar (İşletme giderleri desteği üst limiti) istihdam edeceğiniz personelin ÜCRETİNİN belli bir kısmını(%60,%70, %80 veya % 90) her ay geri alabilirsiniz. KOSGEB, SGK prim giderlerini hiçbir zaman karşılamaz.

 38. şadiye çetinkaya diyor ki:

  Merhabalar, konaklama statütüsünde çalışan sezonluk personeller de nitelikli eleman desteğinden faydalanabiliyor mu?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Full time (tam zamanlı) istihdam edildikten sonra bir engel bulunmamaktadır.

 39. Melek kara diyor ki:

  Merhaba erdi bey ben 4 yillik fakulte mezunuyum ve sirketim benim icin kosgebe nitelikli eleman destegine basvurdu basvurumuz kabul edildi ayrica yonetimden de sorumluyum fakat maasimi falan konusmadik ve benden hesap numarasi istemediler maasimi hakkiyla alacagimi nasil ogrenebilirim ve yonetimdeyim 1000 tl lik destek de yuzdelik dilime giriyor mu ?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Melek Hanım,

   İşe başlamadan önce aylık ücretiniz hususunda işvereniniz ile görüşmemeniz hatadır. Resmi olarak aylık ücretiniz bordronuzda yazmaktadır. Oradan takip edebilirsiniz aylık ücretinizi. İşvereniniz KOSGEB’den geri ödeme alabilmek için ücretinizi her ay banka hesabınıza yatırmak zorundadır. Henüz KOSGEB’den geri ödeme talep etmediği için hesap numarasını istememiştir ancak her ay ücretinizin sizin hesabınıza düzenli yatırılması gerekmektedir. Bazı durumlarda banka dekontları için toplu ücret ödemelerinde KOSGEB müdürlükleri sıkıntı çıkarabiliyor, buna dikkat etmek gerekir. 1000 tl’lik destek de yüzdelik dilime girer ve üst limiti artırır sadece. Aylık ücretiniz ne kadar fazla olursa SGK priminiz de o kadar artar bu konuda da dikkatli olmak gerekiyor.

 40. Melek kara diyor ki:

  Bu kadar erken cevap verdiginiz ve bilgilendirdiginiz icin cok cok tesekkur ederim 🙂

 41. Elif diyor ki:

  Merhaba Erdi bey,
  Ben biyoloji mezunuyum. Destek kapsamında istihdam edilme durumum söz konusudur. Alakasız bir alanda örneğin muhasebede çalışabilme durumuma bölümüm engel teşkil eder mi. Yoksa herhangi bir fakülte mezunu ibaresi geçerli midir? Şimdiden teşekkürler..

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Elif Hanım,

   Mevzuatsal anlamda hiçbir sıkıntı yok. Bununla ilgili engelleyici herhangi bir hüküm de bulunmamaktadır. Ancak bazı durumlarda bazı KOSGEB il müdürlüklerinin bu ve benzeri olaylarda ret verme durumları da olmuş. Başvurunuzu yapıp onayı aldıktan sonra SGK girişinizi işvereniniz yapsın. Mevzuatını buradan inceleyebilirsiniz. (14. ve 15. sayfalar)

 42. ferhat eser diyor ki:

  çalıştığım firma bu desdekten benim üzerimden faydalanmaya başladı limit 20000 tl idi. bu desdek 50000 tl ye yükseltildi. firma 20000 tl kadar mı faydalanacak yoksa bu limit 50000 tl ye mi çıkarılacak

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Ferhat Bey,

   Üst limit değişikliği 20.05.2016 tarihinde yapıldı. Aşağıdaki hüküm gereğince işlem yapılacaktır. Ödeme taleplerinizin destek ödeme olurlarına bağlanıp bağlanmadığını bilmiyorum. Bağlı bulunduğunuz KOSGEB müdürlüğünü arayıp öğrenebilirsiniz.

   ”20/05/2016 tarihinde yapılan değişiklikler, 30/05/2016 tarihinden itibaren Genel Destek Programı devam eden ve ödeme talepleri Destek Ödeme Olurlarına
   bağlanmamış işletmeler için de uygulanır.”

 43. Halim Gönen diyor ki:

  Merhaba,

  Ben 24 yaşında üniversite son sınıf öğrencisiyim.Eğer 4 yıllık üniversiteyi tamamlamak yerine 2 yıllık diploma alırsam yine bu programdan faydalanabilir miyim ?

  Ayrıca, yönetici konumuna gelerek +1000 TL destek almak için çalıştığımız şirketin en az kaç eleman çalıştırıyor olması gerekiyor ?
  Teşekkür ederim.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Halim Bey,

   2 yıllık ön lisans mezunları da bu destek kapsamında istihdam edilebilmektedir. +1000 TL üst limit artırımı için şirketin en az 1 elaman çalıştırıyor olması yeterlidir. (Yani KOBİ olması, yani faal olması.) Herhangi bir personel sayı limiti bulunmamaktadır. Son olarak, bu destekten işletmeler yani KOBİ’ler faydalanmaktadır. İstihdam edilen personele destek ödeme yapılmaz, KOBİ’ye yapılır.

   Nitelikli eleman istihdam edilir, ilgili personel işvereninden aylık ücretini alır, işveren de KOSGEB’den nitelikli eleman için ödediği ücretin her ay belli bir oranını geri alır. Destek mekanizması bu şekilde işler.

 44. mahmut temel diyor ki:

  tuhafiye üzerine bir firmanın sadece isim hakkını alarak bir işletme açmak istiyorum. firma isim hakkına para almıyor sadece satacağım malzemeleri kendisinden almamı istiyor. bu tür bir işe KOSGEB desteği alabiliyor muyuz?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Mahmut Bey,

   KOSGEB destek vermek için tedarikçinize bakmaz. Gerekli şartları sağlarsanız(işletmenin yeni olması, işletme açmadan önce uygulamalı girişimcilik sertifikası alınması vb.) KOSGEB desteği ile işletme açabilirsiniz.

 45. kaan korkmaz diyor ki:

  merhaba,daha önce nıtelıklı eleman destegınden bir defa yararlanmıs firmalar tekrar yararlanabiliyor mu ve yararlanamıyorsa tekrar destek almak icin bellı bir süre gecmesı gerekir mi ? (örn : 5 yıl once faydalanılmıs)

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Evet yararlanabiliyorlar. Her 3 yıl için 50.000 TL’lik hakları var.

 46. EMİN CAN diyor ki:

  İYİ GÜNLER BEN 4 YILLIK LİSANS MEZUNUYUM.SATIŞ TEMSİLCİSİ OLARAK BİR AKRABANIN DÜKKANINDA İŞE BAŞLADIM KOSGEP NİTELİKLİ ELEMAN DESTEĞİ GEÇERLİ OLUYOR MUDUR?AMCA ÇOCUGUYUM KENDİSİNİ

  1. Destek Uzmanı Selim Bey diyor ki:

   Emin Bey mevzuattaki “(3) Başka kurum/kuruluşlardan vergi, sosyal güvenlik primi v.b. yasal yükümlülükler hariç
   olmak üzere herhangi bir isim altında destek alınan elemanlar ile emekliler, yabancı
   uyruklular, işletme sahibi veya ortakları ile bunların anne, baba, kardeş, eş ve çocukları bu
   destek kapsamında istihdam edilemez.” ifadesine binaen faydalanabilirsiniz. Ancak SGK girişinin yapıldığı tarihten itibaren 30 gün içinde KOSGEB’e başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Tabii ki son ana bırakılmaması en erken bir biçimde başvurulması elzemdir.

 47. murat kökcü diyor ki:

  vergi levhasındaki nace kodlarının nitelikli eleman desteği alınmada herahngi bir katkısı oluyor mu?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Murat Bey,

   KOSGEB desteklerinden faydalanıp faydalanmayacağınızı tespit etmek için NACE kodunuza bakılır. Vergi levhanızın Ana Faaliyet Kodunun ilk dört hanesi KOSGEB desteklenen sektörler arasında yer alıyorsa KOSGEB’in desteklerinden faydalanabilirsiniz. Nitelikli eleman istihdam desteğinden de faydalanabilmeniz için faaliyette bulunduğunuz sektörün KOSGEB tarafından destekleniyor olması gerekmektedir. Vergi levhasında yer alan NACE kodunuzun önemi bu açıdan oldukça önemlidir.

 48. ahmet sezer diyor ki:

  sgk bildirgesi gönderirken işçi için tabi olduğu kanuna ne seçmemiz gerekir. teşekkürler

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Ahmet Bey,

   Herhangi bir SGK teşviki söz konusu olacaksa ona uygun kanunu/KHK’yı seçmeniz gerekmektedir. Nitelikli eleman desteği için ise bu hususta herhangi bir zorunluluk/bağlayıcılık bulunmamaktadır.

 49. Eşref altun diyor ki:

  Merhaba, 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunuyum , bir firmada üretim Müdürü olarak çalışılıyorum , firma beni kalifiyeli eleman olarak gösterip Koskeb ten faydalanıyor , aylık net maaşım 2750tl, bankaya resmî yatan rakam ise 1700tl, 11. Ayı doldurdum Ve beni istifaya zorluyorlar , işten atılma durumunda işkurdan işsizlik maaşı alabilirmiyim ? İstifa veya işten atılmak firmayı zora sokar mı?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Eşref Bey,

   1. İstifa veya işten çıkarılma firmayı zora sokmaz. Sadece firma, KOSGEB’i bu konuda bilgilendirmeli.
   2. İşsizlik maaşı alma şartlarını ise buradaki haberimizden inceleyebilirsiniz.

 50. insan kaynakalrı diyor ki:

  merhaba erdi bey,
  1972 tarihinden beri faaliyette bir firmayız.nitelikli eleman desteğinden yararlanmak için çalışan sayımız önemli mi ve yeni bir işletme olmamız mı gerekiyor?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   İşletmenizde en az 1 kişinin çalışıyor olması gerekiyor. (KOBİ olmak için bu şart.) Yeni bir işletme olmanız gerekmiyor. KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerden birinde faaliyet gösteriyorsanız, nitelikli eleman desteği şartlarını yerine getirmeniz durumunda destekten faydalanabilirsiniz.

 51. OKAN GÜLER diyor ki:

  bizim nitelikli eleman desteği programımız açıldı başvuru esnasından nitelikli eleman ödenecek aylık net ücret kafamı karıştırdı,net ücrete 2.000,00 tl yazar isem ben kosgeb den ne kadar alırım.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Bulunduğunuz şehre göre destek oranı değişmektedir. İlinizi belirtirseniz söyleyebiliriz.

 52. gökçe diyor ki:

  Şirketimde 11 personel var 2 personel için nitelikli eleman desteği alıyorum 3. bir personelim içinde alabilir miyim? işe giriş tarihi 01.07.2017

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Merhabalar,

   Hayır, alamazsınız. Aynı anda en fazla 2 nitelikli eleman için destek verilir.

 53. meltem diyor ki:

  Merhaba benim adıma işletme destekleme kredisi alıyor yaklaşık bir aydır çalışıyorum fakat ben ıs yerinden memnun kalmadığım için ayrılmak istiyorum bu desteğin iptali için benim bir şey yapmama gerek var mı varsa neler ve işletme işten çıktığım halde çalışıyor gösterilip destek almaya devam edilebilir mi benden habersiz

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Meltem hanım,

   Sizin yapmanız gereken karşılıklı anlaşarak işinizden ayrılmanız. KOSGEB desteği açısından bir şey yapmanıza gerek yok. Ancak işvereniniz siz işten ayrıldıktan sonra durumu KOSGEB il müdürlüğüne bildirmeli. Siz işten ayrıldığınız halde işletmede çalışıyor gözükemezsiniz. Bu SGK mevzuatına göre aykırı. Böyle bir durum olursa ve işvereniniz yakalanırsa ciddi cezalar ödemek zorunda kalınır.

   1. meltem diyor ki:

    Çok teşekkür ederim ayrıca bu kadar hızlı cevap verdiğiniz için

 54. hande kasapoğlu diyor ki:

  merhabalar önlisans mezunuyum nitelikli eleman destegıne basvurduk firma ile 2000 tl de anlaştık kosgeb bunun ne kadarını ödeyecek acaba tesekkürler..

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Hande Hanım,

   Destek oranı işletmenin bulunduğu ile göre değişmektedir. İl bilgisi verirseniz KOSGEB’den her ay alınacak destek tutarını söyleyebilirim.

   1. hande kasapoğlu diyor ki:

    tabiki Van

    1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

     Hande Hanım,

     Destek oranı %70. Aylık ücretinizden asgari geçim indirimini düşecekler. Bu da yaklaşık 100 TL gibi bir rakam. (Durumunuza göre 130-140 TL de olabilir.) 2000 TL – 100 TL = 1900 TL

     1.900 x % 70 = 1.330 TL her ay KOSGEB’den destek alacak işvereniniz.

     İyi günler,

     1. hande kasapoğlu diyor ki:

      tesekkür ederim iyi günler..

 55. azime y diyor ki:

  Merhaba bir sorum olacaktı. Nitelikli eleman desteğim 19 temmuzda onaylandı. ama haziranda başvurmuştum elemanın işe başlama tarihi 3 haziran. şimdi ödeme için evrak hazırlıyorum. haziran ayının ödemesini 3 temmuzda yapmıştım elemana temmuzun ödemesini yapmadım henüz. kosgeb benden dekont istiyor ama elimde sadece haziran ayı maaşının dekontu var. onun ödemesini alabilecek miyim? odeme talep formunda haziran secilemiyor temmuz secebiliyorum. temmuzu da 3 ağustosta göndereceğim için ödeme talebimi 3 agustostan sonra mı iletmeliyim kosgebe? bana hangi tarihten itibaren maas desteği yapacak kosgeb?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Azime Hanım,

   Nitelikli elemanınız için 19 Temmuz’dan itibaren destek alacaksınız. Yani temmuz ayı için 11 günlük destek alabilirsiniz. Ödeme talep formunuzu da 3 Ağustostan sonra oluşturabilirsiniz. Ya da başka bir uygun tarihte…

   İyi günler,

   1. azime y diyor ki:

    Çok teşekkür ederim iyi günler diliyorum

 56. ZEHRA YALÇIN diyor ki:

  Merhaba ,Kosgeb nıtelıklı eleman desteğinden avukat ve serbest muhasebeci mali müşavirlik ofislerine alacağımız personeller faydalanabiliyor mu? İyi günler, iyi çalışmalar.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Zehra Hanım,

   Hayır, faydalanamıyorlar.

 57. Emre YONSUL diyor ki:

  Merhaba ,Kosgeb nıtelıklı eleman desteğinden faydalanmak istiyorum.SSK ve vergi dairesine borcum yok.Fakat Bağ-Kur’ borcum var.Destekten faydalanabilir miyim?İyi çalışmalar….

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Emre Bey,

   Borcunuzun olması destekten faydalanmanıza engel olmaz ancak KOSGEB’den alacağınız destek tutarı bağ-kur borcunuz 1.300 TL’den fazla ise mahsup edilir, sizin hesabınıza yatmaz.

   1. Emre YONSUL diyor ki:

    Yukarıda size sorduğum soruda ben işverenim.Benim Bağ-Kur’a olan borcum personelin maaş almasına engel olur mu?

    1. Emre YONSUL diyor ki:

     Soruma yanıt verirseniz memnun olacağım. Teşekkür ederim.

    2. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

     Emre Bey, KOSGEB’den desteği işletmeler alırlar. KOSGEB destek ödemesini işletme hesabına yapar. Bağ-kur borcunuz ifade ettiğim limitlerin üzerindeyse KOSGEB destek ödemenizi mahsup eder borcunuza. Personelinizin ücretinin tamamını önce siz ödersiniz. KOSGEB destek ödemesini size yapar.

 58. özge özdemir diyor ki:

  serbest meslek muhasebeci büroları kosgebin verdiği bu nitelikli eleman desteğinden yararlanamıyor mu aceba bilgi verir misiniz

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Hayır Özge Hanım, faydalanamıyorlar.

 59. Funda Gezer diyor ki:

  Merhaba Öncelikle yorumların bir çoğuna bakarak aynı soruyu tekrar sormamak adına inceledim ve gözümden kaçmadıysa göremedim.1 ay önce 4 yıllık mezun bir personeli işletmeme bu destek kapsamında istihdam ettim.2 yıllık mezun Bir personel daha istihdam etmeyi planlıyorum bildiğim kadarıyla istediğiniz kadar personeli 3 yıl içinde totalde KOSGEB’den alacağımız 50 bin tl yi geçmeyecek şekilde istihdam edebiliyoruz merak ettiğim 3 yılın sonunda yani yeni bir 3 yıl daha yeniden bir başka personel yada personeller istihdam edebiliyor muyuz yoksa bu işletmeye ömrü hayatı boyunca bir kez sağlanan bir imkan mıdır? İkinci sorum da bu 3 yıl içerisinde hakkımız başlamış olduğu için diyelimki personel çıktı ve yerine yine şartları sağlayan kosgeb destekli yeni bir personel istihdam edebiliyormuyuz şimdiden çok teşekkürler

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Funda Hanım,

   1. 3 yılın bitiminde başvurmanız halinde yeni bir 3 yıl daha başlıyor, yeni bir 50.000 TL. Ancak aynı personel için değil, yeni personeller için.
   2. Aynı anda en fazla 2 nitelikli eleman istihdam edebiliyorsunuz. Diyelim ki biri işten ayrıldı, başka bir nitelikli eleman yerine istihdam edebilirsiniz.

 60. Selçuk Cantürk diyor ki:

  Merhaba,
  Benim soracağım soru şu şekilde:
  1 personelim var 4 yıllık lisans mezunu 30 yaşından küçük erkek. Şirketimiz de istanbul bağcılar- güneşlide. Çalışanımın net maaşı 3000 lira ben bu çalışanım için kaç liralık bir destek alacağım yani elime ne kadar geçecek toplam tutar olarak?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Selçuk Beyi

   Her ay için 1.500 TL alacaksınız.

 61. Gamze Nakış diyor ki:

  Merhabalar bende eleman olarak istihdam edildim iki yıl çalışma zorunlumu yoksa istediğim zaman çıkma imkanım varmı

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   İşvereniniz ile anlaştığınız sürece istediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Bu destek açısından işvereninize bir sıkıntı yaratmaz. Sadece işvereniniz çıkışınızı KOSGEB’e bildirmek zorundadır.

 62. Gamze Nakış diyor ki:

  Merhaba bende eleman olarak başvuru yaptım onaylandıktan sonra bazı belgeler lazmmis. Diplomam yok geçici mezuniyet belgesi olaraktan e devletten çıktı aldım onu kabul ederlermi acaba

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Gamze Hanım,

   Ödeme talep aşamasında sizden diploma veya diploma yerine geçen belgenizi isteyeceklerdir. Geçici mezuniyet belgesi, diploma yerine geçen belgedir.

 63. Zabel diyor ki:

  Merhabalar ben isyerinde 2 yildir sigortaliyim muhasebe bürosunda. Herhangi bir sirketin ön muhasebecisi olarak bende yararlanabilir miyim bu istihdamdan. Yani sigorta girişim bürodan şirkete geçiş olacak

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Merhabalar,

   Yeni istihdam olmanız durumunda evet, SGK girişinizin yapıldığı KOBİ faydalanabilir. Ancak KOBİ’nin KOSGEB desteklenen sektörlerden birinde faaliyet göstermesi gerekir.

   1. Zabel diyor ki:

    Ben şuan mali müşavir stayjeriyim. Yani benim staj bitse bile yine şirketin bünyesi altında çalışıyor olacağım.

 64. ÖZLEM KARAÇIK diyor ki:

  Merhabalar, nitelikli eleman desteği başvurumuz kabul oldu. Geri ödeme talep formu doldurmak istiyorum fakat sistemden forma ulaşamadım.Yardımcı olur musunuz. Teşekkürler

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Özlem Hanım, söyleyeceklerimi sırasıyla uygulamaya çalışın.

   1. Sisteminize kullanıcı adı ve şifreniz ile girin.
   2. Sol tarafta yer alan Genel Destek Programı Başvurusu linkine tıklayın.
   3. Nitelikli eleman desteğinin yanındaki + işaretine tıklayın.
   4. Nitelikli elemanınız isim ve soyisminin en sağ tarafında yer alan yeşil beyaz butunların üzerine gelin.
   5. Bu butonlardan birisi ÖDEME TALEP FORMU OLUŞTUR butonudur. Buna tıklayın.
   6. Vergi dairesi ve Banka bilgilerini kaydedin.
   7. Hangi aylar için ödeme talep ediyorsanız ilgili ayları işaretleyin.
   8. Formunuzun çıktısını alın ve ek belgeler ile müdürlüğünüze teslim edin.

 65. özlem diyor ki:

  merhabalar. ben Kosgep destekli çalışıyorum 4 yıllık fakülte mezunuyum. iş yeri sahibim maaşımı 2000 tl den gösterdi. bana 2000 tl mi vermek zorunda. yoksa asgari ücret mi verecek. asgari ücretin altında verebilir mi. 30 iş gününü doldurdum. ama hala maaşımı alamadım. bu durumda ne yapmalıyım.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   2.000 TL’den gösterdiyse 2.000 TL vermek zorundadır. Aksi halde SGK hükümlerine göre hukuka aykırı davranmış olur.

 66. özlem diyor ki:

  temmuz 17 kosgep onayladı temmuz 19 sgk girişim yapıldı. ancak ben işe 4 temmuz da başladım .bu durumda maaşımı ne zaman alacagım.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Özlem Hanım,

   Aylık ücretinizin ne zaman yatacağı ile KOSGEB desteği arasında bir bağlantı yoktur. Size düzenli olarak işvereniniz, aylık ücretinizi yatırmak zorundadır. Eğer işvereninizin ne zaman KOSGEB’den destek alabileceğini soruyorsanız, bu ay içinde 11 günlük Temmuz ayı ücretinizin belli bir oranını KOSGEB’den geri alabilir.

 67. Fatih Zeren diyor ki:

  KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteği’nden yararlanmak istiyorum.İnşaat mühendisinin yanında 2 yıllık mezun durumunda tekniker olarak çalışıyorum.Patronumun 1 yıllık sigorta borcu var yaklaşık 10 bin TL.Bu destekten nasıl yararlanabilirim.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   SGK girişiniz 30 gün içinde yapıldıysa başvuru yapabilir işvereniniz. Ancak işvereniniz borcunu ödemezse KOSGEB’den alacağı destek tutarı SGK borcuna mahsup edilir.

 68. Sevnur diyor ki:

  Merhaba, KOSGEB onay veya red verdiği kişilerle ilgili başvuruda bulunduğu şirkete detaylı bir açıklma gönderiyor mu? Yani red ise sonuç neden red olduğuyla ilgili de bilgilendirme yapıyor mu? Mesela kişinin SGK işe girişlerinde yaptığı işle ilgili uyuşmazlık varsa bunu bildirir mi?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Sevnur Hanım,

   Onay ilgili detaylı bir açıklama göndermez. Sistem üzerinden onay verilip verilmediğini kontrol edebilirsiniz. Durumu kısmında ”ONAYLANDI” yazar. KOSGEB Genel Destek Programı Mevzuatı gereğince ret kararı ile ilgili gerekçeli karar bildirmek zorunda olmasa da siz itiraz dilekçesi yazıp müdürlüğünüze teslim edebilirsiniz.

 69. İmre H. diyor ki:

  Merhaba, nitelikli personel istihdam desteği alırken kadın işletmeciler için oran yine %50 midir? Hiçbir yerde bununla ilgili bir detay bulamadım. Bazı desteklerde olduğu gibi + %10 avantajımız var mı bunu öğrenmek istiyorum. Eğer cevaplarsanız çok memnun olurum, bu platformda konu ile ilgili / ilgisiz , bilgili / bilgisiz herkesin kafasındaki sorulara açıklık getirdiğiniz için herkes adına size teşekkür etmek isterim. Başarılarınızın devamını dilerim.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Merhabalar,

   Kadın girişimciler için nitelikli eleman desteğinde %10’luk avantaj bulunmamaktadır. Yeni girişimci desteğinde böyle bir avantaj vardır.

   İyi günler,

 70. Cenk Demir diyor ki:

  Erdi bey Merhaba,
  Bankadan personel maaşını bir ay geç yatırdığımdan dolayı destek ödeme oluru verilmedi.Destek şartlarında ve internette bu konuyla ilgili hiç bir şey bulamadım. Gerçekten böyle bir yaptırımları olabilir mi?
  Saygılar.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Mevzuatta buna dair en ufak bir hüküm bulunmamaktadır.

 71. Mustafa Emin diyor ki:

  Merhaba Erdi bey. Personelin SGK işe başlaması 09.08.2017 – Kosgeb Desteğinin onaylanması 14.08.2017’dir
  Sormak istediğim personelin ilk maaşını ödeyene kadar Kosgebe herhangi bir evrak vs verecekmiyiz. Ödeme talep ettiğimiz zaman mı kosgebe evraklar teslim edeceğiz. İlginiz için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. Mustafa Emin diyor ki:

   Erdi bey ek olarak. Personelin maaşını aylık yatırmak şartıyla. 3 er aylık veya 6 aylık dönemlerde talep edebilirmiyim ?

   1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

    Aylık ücretleri günü gününe düzenli yatırdıktan sonra sıkıntı olmaz. Ancak ödeme belgelerinin üzerinden 1 yıl geçmesin. Yani en fazla 1 yıl bekletebilirsiniz. Ancak 3 ay – 6 ay lık periyotlar ideal.

  2. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Ödeme talep ettiğiniz zaman nitelikli elemanın diplomasından ödeme belgelerine kadar tüm belgeleri teslim edeceksiniz.

 72. mürsel aslan diyor ki:

  şİRKET BÜNYESİNDE AVUKAT ÇALIŞTIRMAKTAYIM,AVUKAT NİTEKLİKLİ ELEMAN DESTEĞİNDEN FAYDALANAMIZ DİYOR KOSGEB,BUNUNUNLA İLGİLİ BEN BİR GENELGE,TEBLİĞ,YÖNETMELİK GÖREMEDİM,YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Eğer şirketiniz, KOSGEB desteklenen sektörlerden birisinde ise hukuk mezunu/avukat vb. tam zamanlı nitelikli eleman istihdam edebilirsiniz. KOSGEB’den avukat büroları destek alamaz sadece.

 73. Filiz diyor ki:

  Merhaba 1200 TL nin 12 günlük ücreti ne kadar olur

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Bulunduğunuz şehre, yani destek oranına göre değişir. Minimum 240 TL civarı

 74. özlem diyor ki:

  merhabalar. 12 günlük çalışmamın karşılığı kosgep ne kadar yatırır.

 75. özlem diyor ki:

  %60 destek alıyoruz. 12 günlük çalışmamızın karşılığı ne kadar olur?

 76. özlem diyor ki:

  2000. tl maaşın 12 günlüğü ne kadar acaba

 77. Serpil yılmaz diyor ki:

  Iyi günler KOSGEB destekli bir işletmede yaklaşık 2 yıldır nitelikli personel olarak istihdam gösteriyorum. Isletmeye vergi dairesinin faliyet kodunuz değiştirmesi sonucu desteğiniz kesilmiştir denildi. Ne kadar saçma bir sebeb ve yarım ağızla resmen kovarcasina size ödeme daha yapılmayacaktır şeklinde şimdi bu durumda benim işime son veriliyor devletimizin refahı toplumsal gelişim için kobilere yapılan bu destek böyle saçma bir nedenden kesildi değişen bir sey yok kendi kendilerine bizi diskalifiye ettiler bu konuda bir Bilginiz varsa lütfen yardımcı olur musunuz hakkımızı sonuna kadar arayacağız iyigunler

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Serpil Hanım,

   Eğer sektör değişikliği sonucu nitelikli elemanın istihdam edildiği bölüm alakasız ise ne yazık ki KOSGEB yetkilileri haklı. Ayrıca sektör değişikliği gibi durumlarda önceden KOSGEB’e danışıp dilekçe ile durum izah edilseydi, durum daha farklı olabilirdi. Desteği sonlandırma hakları ise her zaman var.

 78. havva çamlı diyor ki:

  Merhaba Erdi bey size bir sorum olacaktı 04.12.2016 tarihinde işletmemize nitelikli personel aldık. 30 gün olmadan kosgebe başvuruda bulunduk onaylandı.Lakin personelin önce iş yerinden çıkışını muhasebe vermeyi unutmuş 19.12.2016 vermişler 8 ay olmasına rağmen desteği alamadık nasıl bi yol izlemeliyiz.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Muhasebeci önemli bir hata yapmış. Durumu izah eden bir dilekçe yazarak 04.12.2016’da nitelikli personelinizin girişini yaptığınızı, sehven bir hata olduğunu, KOSGEB tarafından nitelikli personelinizin onaylandığını, Aralık ayı ödemesini talep etmeyeceğinizi belirtin. Bağlı bulunduğunuz müdürlükteki müdür ile de görüşün durumu. Son bir umut bunlar yapılabilir.

 79. SADULLAH ASLAN diyor ki:

  merhaba erdi bey
  ön lisan mezunu aöf 4.sınıf öğrensiyim.36 yasındayım .lojistik firmasında muhasebeci olarak işe basladım hala ssk girişim yapılmadı.nitelikli eleman istihdam desteğinden faydalanmak istiyor iş verenim. istihdam desteğinden faydalanabilir miyiz.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Mezuniyet belgesi veya diploma şart.

   1. SADULLAH ASLAN diyor ki:

    ÖN LİSANS MEZUNU OLARAK BASVURU YAPSAK PEKİ.

 80. samet akkuş diyor ki:

  2 yıllık dış ticaret mezunuyum markette çalışmak istiyorum destekten yararlanabilirmiyim

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Sizi istihdam etmek isteyen market işletmesi yararlanabilir.

 81. hande kasapoğlu diyor ki:

  merhaba nitelikli eleman desteginden faydalanıyoruz da ödeme talep formunu oluşturup kosgebe teslim ettikten sonra ne kadar süre içinde kosgeb işverenin hesabına para yatırıyor acaba??

 82. Salih Delikurt diyor ki:

  Sayın uzman: benim sorum şu: mayıs 2016’da kosgebe müracaat etmiş ve onaylanmistir. Toplamda 50.000 tl hibe alacaz ama şu ana kadar 30.000 tl civarında tarafimiza ödeme yapıldı. Ancak işlerimiz istediğimiz gibi gitmemekte olup, kapatırsak ne olur. Bilgi verirseniz memnun olurum.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Salih Bey,

   Aşağıdaki hüküm gereğince destek ödemesi sizden geri alınmaz.

   ”(12) Program süresinde işletmenin tasfiyesinin başlaması veya kapanması halinde; destek
   süreci sonlandırılır. 11. ve 12. fıkra kapsamında destek süreci sonlandırılan işletmelere
   yapılan destek ödemeleri geri alınmaz.”

   Yukarıdaki hüküm 12. fıkra. Bu nedenle destek ödemeniz geri alınmaz.

 83. Sena diyor ki:

  Merhaba , kimya mühendisligi mezunuyum . 2 ay once mezun oldum ve 1 aydır bir sirket bünyesinde çalışıyorum. Bu ay sigorta girişim yapılacak, gosgebe başvuru yapacağını söyledi müdürüm. 1300 tl maas verdi gecen ay , gosgeb sayesinde maasim artar mı ? En az asgari ucret sınırı olur demisti bir tanidigim boyle bir durum söz konusu mu ? .

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Evet en az asgari ücret sınırında olmalıdır. Ücret bordronuzda size vereceği resmi ücret yazacaktır. Oradan kontrolünü yaparsanız. Maaşınızın en %50’sini KOSGEB’den geri alacak işvereniniz. Belki bu oran % 60 veya % 70 de olabilir. Bulunduğunuz ile göre değişir.

 84. FEVZİ diyor ki:

  koskep destek ucretını ne kadar gec oduyor aylık tarıfede

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   1 ay – 3 ay arası genelde ödeme yapmaktadır.

   1. Ahu CANSEL diyor ki:

    Kosgebe basvuru yapildiktan sonra ortalama kac gun icerisinde kabul yada ret alinmaktadir . Birde Istanbul icin destek orani %50 olduguna gore 50 bin TL destek ust limitide 25 bin TL ye mi dusmektedir ve bu tutar 2 personel icin toplam 100 bin TL midir .

    1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

     Kısa sürede netlik kazanmaktadır. Bu durum bağlı bulunduğunuz müdürlüğün yoğunluğuna göre de değişir. Ama çok fazla süreç uzamaz.Destek üst limiti iki personel için toplam 50.000 TL. Destek oranı % 50. Bu şu demek. Örneğin 4.000 TL maaş söz konusu. Her ay KOSGEB’den 2.000 TL alırsınız. 25 ay boyunca. İki kişi söz konusu ise 12 ay boyunca. Üst limit 50.000 aşılmaz.

 85. Buket buket diyor ki:

  Bir aydir guzellik salonunda çalışıyorum kosgeb oynayladi oldugum iş yerini peki bana bi faydasi olacak mi sigortamin olacagini biliyorumda maaş veriliyor mu

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   İşletme sahibi maaşınızın belli bir oranını KOSGEB’den her ay geri alacaktır. Sizin açınızdan bir durum yok. Siz aylık ücretinizi alırsınız.

 86. Zuhal diyor ki:

  Merhaba
  Nitelikli eleman desteği aldığımız personelimiz tam zamanlı olarak biz de çalışmaktadır. Mesai saatler dışında da halk eğitimde kurs vermektedir. Dolayısıyla iki firmada sigortası ödenmektedir, hem bizde 30gün hem de halkeğitimde 17 gün görünmektedir. Kosgeb ilk altı ay için bize destek okeyi verdi ve ödeme yaptı. Ancak ikinci altı ay için geriye dönük baktıklarında iki yerde sigortalı olduğu için destegi iptal edip verdiği destek bedelinide geri istiyor. Ancak tam zamanlı çalışma şartı var ancak personel başka bir yerde çalışamaz şartı yok ki bildiğim kadarıyla.
  Bu konuda desteğinizi rica ediyorum, kimlere başvurmalıyim.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Zuhal Hanım,

   Genel Destek Programı Uygulama Esasları kapsamında açıklamalı gerekçe talep ediniz. Mevzuata dayandırılmayan her karar için önce idareye itiraz daha sonra da yargı yolunu seçebilirsiniz.

   1. Hatice yiğit diyor ki:

    Merhaba Erdi Bey ;

    Makine desteği ve proje destekleri hakkında da yukarıda yazmış olduğunuz gibi açıklayıcı yazılarınız mevcut mudur.

    1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

     İlgilendiğiniz herhangi bir destek programı söz konusu ise iletişim kısmından da sorabilirsiniz.

   2. Tahir BAKİ diyor ki:

    Şu anda bende aynı şekilde bir firmada çalışmaktayım ve bu firma nitelikli eleman desteği almakta bir diğer firmada sigortalı olarak çalışacağım yani 2 yerden sigortam yatacak bu durumda nitelikli eleman desteğim kesilir ve geriye dönük istenir mi ?

 87. Ebru sarıkurt diyor ki:

  Merhabalar 45 gündür sigortam yapılıyor. 4 yıllık üniversite mezunuyum.bu destekten faydalanma hakkını kaybetmiş mi oluyorum?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Evet. Sigorta girişinden itibaren 30 gün içinde başvuru yapmak şart.

 88. SİNAN TEKİNBAŞ diyor ki:

  merhaba;
  daha önce şirketimizde şubat 2017 tarihinde 20 gün bir kişi çalışmıştı. aradan zaman geçti temmuz 2017 de tekrar başladı biz bu kişi için teşvike başvuru yapabilir miyiz. temmuz ayında işe girişi yaptığımıda kosgebe başvuru yapmıştım. ama evraklarını yeni götüreceğim sıkıntı çıkarmı acaba. sadece 20 gün çalıştığı için.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Son 12 ay içerisinde istihdam etmemiş olmanız gerekir. SGK girişi yapıldıysa destekten faydalanamazsınız. Başvurunuz reddedilir.

 89. hatice topal diyor ki:

  temuz ayında işçi ödemetalep formu oluşturup kosgebe teslim ettim…Hala bekliyorum uzman onayı bekliyor yazıyr.uzmanı arıyoruum soruyorum.ödeme oluru oldugu zaman onaylanır diyor..EE ne zaman olacakmış bu demeoluru?sonuçta yeni açtık ve işlerin bir şekilde dönmesi lazım..Madur etmeden hızlaı çalışılsa iyi olacak ama nerdeeee

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Ödeme talep formunuz doğru ve ödeme belgeleriniz tamsa uzman onaylamak zorundadır. Ödeme belgeleriniz yani ek dosyalar eksikse uzman onaylamaz. Destek ödeme oluru uzman hazırlamazsa KOSGEB başkanlık, müdürlüğe ödenek vermez. Uzmanınızla tekrar görüşünüz.

 90. Özkan diyor ki:

  “Banka hesap bilgilerinin işletme adına olması oldukça kritik bir konu. ”
  İşletme şahıs işletmesi, kişinin banka hesap bilgilerini mi yazmak gerekiyor?

  Desteği alacak kişinin hesap bilgilerini yazsak olur mu?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   İşletme sahıs işletmesi ise işletme sahibi kim ise onu hesap bilgilerini yazmanız gerekmektedir. Adı soyadı tutarlı olması şarttır.

 91. Hasan Can diyor ki:

  Merhabalar iş yerimiz desteğe dahil gözüküyor. Çalıştırmak istediğimiz arkadaş 30 yaş altı bu arkadaşa 4000 tl maaş vermek istiyoruz bunun 2000 tl sini kosgeb karşıyor ve 30 yaş altı olduğundan ekstra 1000 tl almaya hak kazanıyor. Doğru mu anladım. Yani toplamda 5000 tl maaş verebilcez kendisine

  1. Hasan Can diyor ki:

   Kendisi 4 yıllık lisans mezunu

  2. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Hasan Bey,

   Bu üst limite 1.000 TL ekleme durumu tartışmalı. Bazıları 30 yaş altı olduğunda da eklenir diyor, bazı uzmanlar hayır şirket temsil yetkisinin de olması gerekir diyor. Bu durumu, bağlı bulunduğunuz müdürlüğe sorunuz. Ayrıca uyarı, ücret arttıkça ödenecek SGK prim tutarı da artar. Ona göre ücreti belirleyiniz.

 92. Muhammet yanar diyor ki:

  Erdi bey merhaba ben Trabzon da bir firmada nitelikli eleman desteğin den yararlani yorum gerekli belgeleri yeni verdim maaş olarak 1.404,06 ücret bodrum da gözüküyor bu teşvik den ne kadar yararlanılmaktadır hesap yapabilir misiniz detaylı olarak

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Öncelikle asgari geçim indirimi düşülür. Yaklaşık 1.300 TL üzerinden destek hesaplanır. Trabzon 3. bölgede. Yani destek oranı %60. KOSGEB alacağınız destek tutarı her ay için yaklaşık 780 TL’dir.

 93. SALİH DEMİR diyor ki:

  nitelikli istihdam desteği başvurumuz onaylandı. 10 gün sonra sigorta girişi yapıldı maaşım 2500 tl kosgeb şirkete maaşım kadar mı geri ödeme yapacak.hangi süre zarfında geri ödeme yapılacak. sigorta girişim yapıldıktan sonra herhangi bir işlem yapılmalı mı

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Aylık ücretinizin %50 – %60 veya % 70’ini geri alınacaktır. Bu oranlar bulunduğunuz ile göre değişmektedir. Nitelikli eleman başvurunuz onaylandı ise bir şey yapmanıza gerek yoktur. Zaman geçtikçe ödeme talebinde bulunacaksınız sadece. Dilerseniz ayda bir dilerseniz 2 ayda bir talep edebilirsiniz. 1 yılı geçirmeyin. Dekontların üzerindeki tarih uygun tarihli olsun. Yani ay bittikçe dekont oluşturun.

 94. SALİH DEMİR diyor ki:

  Erdi Bey nitelikli istihdam desteği başvurunda maaşta bir değişiklik yapabilirmiyiz. maaş 2500 telden başvuru yapıldı ama sigorta asgari ücret üzerinden yapıldı bu bir sorun teskil edermi başvuruyu iptal edip yeniden başvurabilirmiyiz

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   ”Destek başvuru formlarında yer alan giderler tahmini olup destek tutarı, mal / hizmet alımı ile ilgili belgeler üzerinde yapılan hesaplamalar sonucunda belirlenen tutardır. ”

   uyarınca başvuruda belirtiğiniz tutar, tahminidir. Ücret bordrosunda yazan tutar üzerinden destek tutarı hesaplanır. Ancak üst limitleri de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yeni başvuru yapmanıza gerek yoktur.

   Yine de bağlı bulunduğunuz müdürlüğü arayarak size atanan kobi uzmanı veya kobi uzman yardımcısıyla görüşün.

 95. mehmet çakır diyor ki:

  Çok açıklayıcı ve faydalı olmuş teşekkürler. Bir sorum var abim kosgeb desteği ile mimarlık-mühendislik ofisi açtı şirket olarak, şimdi iş yerine mühendis alımı yapacak bende yeni mezun inşaat mühendisi olarak abimin yanında işe girince abim neden destek alamıyor, vasıfsız eleman değilim yada işle alakasız bir durum yok direk inşaat mühendisiyim bu biraz garip değil mi ve bu kesin kural mı yoksa il müdürlüklerinin inisiyatifinde bir konu mu?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Mehmet Bey,

   Kesin kural. Kardeş nitelikli eleman desteği kapsamı dışındadır. Baba, anne, kardeş, eş bu destek kapsamında değerlendirilmez.

 96. Barış Arslan diyor ki:

  Merhaba, Vergi levhasında falliyet konusu bu şekilde görünmekte. “Bir Ücret veya Sözleşmeye Dayalı Olarak Yapılan Gayrimenkul Danışmanlık ve Ekspertiz Faaliyetleri”. Nitelikli Eleman Desteği’nden yararlanma imkanı var mıdır? Teşekküler.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Hayır, destek dışı.

 97. betül ubuz diyor ki:

  nitelikli eleman desteğinde sadece maaşın yarısı mı ödeneiyor. sssk primi işveren tarafından mı ödeniyor acaba

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Aylık ücretin %50,%60 veya %70. Bulunduğunuz ile göre değişiyor. SGK primi işveren tarafından ödenir.

   1. murat çelik diyor ki:

    Merhaba Erdi Bey

    Eleman desteği onaylandı en az 5 ay sonra ödeme yapılcak denildi 5 ay sonra bu odeme 5 aylık toplu mu odencek yoksa 5. aydan sonra aylık ödemeler baslancak.saygılarım

    1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

     5 ay sonra 5 aylık belge teslim ettikten sonra toplu ödenecektir.

 98. gökhan gökhan diyor ki:

  Merhaba
  Nitelikli eleman başvurusu yaptık henüz sonuçlanmadı almak istediğimiz kişi İşkur’a kayıtlı işsiz hem nitelikli eleman desteği alıp hemde İşkur’a kayıtlı olması sebebiyle İşkur’un SGK primini karşılama teşviğinden yararlanabilirmiyiz.
  Teşekkürler

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Gökhan Bey,

   Sıkıntı olmaz, ancak bağlı olduğunuz KOSGEB müdürlüğünüze de bilgi verin.

 99. Selcuk Yıldız diyor ki:

  Merhaba,İsyerimize 4 yıllık açık öğretim mezunu personel aldık.Nitelikli istihdam desteğinde faydalanmak istiyoruz ise alınan personelimiz erkek ve 35 yaşında destekten faydalanabilirmiyiz bayanlarda da yaş sınırı varmidir.teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   SGK girişinden itibaren 30 günlük süre var. Eğer 30 gün geçtiyse destekten faydalanamazsınız. Bir an önce tüm başvurularınızı tamamlamanızı öneririm.

 100. Selcuk Yıldız diyor ki:

  Erdi bey merhaba bir sorum daha olacak nitelikli elaman desteğinde almış olduğumuz personelimizin maaşı örnek verirsem 1800 tl yarısı 900 tl yapıyor 900×36 ay olarak ödeme yapıyor kosgeb yoksa 50 000/900 olarak yapıyor teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   900×36 şeklinde ödeme yapıyor selcuk bey.

   1. Selcuk Yıldız diyor ki:

    Teşekkürler erdi bey kosgeb de yaş sınır lamasi var midir karabük te şubemiz var kosgeb başvurusunu karabük şubesi ne yapmalıyız teşekkürler

    1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

     Yaş sınırı yok. Karabük şubesine yapmalısınız evet.

   2. Selcuk Yıldız diyor ki:

    Teşekkürler erdi bey kosgeb de yaş sınır lamasi var midir karabük te şubemiz var kosgeb başvurusunu karabük şubesi ne yapmalıyız teşekkürler

 101. Muhammet diyor ki:

  Erdi bey iyi akşamlar yeni kanunla üst limit 50 000 tl olarak değişti diye yorumlarda bilgi verdiniz bu firmadan firmaya değişiyor mu eğer değişmiyor ise diyelim ki 50 000 tl alıyoruz firma olarak şuan personelin maaş asgari ücret den gözüküyor ve aylık olarak 780 tl destek alıyoruz 2 yıl asgari ücret den göster isek 18 720 alıyoruz 3.yıl ne kadar dan göstermek gerekiyor ki 50 000 tl limitini n tamamını alalım

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Muhammet Bey,

   Hayır firmadan firmaya değişmiyor. 50.000 TL üst limit her KOBİ için. Desteğin tamamını almanız için ücreti yüksek göstermemenizi tavsiye ederim. O oranda sgk priminin artığını da biliyorsunuzdur. Nitelikli elemanınıza aylık ne kadar ücret vermek istiyorsanız bu tutarlar üzerinden destek alın derim. 3 yıl tamamlandığında farklı nitelikli elemanlar için 50.000 TL’lik hakkınız yine olacaktır.

 102. Şengül Kezik diyor ki:

  Merhaba Erdi Bey,
  4 yıllık fakülte mezunu bir kişiyi işyerimizde istihdam edeceğiz. KOSGEB Nitelikli Eleman Desteğinden yararlanmak için başvuracağız ancak söz konusu personel için daha önce çalıştığı işyerinde bu destekten faydalanılmış. Bu durum bizi etkiler mi? Yani daha önce Nitelikli Eleman Desteği kapsamında bir işyerinde istihdam edilen bir personel, başka bir işyerinde yeniden bu kapsamda istihdam edilebilir mi?
  Teşekkürler, iyi çalışmalar…

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Sizi etkilemez.

 103. Selcuk Yıldız diyor ki:

  Erdi bey merhaba İsyerimizin merkez adresi istanbul da şube isyerimiz nigdede şube isyerimizin vergi levhası nigdediki şubemiz için nitelikli elaman desteğinden faydalanmak istiyorum fakat kosgeb kobi beyannamesi ve bilgi dökumanini doldururken niğde kosgeb müdürlüğü nü nasıl secebilirim başvuru için biz ıstanbul da kayit li gözüküyoruz niğde nin vergi levhası olmalı ssk numarasını niğde nin ssk numarasını mi yazmam gerekiyor teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Selcuk Yıldız diyor ki:

   Erdi bey niğde di şubenin vergi levhası olmadan kosgeb e başvuru yapabilirmiyim niğde ki kosgeb müdürlüğü nü kosgeb ekranında nasıl seçebilirim ssk sicil numarasını degistirsem başvuru niğde olur mu

   1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

    Şubenizin vergi levhası olmadan olmaz. Adres değişikliği ile bağlı bulunduğunuz müdürlük değişebilir ancak.

 104. Serdar Kesen diyor ki:

  İyi günler. Mayıs ayından bu yana bir şirkette nitelikli eleman desteği kapsamında çalışıyorum. Ama bunun yanında çalıştığım firmanın bilgisi dahilinde bir şirket kurmayı planlıyorum. Bir şirket (limited veya şahıs) kurduğum takdirde benim için çalıştığım firmaya ödenen destekte herhangi bir kesilme olur mu? ve yeni kurduğum şirkette kendi adıma sigorta yatırmama gerek var mıdır? Yanıtlarsanız sevinirim.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Serdar Bey,

   Tam zamanlı, SGK’lı olarak mevcut işletmede çalışmanız gerekiyor destekten faydalanmanız için. Bir ltd.şti. kurmanız durumunda hiçbir şekilde SGKlı ve Bağ-kurlu olmamanız gerekiyor. Aksi halde destek kesilir. Çalıştığınız firmanın bağlı bulunduğu müdürlüğe de durumu izah edip bilgilendirin.

 105. Ahu CANSEL diyor ki:

  Erdi Bey Merhaba ;

  Konuyu netlestirmek gerekirse Istanbulda on lisans mezunu icin tavan ucret net agisiz 3000 TL aldigini dusunursek 1500 TL kosgebden odeme alicaz ama 3.000 in uzerinde ne kadar olursa yine alacagimiz destek 1500 TL olacak ayni sekilde lisans mezunu icin 4000TL tavan ucret ve alabilecegimiz tutar 2.000 TL . Maasi atiyorum 10.000 de olsa destek tutarimiz 2000 TL dir ve ayni sekilde 2 kisi ayni anda calistirilip 2-2 toplam 4 bin destek alinsa 1 yila 50.000 TL tamamlaniyor . 12 ay sonrasi tekrar destek almamiz mumkun olabiliyor mu ve bu destek yaninda sigorta primi, iskur gibi tesvikleride alsak mesela 6111, 01687, 5510, 6540 v.s Kosgeb destegimizde herhangi bir tezat durum ortaya cikiyor mu bilgi verebilirseniz memlun olurum .

  1. Ahu CANSEL diyor ki:

   Unutmadan bir sorum daha, diyelim is verenin 2 yada daha fazla adet limited, sahis, anonim sirketi var . Mevcut calisanin isine son verip diger firmasinda istihdam etmesi durumunda nitelikli eleman desteginden yararlanmasinda sakinca var midir ayrica bilgi verebilirseniz memlun olurum .

   1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

    Bu işletmelerin bağlı işletme olup olmadığına göre değişir Ahu Hanım. Şirketlerin yani tüzel kişiliklerin birbirleri ile ortaklık oranları belirler bu durumu.

    1. Ahu CANSEL diyor ki:

     Oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim fakat ilk yazdigim sorulari zannederim atladiniz . Verdiginiz cevaba gore ise sirketlerin birbirlerinde herhangi bir ortaklik paylari bulunmamakta sadece ortak yonleri sahiplerinin ayni kisi olmasidir .

 106. murat egemen diyor ki:

  Öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkürler
  şirketim faaliyete başlayalı yaklaşık 2 ay oldu
  kosgebden nitelikli eleman desteği onaylandı
  sorum şu: elemanın ne kadar süre işletmede çalışması gerekiyor acaba?
  örneğin 15 gün çalıştı ve 15 günlük maaşı ödendi.bununla birlikte banka dekontu ve evraklarla başvuru yapabilirmiyim yoksa en az bir tam maaşını ödememmi gerekir teşekkürler

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Murat Bey,

   Ay bitiminden sonra ücret bordroları çıktıktan sonra ödeme talebinde bulunabilirsiniz. Ancak size tavsiyem aylık belgeleri toplayarak 2 ya da 3 ayda bir ödeme talebinde bulunmanız. Bu şekilde süreç yorucu olmaz. Ancak ilgili belgeleri zamanında çıkarınız. Örneğin dekontu zamanında oluşturunuz. İyi günler.

 107. Ali Pinhan diyor ki:

  Merhaba,

  Ben 2 yıllık bilgisayar programcılığı ön lisans mezunuyum. (yeni mezunum) Yeni işe girdim ve işverenim diplomamı aldı kosgeb için gerekli dedi.
  Bana imzalatılan sözleşme kağıdında 1.500 TL maaş Agi dahil yazıyordu.
  Şimdi benim merak ettiğim maaaşımı kosgebden mi alıyorum patronumdan mı. Yada patronun cebinden ne kadar para çıkıyor bu iş için yada şuan hiçbir masrafım olmuyor mu.

  Yani kısacası bu çalıştığım yerde aptal yerine mi koyuluyorum öğrenmek istiyorum.

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Ali Bey,

   Aylık ücretinizi her zaman işvereninizden alacaksınız. İşvereniniz ise size ödemiş olduğu aylık ücretin belli bir oranını KOSGEB’den geri alacak. Patronunuz işgücü maliyetlerini azaltmak ister. KOSGEB nitelikli eleman desteği İşveren ile KOSGEB arasında olan bir destek ilişkisidir.

   1. Ali Pinhan diyor ki:

    Aslında sormak istediğim “benim aylık maaşımın ne kadarını kosgeb karşılıyor?”

    1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

     işletmenin bulunduğu ile göre değişir. Ücret bordronuzda yazan aylık ücretinizi ve ili yazarsanız hesaplanır.

 108. Ahu CANSEL diyor ki:

  Konuyu netlestirmek gerekirse Istanbulda on lisans mezunu icin tavan ucret net agisiz 3000 TL aldigini dusunursek 1500 TL kosgebden odeme alicaz ama 3.000 in uzerinde ne kadar olursa yine alacagimiz destek 1500 TL olacak ayni sekilde lisans mezunu icin 4000TL tavan ucret ve alabilecegimiz tutar 2.000 TL . Maasi atiyorum 10.000 de olsa destek tutarimiz 2000 TL dir ve ayni sekilde 2 kisi ayni anda calistirilip 2-2 toplam 4 bin destek alinsa 1 yila 50.000 TL tamamlaniyor . 12 ay sonrasi tekrar destek almamiz mumkun olabiliyor mu ve bu destek yaninda sigorta primi, iskur gibi tesvikleride alsak mesela 6111, 01687, 5510, 6540 v.s Kosgeb destegimizde herhangi bir tezat durum ortaya cikiyor mu bilgi verebilirseniz memlun olurum .

 109. büşra diyor ki:

  Ödeme oluru tarihim 24.10.2017 olarak gösteriyor sitede. Ödeme nezaman yapılır acaba daha bekleyecek miyiz ? Ödeme durumunu nerden öğrenebiliriz ?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Destek ödeme olurunuz uzman tarafından hazırlanmış. İl müdürlüğüne bütçe tahsis işleminden sonra hemen ödemeniz yapılır. 15-20 gün beklemeniz gerekebilir.

 110. erhan diyor ki:

  merhaba
  ben üniversite mezunuyum bir acentede işe girdim.acenteden önce bir cafede çalışıyordum sgk yatıyodu.
  şuan ki acente sahibi eleman desteğinden faydalanabilir mi?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Henüz SGK girişiniz yapılmadıysa, olur. Faydalanır.

 111. Mehmet zaraç diyor ki:

  Merhaba…
  Ben yeni basladigim (70 gun sgk girisim oldu) firmadan istifa edip 1 sene sonra ayni farmada baslarsam firma nitelikli personel desteginden faydalanabilir mi?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Son 1 yıl içinde istihdam edilmeme şartı var. Bu şartı sağlarsanız, yeni başvuru ile olur. İstifa etmeden önce işletme, mutlaka KOBİ uzmanın ile görüşmelidir. Askerlik ve doğum gibi durumlarda 1 yıllık süre şartı yoktur.

   1. Mehmet zaraç diyor ki:

    Yani benim 1 yil işsiz olmam mi lazim? Yada simdi calistigim yerden ayrilip baska bi işyerinde desteklemeye basvurarak sgk girisi yaptirabilir miyim?

    1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

     Hayır, 1 yıl işsiz olmanıza gerek yok, işe gireceğiniz yerde son 1 yılda çalışmamış olmanız gerekiyor sadece.

 112. Kadir diyor ki:

  Merhaba,
  Ben Kadir
  Size bir sorum olacaktı, cevaplarsanız sevinirim.
  KOSGEB nitelikli eleman desteği kapsamında maaş desteği yapıyor. Ben bunu işverenime söyledim ve bana” Biz ortak olduğumuz için kabul etmediler” dedi. Yani işverenim bana restoranın 4 ortağı olduğu için KOSGEB destek vermiyor dedi. Bunun doğruluk payı nedir? İşletmede 7 çalışan var ve aylık ciro 60-70 bin TL.
  Lisans mezunuyum ve aşçılık yapıyorum. Uzun süre yurtdışında kaldıktan sonra Türkiye’ye döndüm ve Kırıkkale’de çalışıyorum. İşe gireli bir ay oldu, sigortam var.
  Lütfen beni bilgilendirin.
  Teşekkürler.

 113. Tülay diyor ki:

  Merhaba,
  Bir firmada ise başlayacağım kosgeb desteğine benim için başvuru yaptıklarını fakat yıl sonu olduğu için destek çıkmadığıni yıl başında tekrar deneyeceklerini söylediler. Bunun doğruluk payı nedir yılın belli dönemlerine göre destegin çıkıp çıkmama durumu değişir mi

  1. Hibe Teşvik Kredi Uzmanı diyor ki:

   Hayır değişmez. Sürekli açık bir programdır. Belli dönemler çıktığı belli dönemler çıkmadığı bir program değildir. Ya onaylanır, ya reddediler. Ancak gerekçesi yıl sonu olamaz.

 114. Ayse diyor ki:

  Peki çalışma günleri nasıl oluyor resmi tatiller felan?

 115. İmge diyor ki:

  Merhaba, bir firmada Kasım 2017’den beri çalışıyorum. Bu benim ilk işim. 2017’de mezun oldum. 4 yıllık mezunuyum. İşten ayrılacağım, fakat patronum Kosgeb nitelikli eleman desteğinden yararlandığını söyledi. İşten istifa etmem durumunda, benim ödemem gereken herhangi bir bedel olur mu? Yani patronum Kosgeb’den yararlanıyorsa ve ben şu an işten kendim ayrılıyorum, Kosgeb’e ya da patronuma ödemem gereken bir borcum çıkar mı? Bu arada iş sözleşmesi imzalamadım. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Devlet Destekleri Uzmanı diyor ki:

   KOSGEB açısından herhangi bir bedel ödemek zorunda kalmazsınız. Sizin adınıza KOSGEB destek süreci sadece sona erer. Görevi bırakacağınıza dair İhbar bildiriminde mutlaka bulunun.

   1. İmge diyor ki:

    Merhaba, cevabınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten öğrenmem gereken bir konuydu. Görevi bırakmama dair ihbar bildirimi ne anlama geliyor? Yani ben görevi bırakacağımı patronuma sözlü olarak ifade ettiğimde, patronum şirkette iki hafta daha çalışmaya devam etmeme gerek olmadığını söyledi. E-posta yoluyla da işi bırakacağımı patronuma yazılı olarak ifade ettim, ve e-postamda iki hafta daha çalışmama gerek olmadığını kendisinin söylediğini belirttim. Patronum “Çalışmak istemiyorsan her an çıkabilirsin, daha fazla çalışmaya devam etmene gerek yok.” demişti sözlü olarak. Eğer cevap verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler yardımlarınız için.

 116. Sedaaaa diyor ki:

  Merhabalar ben 4 aydır bi firmada sigortasız çalışıyordum şimdi kosgeb maaş desteği alıyorlar şimdi bana asgari ücret yatırıp 150 tlyi geri istiyorlar ne yapılabilir bu durumda.tesekkurler

 117. Sedaaaa diyor ki:

  Merhabalar ben 4 aydır bi firmada sigortasız çalışıyordum şimdi kosgeb maaş desteği alıyorlar şimdi bana asgari ücret yatırıp 150 tlyi geri istiyorlar ne yapılabilir bu durumda

  1. Devlet Destekleri Uzmanı diyor ki:

   Seda Hanım,

   Sigortasız işçi çalıştırmak suçtur. Geçmişe yönelik 4 ay sigortasız çalıştırıldığınız tespit edilirse SGK tarafından oldukça yüksek cezalara işvereniniz çarptırılır.

   Ayrıca, ikinci bahsettiğiniz konu da hukuka aykırılık oluşturmaktadır. İşvereninizin sizden 150 TL’yi alma gibi bir hakkı yoktur. Ücret bordronuzda yazan net aylık ücret tutarını size ödemek zorundadır. Bu durumu, işvereninizle görüşmelisiniz.

   Eğer bu yaşadığınız durumları ispatlandırabiliyorsanız, şikayet mercileri her zaman açık.

   1. Seda ozturk diyor ki:

    Maalesef nasıl ispatlarım bilemiyorum. Hem ben salak yerine konuyorum hemde kosgeb böyle insanlara destek oluyor bu gidişle işi bırakmaktan başka çare kalmıyor keske kosgeb maasi bize yatırsaydı diye düşünüyorum. Ilginiz için teşekkür ediyorum

 118. Mehmet diyor ki:

  Merhaba,
  4 yıllık mezunum ve çalıştığım yerde nitelikli eleman desteği kapsamında istihdam ediliyorum. Temmuzda iş başı yaptım. E-devlet üzerinde sigortam asgari ücretten gözükmektedir. İşverenim 2500 TL ( başvuru yaptığı tarihte sisteme girdiği azami tutardı sanırım) verileceğini söyledi. Ama 2 aydır 1600 tl hesabıma yatıyor kalan tutarı kosgeb tarafından hesabıma geçeceğini bildirdi. Böyle birşey mümkün mü? Bu durumda benim alacağım miktarı işverenim mi ödemeli yoksa dedikleri gibi destek miktarı kosgeb tarafından mı hesabıma ödenecek. Aynı zamanda kosgeb sigorta miktarıma bakarsa işverenimin dediği gibi 2500 değilde 1600 üzerinden mi hesaplanacak. Kosgeb tarafından onaylı 2 tane evrak gösterdi ama miktarı vs görmedim. Onlarda ilk defa bu destekten yararlanacağı için süreci bilmediklerini birlikte göreceğimizi vs vs söylediler. Yardımcı olur musunuz?

  1. Devlet Destekleri Uzmanı diyor ki:

   KOSGEB, çalışanlara asla ödeme yapmaz. KOSGEB destekleri, işletmelerin hesaplarına yapılır.

   Hesaplama, asgari ücret üzerinden yapılır bu durumda. Yani 1600 TL üzerinden.

   Süreci kısa özetleyeyim size:

   1. Nitelikli eleman istihdam edilir, her ay işletme tarafından gösterilen resmi tutar, personelin hesabına yatırılır.
   2. İşletme; SGK hizmet listesi, banka ödeme dekontu ve ücret bordrosu ile KOSGEB’e başvurur.
   3. KOSGEB, evrakları inceler ve ücretin belli bir oranını İŞLETMEYE yatırır.

 119. Zehra YALÇIN diyor ki:

  Merhabalar KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteğinden faydalanmak istiyoruz.İşyerimizde belirli bir siğortalı çalıştırma zorunluluğumuz var mı?Teşekkür ederim

 120. ÖMER CAN diyor ki:

  ÜCRETLERİN GEÇ ÖDENMESİ 30-45 GÜN DESTEK ALMADA SORUN OLURMU

  1. Devlet Destekleri Uzmanı diyor ki:

   Aylık ücretlerin banka üzerinden düzenli ödenmesi esas alınır. Bazı müdürlükler, müsade etse de bazı müdürlükler etmiyor. KOSGEB mevzuatında bu konuda bir zorunluluk bulunmamaktadır.

 121. Emre diyor ki:

  Merhaba,

  Ben şuan bağkurluyum ve başka firmadan iş teklifi aldım ancak bu firma nitelikli eleman desteği altında kosgebden yararlanmak istiyor. Ben şuan bağkurluyum birde bu firmada sigortalı olsam firma kosgebin bu desteğinden yararlanabilir mi?

  1. Devlet Destekleri Uzmanı diyor ki:

   Hayır. Başka herhangi bir işte çalışmamalı.

 122. HASAN YASİR ACAR diyor ki:

  ENGELLİ İSTİHDAM EDECEĞİM BU KŞİ ÜNÜVERSTE MEZUNU NE ORANDA DESTEK ALABİLİRİM

  1. Devlet Destekleri Uzmanı diyor ki:

   Destek oranı %60. 50.000 TL dolana kadar.

 123. Şeyma diyor ki:

  Merhabalar, başvuruda bulunduğum firma nitelikli eleman desteği alarak istihdamda bulunacağını belirtti. Aynı anda 2 kişi için destek veriliyor fakat firma 5 kişi için başvuruda bulunmuş. Bu durumda destek verilirken personeller neye öncelik verilerek seçilir ve destek sağlanır?

  1. Devlet Destekleri Uzmanı diyor ki:

   Mezun olunan bölüm ve çalışılacak alan uyumuna bakılır.

   1. Feti diyor ki:

    merhaba ; 2017 yılında nitelikli personel desteği alan birinin 2018 mart ayında sigorta çıkış işlemi yapılmıştır fakat kosgebden çıkış işlemi yapılmamıştır ve hala kosgeb nitelikli personel sisteminde görünmektedir. şuan 2018 mart ayında çıkartılan kişinin sigorta girişi tekrardan yapılmıştır. Bu kişi adına kosgeb desteğini ödeme talep formu doldurarak sürdürebilir miyiz ?
    sadece zorunlu koşullar ( askerlik doğum ) demişsiniz ama kosgeb sistemi sigorta çıkışı yapılan için hala ödeme talep formu ekranını açık tutuyor biz işten ayrıldığına dair dilekçe vermeyene kadar .

    1. Devlet Destekleri Uzmanı diyor ki:

     Konuyu mutlaka bağlı bulunduğunuz KOSGEB İl Müdürlüğü’ne bildiriniz ve görüş alınız. SGK çıkışı yapıldığı için sıkıntı doğabilir.

   2. Şeyma diyor ki:

    Peki nitelikli eleman destekleme onay süreci ortalama ne kadar sürüyor?

 124. Feti diyor ki:

  merhaba ; 2017 yılında nitelikli personel desteği alan birinin 2018 mart ayında sigorta çıkış işlemi yapılmıştır fakat kosgebden çıkış işlemi yapılmamıştır ve hala kosgeb nitelikli personel sisteminde görünmektedir. şuan 2018 mart ayında çıkartılan kişinin sigorta girişi tekrardan yapılmıştır. Bu kişi adına kosgeb desteğini ödeme talep formu doldurarak sürdürebilir miyiz ?
  sadece zorunlu koşullar ( askerlik doğum ) demişsiniz ama kosgeb sistemi sigorta çıkışı yapılan için hala ödeme talep formu ekranını açık tutuyor biz işten ayrıldığına dair dilekçe vermeyene kadar .

 125. Emine diyor ki:

  Merhabalar 4 aydır kosgeb desteğiyle acılan bir magazada calisiyorum ve ekim ayinda sigortam acildi maas zamanimda hesabima asgari ucret yatirildi ama benden maasimi cekip is verenime vermem istendi isverenin verdigi maas 1200 geri kalan 400 tl is verende kaldi ne yapmam gerekiyor kosgep maas destegi veriyorsa nasil aliyormus gibi gozukup elimden 400 tl alır hakkımı nasil savunabilirim

 126. Emine diyor ki:

  Merhabalar ben kosgeb tarafindan acilan bir magazada 4 aydir calisiyorum 4.ayimda sigortam acildi kosgeb maas ve sigorta destegi veriyor mu is verenime ve benim anlasmam 1200 idi. Sigorta acildiktan sonra hesabima asgari ucret yatti fakat 1200u verildi gerisi geri istendi ne yapmam gerekiyor.

  1. Devlet Destekleri Uzmanı diyor ki:

   1.200 TL yasal bir maaş değil. Sigortalı iseniz işvereniniz en az asgari ücret ödemelidir size. Sigortasız istihdam ise söz konusu dahi olmamalı. Aylık 1.200 TL ücret; kanunlara, hukuka aykırı bir durumdur. İster KOSGEB desteği alınsın, ister alınmasın.

 127. ali diyor ki:

  ben ise baslayali 5 ay oldu ve maasim 1700 tl.fakat bana kosgebden de yatiyor.kosgebdrn yatan para ile 2500 tl oluyor. isyerim benden kosgebden yatan parayi geri istiyor ve her ay kosgebden gelen parayi geri isyerine veriyorum sizce dogrumu yanlismi

  1. Devlet Destekleri Uzmanı diyor ki:

   2.500 TL’yi size işvereniniz yatırmaktadır. 2.500 TL, ücret bordronuzda yazan resmi tutardır. 1.700 TL sözlü anlaşmanızdır. KOSGEB, tüm destek ödemelerini işletmelerin hesabına yatırmaktadır. KOSGEB, BU FORM‘da işletmenin Banka bilgileri ister. Nitelikli elemanın IBAN nosunu istemez. Ve her zaman destek ödemesini, işletme hesabına yapar.

 128. vakana diyor ki:

  merhaba, kosgeb nitelikli eleman desteğine başvurduk ve kabul oldu, şimdi elemanın sigorta girişini de yaptık,
  *başvuru tarihiyle onaylı son sgk sigortalı hizmet listesinde en az 5 çalışan işletmeler yararlanabilir diyor; evet şuan hizmet listem de 5 çalışan var ama gelecek aylarda bu çalışan sayısı 4 düşse yada 5. kişi ayda bir hafta çalışsa bu koşulun durumu nasıl olur?
  * nitelikli elemana işletme yönetim ve idari yetksi vermem için aramızda bi sözleşme yeterli mi? bunun prosödürü ve kosgeb e sunumu nasıl olcak? zamanı ve şekli nasıl?
  ilginize şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

  1. Devlet Destekleri Uzmanı diyor ki:

   Merhabalar,

   Destek boyunca en az 5 kişi olmalıdır diye bir hüküm yok mevzuatta. Destek başvurusunda bakılıyor. ANCAK, mutlaka bu durumu, bağlı bulunduğunuz KOSGEB İL MÜDÜRLÜĞÜ’ne danışınız. Teyit ettiriniz.

 129. Büşra diyor ki:

  Nitelikli eleman olarak yani gıda mühendisi olarak ilk işime başladım yaklaşık bir buçuk ay oldu kosgeb nitelikli elaman desteğini yeni duydum iş yerimde kosgebe kayıtlıymış fakat bu durumdan haberleri yok muş ben nasıl bir yol izlemem lazım yani bu durumdan yararlanabilirmiyim cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Devlet Destekleri Uzmanı diyor ki:

   Sigorta girişiniz yapıldıysa sizin adınıza mümkün değil. Yeni istihdam olacaksa ve şartlar sağlanacaksa mümkün olabilir.

 130. Mustafa Demiral diyor ki:

  Yeni girişimci kapsamında eğitim aldım ve iş planı hazırlayıp sundum. Kabul edildi ve işletmeyi kurdum. Fakat yararlanacağım destek miktarı az olduğu için uğraşıp o gün için hiç bir destek almadım. Daha sonra işyerini de kapattım. Yeni bir iş kurmak istediğimde yeniden yeni girişimci desteği için müracaat edebilir miyim?

  1. Devlet Destekleri Uzmanı diyor ki:

   Hayır.

 131. Esra diyor ki:

  Merhaba 6 aydır kosgeb nitelikli eleman desteğiyle çalısoyorum net maaşım 2.000 tl bunun yaklasık1.343 tl sini kosgeb karşılıyor. Ocak ayında bütün çalısanlara asgari ücretlilere zam verilecek bu bana nekadar yansır veya işverenim ile mi görüşmeliyim zamı yani nasıl olacak bilgilendirirseniz sevinirim tesekkrler

  1. Devlet Destekleri Uzmanı diyor ki:

   Zam konusunu, işvereninizle görüşmeniz gerekiyor.