Yurtdışı Pazar Araştırması Desteği 2018: 5.000 Dolar

Yurtdışı pazar araştırması desteği 2018 yılında oldukça popüler olmuş durumdadır. Yurtdışı pazar araştırması desteği ile ilgili tüm detaylara yazımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bir seyahat desteği olan bu destekten nasıl faydalanabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, dikkatli bir şekilde yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yurtdışı pazar araştırması desteği 2018 nedir?

Yurtdışı pazar araştırması desteği, Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen bir gezi desteğidir. Yurtdışı pazar araştırması desteğinden faydalanmak için önce yurtdışı pazar araştırması gezisi tanımına bakmak gerekiyor. Çünkü tanıma uygun olmayan bir geziden sonra destekten yararlanma şansını yitirebilirsiniz. Bu da her bir gezi için maksimum 5.000 $ ‘dan mahrum kalmanız demektir.

İlgili tebliğde yurtdışı pazar araştırma gezisi şu şekilde ifade edilmiştir:

Yeni ihraç pazarları yaratılması ve geleneksel pazarlarda pazar payımızın artırılması için Türkiye’de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan şirketlerin yurt dışı pazarlar hakkında bilgi sağlaması ve potansiyel alıcılarla iş görüşmeleri yapmaları amacıyla yurt dışında gerçekleştirdikleri araştırma gezisi

Şunu belirtmem gerekiyor, yurtdışı seyahatiniz yukarıda yer alan tanıma uyuyorsa, destekten yararlanma şansınız bulunmaktadır. Uymuyorsa sırf yurtdışına çıktınız diye destekten faydalanamazsınız.

Aşağıda yer alan geziler destek kapsamında desteklenmez:

 • Pazar araştırmasının amaçlanmadığı yurt dışı gezileri.
 • Grup seyahati veya resmi ve/veya özel kurum ve/veya kuruluşlarca yabancı ülkelere yönelik olarak gerçekleştirilen toplantı, sergi, konferans vb. organizasyonlar.
Önemli Uyarı: Yurt dışı pazar araştırması gezisinin gerçekleştirildiği ülkede ve tarihlerde düzenlenen bir fuara stand ile iştirak ettiği tespit edilen şirketler desteklenmez.

Şunu da vurgulamam gerekiyor: Ne yazık ki şahıs işletmeleri destekten faydalanamıyorlar. Desteğe başvuru yapabilecek  şirket türleri şunlardır:

Türkiye’de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunup bu destekten faydalanabilecek şirketler şunlardır:

 • kollektif
 • komandit
 • anonim
 • limited
 • kooperatif şirketler

Yurtdışı pazar araştırması desteğinde neler desteklenir?

Bir yurt dışı pazar araştırması gezisi kapsamında en fazla iki şirket çalışanının aşağıda belirtilen giderleri desteklenmektedir.
1. Ulaşım: Uluslararası ve şehirlerarası ulaşımda kullanılan ekonomi sınıfı uçak, tren, gemi ve otobüs bileti ücretleri ile günlük 50 ABD Dolarına kadar araç kiralama giderleri desteklenmektedir. (Burada sadece araç kiralama gideri için bir üst limit belirlemişler.)
2. Konaklama: Kişi başına günlük 150 ABD Dolarına kadar konaklama (oda+kahvaltı) giderleri desteklenmektedir.
Ulaşım ve konaklama dışındaki giderleriniz karşılanmamaktadır. Bu sebeple ulaşım ve konaklamaya dair ödeme belgelerinizi, biletlerinizi vb. belgelerinizi kesinlikle saklamanız gerekiyor.

Yurtdışı pazar araştırması desteği limiti ve oranı nedir?

Destek üst limiti, 5.000 $’dır. Destek oranı ise % 70’dir.

Örneğin, 7.000$ ‘lık bir konaklama ve ulaşım harcamanız söz konusu ise destek kapsamında 4.900$ ‘ı geri alabilirsiniz.

Yurtdışı pazar araştırması gezisi için önemli uyarılar nelerdir?

 • Her takvim yılı içerisinde şirket başına en fazla on yurt dışı pazar araştırması gezisi desteklenir.
 • Yurt dışı pazar araştırması gezisinin en az iki, yol hariç en fazla on günlük kısmı desteklenir.
 • Yurt dışı pazar araştırması gezisi süresince, yolculuk ve gidilen ülkenin resmi tatil günleri hariç olmak üzere, her gün için araştırma yapılan ülkede yerleşik en az bir kurum, kuruluş veya şirketle görüşme yapılmalıdır. Görüşme yapılmayan günler için ulaşım ve konaklama giderleri desteklenmez.
 • Bir takvim yılı içerisinde aynı ülkeye yönelik en fazla iki yurt dışı pazar araştırması gezisi desteklenir.
 • Bir yurt dışı pazar araştırması gezisi tek bir ülkede yapılabileceği gibi en fazla üç ülkede de yapılabilir.

Yurtdışı pazar araştırması desteği başvurusu nasıl yapılır?

Başvuru zamanı oldukça önemlidir. Destek ödeme başvuruları, aşağıda yer alan belgelerle birlikte, şirket çalışanın Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren en geç üç ay içerisinde Ekonomi Bakanlığı’na yapılmalıdır. Üç aylık sürenin hesaplanmasında Bakanlığın evrak giriş tarihi esas alınır.

Gerekli evraklar ise şunlardır:

 • Yurtdışı pazar araştırması desteği ek a-1 ödemek talep formu,
 • Yurtdışı pazar araştırması desteği taahhütname ek a-2,
 • Yurtdışı pazar araştırması desteği ek a-3
 • Yurtdışı pazar araştırması desteği ek a-4
 • Yurtdışı pazar araştırması desteği ek a-5  için tıklayınız.

Belge listesi ve belgelerle ilgili dikkat edilmesi gereken hususları öğrenmek için tıklayınız.

Marka tescil belgesi desteğinden faydalanmak ister misiniz? Dopdolu içerik destekler.net/kosgeb-marka-tescil-destegi/ bağlantısında seni bekliyor.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.

1 Yorum Yapıldı
 1. Destek Uzmanı diyor ki:

  Desteğe ilişkin her türlü soruyu buradan bize iletebilirsiniz. En kısa süre içerisinde sorularınız cevaplanacaktır. Saygılarımızla.