KOSGEB Dolandırıcıları Hakkında %100 Bilmeniz Gerekenler

Bu yazımızda, KOBİ ve KOSGEB dolandırıcıları kimler, çok iyi bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. 100 TL dahi olsa bu yazımız sayesinde sizi dolandırılmaktan alıkoyacak, ne mutlu bize diyorum.

Son dönemlerde çok tuhaf şeyler oluyor. KOBİ dolandırıcıları, özellikle bu konuda KOBİ’leri seçmiş durumda. Nereden ele geçirdikleri bilinmeyen KOBİ’lerin telefon numaralarına durmadan SMS gönderiyorlar. SMS yetmiyor, arıyorlar.

Genellikle SMS ve telefon görüşmelerinde bahsedilen konu, önemli bir devlet desteğinin olduğu ve yararlanmak istemeleri halinde kendilerinin yardımcı olacakları oluyor. Bahsedilen devlet destekleri tutarları, 10.000 TL’den başlıyor, 1.000.000 TL’ye kadar uzanıyor.

Telefon görüşmelerinde öyle nutuklar çekiyorlar ki, özellikle zor durumda olan KOBİ sahipleri, hemen konuya ilgi duymaya başlıyor. Öncesinde zaten KOBİ destek diye gelen mesajlar kafaları karıştırmış oluyor. Bir de üstüne arama geldiğinde yelkenler suya iniyor.

KOBİ destek dolandırıcılığı konusunda insanları yanıltan genellikle kulaktan dolma bilgiler ve dolandırıcıların profesyonelliği oluyor. KOBİ destek dolandırıcılığında 300 TL, 400 TL gibi tutarlar karşılığında yardımcı olacakları beyan ediliyor. KOBİ’ler de en azından şansımı deneyeyim, havasına giriyor.

En başından şunu ifade edeyim: Devlet destekleri, proje karşılığında binbir türlü prosedürler ve şartlar neticesine veriliyor. Artık kolay para, kolay destek kalmadı. Bu sebeple, asla ve asla telefonunuza gelen SMS’lere ve telefon çekilen nutuklara kanmayın.

Tavsiye içerik: KOSGEB başvuru için gerekli evraklar 

KOBİ şikayetleri artmaya başladı.

Son yıllarda bu konuda KOBİ şikayetleri oldukça artmış durumdadır. Çünkü dolandırıcıların ulaşamadığı neredeyse KOBİ kalmadı. KOBİ destek dosya masrafı adı altında KOBİ’lerden çeşitli tutarlarda ücret isteyen dolandırıcılar, bunun karşılığında devlet desteklerinden faydalandıracaklarını iddia etmektedir.

İşin aslına bakarsak, devlet destekleri ve kredileri bu kişilerin elinde olmayan mekanizmalardır. Eğer devlet desteklerinden ve kredilerinden yararlanmak isterseniz, ilgili kurumla iletişime geçmelisiniz. KOBİ’lerin devlet desteklerinden ve kredilerinden yararlanabilmeleri, bir karara bağlıdır. KOBİ’lerin şartları sağlamalarına bağlıdır.

KOSGEB dolandırıcıları, tamamen alacakları ücrete bakmaktadır. KOBİ’leri arayarak dosya masrafı istemekte, bir kargo göndermekte ve bu kargodaki sözleşmeyi imzalatarak havadan para almaktadır. Bunun karşılığında da sadece KOSGEB veri tabanına işletmeyi kayıt etmektedir. Sonrasında ise telefonlara bile cevap vermemektedir.

Kati suretle, telefonunuza gelen SMS’lere itibar etmeyiniz. Kalite danışmanlık firmaları ancak sizin telefon bırakmanız durumunda sizi arayacaklardır. Bunun haricinde, ismini duymadığınız firmalara ve kişilere asla inanmayınız.

KOSGEB mevzuatı gereği, desteklerden faydalanmak kolay değil. Zaten bu destekler, her KOBİ’ye de uygun değil. Şuanda hali hazırda olan KOBİ’lerin çok azı KOSGEB desteklerinden yararlanabilmektedir. Çünkü KOSGEB, oldukça kaliteli proje talep etmekte ve proje giderlerinin bir kısmını KOBİ’lerin karşılamasını istemektedir. Doğrudan nakit para, faizsiz kredi gibi ifadelere asla inanmayınız. Dönem dönem KOSGEB kredi verebilmektedir. Zaten bu kredi haberlerini duyarsınız, bu durumda ise doğrudan KOSGEB ile iletişime geçiniz.

Tavsiye içerik: SGK Teşvikleri Tablosu

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.