Solucan Gübresi Üretim Tesisi Maliyeti 2018? Üretimi Tesisi Nasıl Kurulur?

Solucan gübresi üretim tesisi maliyeti 2018 yılında ne kadardır? Solucan gübresi üretimi tesisi nasıl kurulur? Solucan gübresi üretimi yapanlar kimlerdir? Solucan gübresi üretimi için gerekenler nelerdir? Solucan gübresi üretim sertifikası nedir? Solucan gübresi üretim kabı nedir? Solucan gübresi üretmek nasıl olur? Solucan gübresi nasıl üretilir? Solucan gübresi üreten firmalar hangileridir? Solucan gübresi üretimi kuran firmalar hangileridir? Solucan gübresi yapımı nasıl olur? Solucan gübresi üretme nasıl olmaktadır? Solucan gübresi yetiştirmek ve solucan gübresi yemi nedir? Tüm cevaplar haberimizde…

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Maliyeti ne kadardır?

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Maliyetini hesaplamak istediğimizde şunları sıralayabiliriz. 100 bin adet solucanı fiyatı ortalama 12500 TL. Üretilecek solucan barındırma havuzu 100 bin civarı solucan söz önüne alındığında 9 ile 11 m2 arası bir havuz gerekmektedir. Havuzu dezenfekte edilmiş, ortadan yarıya kesilmiş variller kullanarak düzenlemeniz ve sınırlarını belirlemeniz gerekmektedir. Bu da 800 ile 1300 TL arası tutabilmektedir. Yem olarak kullanılacak taze sığır gübresi ise 1 ton 750-950 tl arası değişmektedir.

İlk etapta yapılacak harcamaları topladığımızda karşımıza yaklaşık 14500 tl bir maliyet çıkabilmektedir.

Solucan Gübresi Üretimi Tesisi Nasıl Kurulur? Solucan Gübresi Üretimi için Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle solucan gübresi üretimi tesisi nasıl kurulur sorusuna cevap vermek gerekiyor. Solucan gübresi üretimi tesisi için gerekenler şunlardır:

Kapalı alan

Solucanların güneş ışığına doğrudan maruz kalmaması adına olmazsa olmaz şartlardan biridir. Şunu da söylemek gerekiyor: Kapalı alan da bu kapalı alan nasıl olmalı? Cevap gayet açık aslında. Kapalı alanın betonarme olması oldukça önemli. Çünkü sıcaklığı daha kolay ayarlarsınız. Hem sıcağa hem de soğuğa daha dayanıklı bir ortama sahip olursunuz. Eğer betonarme yapı için imkanınız yoksa izolasyonlu çadır tipi kapalı alan işinizi görebilir, bunu da söylemek lazım. Ne kadar kapalı alana ihtiyacım olabilir, sorusunu duyar gibiyim. Şunu söyleyeyim, 1 m2’ye ortalama 20 bin solucan bırakabiliyorsunuz, hesabınızı bu veriye göre yapabilirsiniz.

Solucan Gübresi Yatağı

Üretim yatakları sert plastik olursa iyi olur. Metal kaplı yataklarda bu işi yapamazsınız. Şunu da ifade etmek lazım ki üretim yataklarının yerden yüksek olması şart değil. Zemin beton ise uygun yığınları oluşturmanız halinde üretim yapabilirsiniz.

Solucanlar

Üretim tesisi için solucanlara ihtiyacınız olacaktır. Solucanların belli türlerini bulmanız oldukça önemli. Özellikle belli solucanlar çok hızlı üreme kapasitesine sahiptir. Hızla büyür ve çoğalırlar. Bir yılda 15 katına çıktıklarını söylemek bile mümkün. Bu solucan türlerini araştırın.

Kaliteli bir solucan türü ile işe koyuldunuz.100 bin adet solucanınızın olduğunu varsayalım. Bir yılın sonunda bu rakam 1.500.000 adedi geçecektir. Gerçekten çok iyi bir üreme hızı.

Solucan Gübresi Yemi

Solucanları beslemeniz gerekiyor. Bunun için de mamaya ihtiyacınız olacaktır. Mamayı kendiniz de yapabilirsiniz, satın da alabilirsiniz. Size kalmış bir durum. Mama yapımında taze sığır gübresine ihtiyacınız olacağını söylemeliyim. Bitkisel atıkları da taze sığır gübresi ile birlikte kullanarak kaliteli mama yapabilirsiniz.

İşte size solucan gübresi üretimi tesisi için sayabileceğim en temel 4 unsur… Bu unsurlar üretim tesisi için oldukça önemli. İyi sonuç almak istiyorsanız;

  • Kapalı alanı iyi belirlemelisiniz.
  • Kaliteli, uygun ve yüksek üretim havuzları oluşturmalısınız.
  • Kaliteli solucanlar kullanmalısınız.
  • Mamanız solucanların seveceği türden olmalı.

Geri kalan unsurlar çok da önemli değil.

Solucan gübresi üretimi devlet desteği, solucan maması fiyatları, solucan gübresi pazarlama isimli yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.