KOSGEB Başvuru için Gerekli Evraklar ve Belgeler 2018-2019

KOSGEB başvuru için gerekli evraklar 2018-2019, KOSGEB sürecinin aslında başlangıcıdır. Bu nedenle, KOSGEB başvuru için gerekli evraklar listesi oldukça önemlidir ve eksiksiz bir şekilde KOSGEB’e ibrazı gerekir. Yazımızda ne yapmanız, hangi belgeleri KOSGEB’e ibraz etmeniz ile ilgili tüm prosedürleri size anlatacağım. KOSGEB kayıt için gerekli belgeler sürecinde nelere ihtiyacınız olacak, bu yazımız sayesinde öğrenebileceksiniz.

KOSGEB kayıt için gerekli belgeler 2018 nelerdir?

KOSGEB başvuru için gerekli evraklar, 2018-2019 yılında da aynıdır. Bu evraklar nelerdir, niçin gereklidir bunlardan bahsedeceğim.

Öncelikle, KOSGEB desteklerinden faydalanmak için KOSGEB veri tabanına kayıt olmak şarttır. Sadece kurulu işletmeler, KOSGEB’e kayıt olabilmektedir.

Özet ile KOSGEB’e başvuru yapabilmek için KOSGEB veri tabanına kayıt gerekmektedir. Bu nedenle, ilk olarak kayıt için hangi belgeler ve evraklar gerekli, bu belgelerden bahsedeceğim.

KOSGEB’e kayıt olunurken artık elektronik ortam üzerinden bütün işlemlerini gerçekleştiriyorsunuz. Bunun için öncelikle e-Devlet şifrenize de gerek olacaktır. e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubelerinden temin edebilirsiniz.

İlk olarak, eğer işletmenizi daha önce KOSGEB’e hiç kayıt etmediyseniz, buradan işletmenizi kayıt etmelisiniz. Sizden talep edilen bilgilere girdikten ve onaylandıktan sonra buradan e-Devlet sistemine bağlanmalısınız. Buradaki bilgileri de girerken temin etmeniz gereken bazı bilgi ve belgelere ihtiyacınız olacaktır.

Öğrenmeniz gereken kritik bilgiler listesi 2019:

  • Geçen yıla ait SGK prim gün sayısı ve Bağkur gün sayısı toplamı
  • Geçen yıla ait net satış hasılatı
  • Geçen yıla ait mali bilanço toplamı
  • SGK işyeri sicil numarası (Yoksa Bağ-Kur numarası)

Eğer yeni kurulan bir işletme iseniz bu bilgileri 0 olarak yazabilirsiniz, SGK veya Bağkur numarası hariç. Bu numarayı mutlaka girmelisiniz.

Kayıt için gerekli evraklar:

Kayıt için ise sadece Esnaf veya Ticaret Sicil Gazetesini taratıp sisteme yüklemelisiniz. Bunun haricinde başka bir belgeye kayıt için ihtiyaç yoktur. Başvurunuz, sistem üzerinden onaylanacaktır. Onaylandıktan sonra destekler için başvuru ekranınız açılacaktır.

KOSGEB desteklerine başvuru için ise gereken evraklar listesi oldukça geniş ve farklıdır. Bu destekler için gerekli belgeler için detaylı bilgiyi müdürlüklerden alabilirsiniz.

Önemli Uyarı: KOSGEB kaydı, her yıl güncellenmelidir. Aksi halde sisteminiz pasif hale geçer ve herhangi bir desteğe başvuru yapamazsınız. Genellikle KOSGEB kayıtları, her yılın mayıs ayında güncellenmelidir. Çünkü bir önceki yılın kurumlar vergisi/gelir vergisi beyannameleri çıkmış oluyor ve bilgilerin güncellenmesi gerekiyor.

KOSGEB başvuru için gerekli evraklar 2018 nelerdir?

KOSGEB başvuru denilince, akla ilk gelen destek programı KOSGEB yeni girişimci desteğidir. Her ne kadar, KOSGEB’in birden fazla destek programı olsa da çoğunluğun merak ettiği destek, budur. Bu nedenle, özellikle bu desteğe başvuru için gerekli evraklardan bahsedeceğim. Diğer destek programları için gerekli evraklar farklıdır ve KOSGEB İl Müdürlüklerinden öğrenilebilir.

Sonuç olarak, yeni işletme kuranların başvuru için temin etmesi gereken evraklar şunlardır:

  • İş Planı
  • Destek kapsamında satın alınacak veya alınan makine-teçhizat, yazılım, ofis donanımı için proforma faturalar/fiyat teklifleri veya faturalar
  • Vergi levhası
  • Girişimcinin engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda bu durumu gösterir belge
  • İŞGEM’de yer alınması durumunda İŞGEM’den alınan kabul yazısı

Tüm bu belgeleri, taratıp sisteme yüklemeniz gerekecektir. Belgelerinizi sisteme yükledikten sonra işlem tamam olacaktır. Bu belgeleri, e-Devlet sistemi üzerinden desteğe başvururken yüklemeniz gerekecektir.

Önemli Uyarı: Bu desteğe başvuru yapmadan önce şu işlemleri sırasıyla yapmaya dikkat ediniz: Öncelikle işletme kurmadan önce KOSGEB girişimcilik kursuna gitmelisiniz. Kursu tamamladıktan sonra işletme için yasal işlemleri tamamlamalısınız. Tamamladıktan sonra KOSGEB’e kayıt olmalısınız. Kayıt olduktan sonra yukarıdaki belgeleri KOSGEB’e ibraz etmelisiniz. İbraz sonrası başvurunuz onaylanırsa destek almaya hak kazanırsınız.

İyi günler dileriz.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.