Teşvik Bölgeleri 2018-2019 | Yatırım Teşvik Bölgeleri Kapsamındaki İller

Teşvik bölgeleri 2018 nedir? Yatırım teşvik bölgeleri 2018-2019 nelerdir? Teşvik kapsamındaki iller hangileridir? 1. bölge, 2. bölge, 3. bölge, 4. bölge, 5. bölge ve 6. bölge ‘de yer alan iller hangileridir? Tüm detaylara yazımızda ulaşabilirsiniz.

Teşvik Bölgeleri 2018 Nedir?

Teşvik bölgeleri, yatırımlarda hangi bölgenin hangi oranda teşvik ve desteklerden yararlanacağının belirlenmesi amacıyla Bakanlar Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Destekler diyorum çünkü KOSGEB desteklerinde de bu bölge ayrımına göre destek oranları değişmektedir. Örneğin, KOSGEB yeni girişimci desteği 1. ve 2. bölgelerde % 60 oranında uygulanıyorken; 3., 4., 5. ve 6. bölgelerde % 70 oranında uygulanmaktadır. Bu durum, KOSGEB’in diğer destekleri için de geçerli olabilmektedir.

Ancak bu bölge ayrımının temelinde Yatırım Teşvik Sistemi yatmaktadır. Teşvik bölgeleri, yatırım yapacak olanların hangi oranlarda teşviklerden faydalanacağını belirlemek için yapılmıştır. Malumunuz, asgari tutarlarda yatırım yapacak olanlar yatırımcılar önce yatırım teşvik belgesi almakta ve KDV istisnası, gümrük vergisi istisnası, vergi indirimi, sigorta desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz indirimi vb. teşviklerden yararlanabilmektedir. Bu durum, yatırım teşvik bölgeleri avantajları açısından değerlendirilmektedir.

Peki ama nedir bu teşvik bölgeleri? Ülkemizde teşvik bölgeleri 6’ya ayrılmıştır. Bu 6 bölge için ise teşvik oranları, asgari yatırım tutarları vb. parametreler değişmektedir. Örneğin, aynı tutarlarda 1. bölge içerisinde yer alan İstanbul’da yatırım yapan yatırımcı ile 6. bölge içerisinde yer alan Ağrı’da yatırım yapan yatırımcı farklı sürelerde, farklı oranlarda teşviklerden faydalanmaktadır. Bunun nedeni ise devletin, kalkınma bakımından geri planda kalmış illerde yatırımı daha çok teşvik etmektir.

Teşviklerden yararlanabilmek için mutlaka yatırımlara başlamadan önce yatırım teşvik belgesi almanız gerekmektedir.

Teşvik Kapsamındaki İller Hangileridir?

Teşvik kapsamındaki iller, aşağıda bölgelere göre sınıflandırılmıştır. Yatırım yapacağınız ilin hangi bölgede olduğunu aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

1. Bölge 2. Bölge 3. Bölge 4. Bölge 5. Bölge 6. Bölge
Ankara Adana Balıkesir Afyonkarahisar Adıyaman Ağrı
Antalya Aydın Bilecik Amasya Aksaray Ardahan
Bursa Bolu Burdur Artvin Bayburt Batman
Eskişehir Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada İlçeleri Hariç) Gaziantep Bartın Çankırı Bingöl
İstanbul Denizli Karabük Çorum Erzurum Bitlis
İzmir Edirne Karaman Düzce Giresun Diyarbakır
Kocaeli Isparta Manisa Elazığ Gümüşhane Hakkari
Muğla Kayseri Mersin Erzincan Kahramanmaraş Iğdır
Kırklareli Samsun Hatay Kilis Kars
Konya Trabzon Kastamonu Niğde Mardin
Sakarya Uşak Kırıkkale Ordu Muş
Tekirdağ Zonguldak Kırşehir Osmaniye Siirt
Yalova Kütahya Sinop Şanlıurfa
Malatya Tokat Şırnak
Nevşehir Tunceli Van
Rize Yozgat Bozcaada ve Gökçeada İlçeleri
Sivas

 

Teşvikler açısından en avantajlı bölge, 6. Bölgedir. Avantajı en az olan bölge ise 1. Bölge’dir.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.