İşsizlik Maaşı 2019 Ne Kadar Olacak? Alma Şartları Neler?

İşsizlik maaşı ile ilgili tüm bilinmeyenlere bu yazımızda ulaşabilirsiniz. İşsizlik maaşı 2019 yılında ne kadar olacak? İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir? Ve daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İşsizlik maaşı nedir? Şartları nelerdir?

İşsizlik maaşı, kendi isteği dışında işinden çıkartılmış olan işsizlere verilmektedir. İşsizlik maaşını veren kurum İŞKUR’dur. İşsizlik maaşını alabilmek için birtakım şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, işsizlik maaşını alamazsınız.

İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir, sorusuna verilebilecek cevap oldukça şu şekilde olacaktır:

  • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak (Bir nevi işten çıkarılmış olmanız gerekiyor. Aksi halde yararlanamazsınız. En temel şartlardan biri de budur.)
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak
  • Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak (Son üç yıl vurgusu önemli.)
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak

İşsizlik alma şartları nelerdir sorusuna cevap olarak yukarıda yer alan şartların tamamı diyebiliriz.

İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusu için hizmet akdinizin feshinden sonraki 30 GÜN içinde en yakın İŞKUR müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Başvuru şahsen yapılabileceği gibi doğrudan elektronik ortamdan da yapılabilir. Eğer mücbir sebepler hariç olmak üzere, herhangi bir sebeple 30 gün içerisinde başvuru yapmamanız halinde, başvuruda gecikilen süre, ne yazık ki toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik maaşı başvuru ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması da sağlanmaktadır.

İşsizlik maaşı kaç ay alınıyor?

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

  • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
  • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir. Sonuç olarak, taşıdığınız şartlara göre minimum 6 ay, maksimum 10 ay işsizlik maaşı alınabilmektedir.

İlk işsizlik ödeneği ödemesi, ödeneğe hak kazanılan tarihi izleyen ayın sonuna kadar yapılmaktadır. Sigortalı işsizler, TC Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ile birlikte her hangi bir PTT şubesine başvurarak işsizlik ödeneklerini alabilmektedir.

İşsizlik maaşı 2018 ve 2019 yılında ne kadar?

2018 yılında işsizlik maaşının üst limiti, 1.610,88 TL‘ye yükselmiştir.

En düşük işsizlik maaşı ise 805,44 TL olmuştur. Son 12 ay içerisinde asgari ücret ile çalıştıysanız alacağınız aylık işsizlik maaşı 805,44 TL olacaktır.

2019 yılında işsizlik maaşının ne kadar olacağı ise belirlenecek olan asgari ücretin tutarına bağlıdır. Eğer asgari ücret 2.000 TL üzerinde belirlenirse, bu durumda işsizlik maaşı oldukça artacaktır.

İlgili içerik: Asgari ücret 2019

İşsizlik sigortası ve sağlık hizmetleri

İşsizlik ödeneği alanlar genel sağlık sigortası kapsamında olup bakmakla yükümlü olduğu kişiler de genel sağlık sigortalısı kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. İşsizlik ödeneği ödenirken, ilgililer adına sadece genel sağlık sigortası primleri yatırıldığı için, emeklilik yönünden dikkate alınmamaktadır.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.