Başbakanlık Bursu 2018-2019 Ne Kadar? Ne Zaman Yatar?

Başbakanlık bursu 2018-2019 eğitim döneminde de devam edecektir. Bu nedenle, önümüzdeki dönem için Başbakanlık bursu başvurusu nasıl yapılır, burs miktarı ne kadar, ne zaman yatar gibi soruların cevaplarını şimdiden vermek öğrenci arkadaşlarımız için oldukça faydalı olacaktır.

Başbakanlık bursu, çoğu zaman KYK’nın vermiş olduğu bursu ile karıştırılmaktadır. Halbuki her iki burs, birbirinden farklıdır. Birbirini etkiler mi? Evet, etkiler. Başbakanlık bursu, KYK burs sonuçlarından sonra açıklanmaktadır. Bunun temel nedeni ise KYK bursu alanların Başbakanlık bursu alamayacak olmasıdır.

Şimdi dilerseniz, Başbakanlık bursu ile ilgili detaylı açıklamalara geçelim.

Başbakanlık bursu 2018-2019 nedir?

Öncelikle bu bursu, hangi kurumun verdiğini ifade edelim. Başbakanlık bursu, Başbakanlığa bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) tarafından verilmektedir. Bu bursun bir diğer adı da VGM bursudur. VGM bursu olarak da bilinen bu burs, hem orta öğrenim hem de yükseköğrenim öğrencilerine verilmektedir. Yani, hem ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine hem de üniversite öğrencilerine verilmektedir. Bu nedenle, her iki burs hizmetini birbirinden ayrı değerlendirmek gerekmektedir. Her ikisinin birbirinden farklı özellikleri vardır.

Tavsiye İçerik: İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Başbakanlık bursu 2018-2019: Orta öğrenim

Orta öğrenim öğrencileri için başbakanlık bursu, VGM tarafından MEB’e bağlı resmi ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilmektedir.

Peki ama 2018-2019 dönemi VGM bursu başvuruları ne zaman başlayacak?

Açıkcası bu sorunun cevabı oldukça nettir. VGM bursu başvuruları, her sene okulların açılması ile başlamaktadır. Bu başvurular, yaklaşık 1 ay devam etmektedir. Burs başvuruları, genellikle VGM’nin ilgili sayfasında bulunan başvuru formunun doldurulması sonucu yapılmaktadır.

Başvuru yapıldıktan sonra değerlendirme süreci başlamaktadır. Bu süreçte değerlendirme, VGM Eğitim Yardımı Değerlendirme Kriterlerine göre yapılmaktadır. Bu kriterleri aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Başbakanlık bursu değerlendirme kriterleri

Yukarıdaki tabloya göre başvurular değerlendirilecektir. Ayrıca, başvuru esnasında verdiğiniz bilgiler için doğruluk kontrolü yapılacaktır.

Bazı orta öğrenim öğrenciler bu burstan yararlanamamaktadır. Bu öğrenciler şunlardır:

  • Özel okulda, açık öğretim ortaokulunda, açık öğretim lisesinde ya da mesleki açık öğretim lisesinde okuyan öğrenciler
  • Ailesinde VGM Ortaöğretim Bursu alan başka bir aile ferdi olan öğrenciler
  • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler
  • VGM’den muhtaç aylığı alan öğrenciler

Orta öğrenim VGM bursu almaya hak kazanan öğrenciler, 12 ay boyunca burs almazlar. Her eğitim dönemi boyunca burs verilir. Bu da şu demek oluyor: Yılın 9 ayında VGM bursu verilmektedir. Bunlar; Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran aylarıdır. 

Orta öğrenim öğrencileri için Başbakanlık VGM bursu, aylık 60 TL‘dir.

Başbakanlık bursları, öğrencilerin ikamet ettiği şehrin bağlı bulunduğu VGM Bölge Müdürlükleri tarafından ödenmektedir. Burslar ile ilgili tüm iş ve işlemler bu Bölge Müdürlükleri aracılığıyla yürütülmektedir. Öğrencilerin bu Müdürlükler ile irtibat halinde olması önemlidir.

VGM’nin toplam 25 adet Bölge Müdürlüğü bulunmaktadır. İkamet ettiğiniz ilin hangi Bölge Müdürlüğü’ne bağlı bulunduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Başbakanlık bursu 2018-2019: Yükseköğrenim

 Başbakanlık VGM bursu, 2012 yılından beri verilmektedir. Yükseköğrenim öğrencilerinin aldığı bu burs için başvurular, genellikle 15 Eylül ile 30 Ekim tarihleri arasında yapılmaktadır. Bu tarihlerde yıllar itibariyle farklılıklar söz konusu olabilir.
Yükseköğrenim Başbakanlık bursu da VGM’nin resmi internet sayfasından başvuru formunun doldurulmasıyla yapılmaktadır. Başvurular tamamlandıktan sonra değerlendirme süreci başlamaktadır. Başvurular, Yükseköğrenim Öğrenci Burs Yardımı Değerlendirme Kriterleri’ne göre yapılmaktadır. Aşağıdaki görselden bu kriterleri inceleyebilirsiniz.
Yükseköğrenim Öğrenci Burs Yardımı Değerlendirme Kriterleri (Ek-2)

Yukarıdaki değerlendirme kriterlerine göre puanlama yapılacaktır. Bu puanlama sonucuna göre burs alıp almayacağınız kararlaştırılacaktır. Ancak, aşağıda yer vereceğimiz kişiler ne yazık ki VGM bursu almaya hak kazanamamaktadır. İşte o öğrenciler:

  • Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrenciler
  • Polis Akademisi ile askeri okul öğrencileri
  • Okumakta oldukları eğitim kurumunda ek süre öğrenim gören öğrenciler
  • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri
  • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler
  • Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrenciler

Girişte de bahsetmiş olduğum gibi KYK bursu alan öğrenciler, aynı zamanda Başbakanlık bursu alamazlar. Bu nedenle, bu bursun sonuçları, KYK burs sonuçlarından sonra açıklanmaktadır.

Başbakanlık VGM bursu almaya hak kazanan öğrencilere, yılın her ayı burs verilmemektedir. Sadece her yılın eğitim dönemi boyunca burs verilmektedir. Bu da şu demek oluyor ki, her yıl 8 ay boyunca VGM bursu alınabilmektedir. Buna göre; Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs aylarında burs verilmektedir.

Yükseköğrenim Başbakanlık bursu miktarı, aylık 250,00 TL’dir. Bu tutar, 2018-2019 yılında değişebilir.

Orta öğrenimde olduğu gibi yükseköğrenimde de burs almaya hak kazanan öğrenciler, VGM Bölge Müdürlükleri ile irtibata geçmelidir. Tüm iş ve işlemler, VGM Bölge Müdürlükleri üzerinden yürütülmektedir. Ancak, yükseköğrenim bursu almaya hak kazanan öğrenciler, ikamet ettikleri ilin bağlı bulunduğu VGM Bölge Müdürlüğü’ne değil, eğitim kurumunun yani üniversitenin bulunduğu ilin bağlı olduğu VGM Bölge Müdürlüğü’ne tabidir. Eğitim aldığınız üniversite hangi ilde bulunuyorsa, o ilin bağlı bulunduğu VGM Bölge Müdürlüğü ile iletişim halinde olmalısınız. Yukarıda VGM Bölge Müdürlükleri listesini paylaşmıştım, oradan bu Bölge Müdürlüklerine ulaşabilirsiniz.

Tavsiye İçerik: Öğrenci Para Yardımı 

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.