Öğrenci Parası Ne Kadar 2018? Okul Yardım Parası Nasıl Alınır?

Öğrenci parası ne kadar 2018? Okul yardım parası nasıl alınır? Ne zaman verilir? Alma şartları nelerdir? Nereye başvurulur? Yazımızda.

Öğrenci parası nedir?

Devletimizin yaptığı yardımlardan birisi de öğrenci yardımı parasıdır. Çocuklarına bakmakta zorluk çeken, okumaları için yeterli gelir düzeyine sahip olmayan ailelere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından öğrenci parası verilmektedir.

Tavsiye İçerik: Başbakanlık Bursu 2019

Öğrenci parası ne kadar 2018?

Öğrenci parası, memur maaşlarına yapılan zam ile birlikte 2018 yılında artmıştır. Maddi durumu iyi olmayan ailelere verilen bu para, öğrencinin eğitim düzeyine göre değişkenlik göstermektedir.

İşte öğrenci yardımı parasının miktarları:

Eğitim Grupları

Destek Tutarı 2018

Okul öncesi çocuk

515,61 TL

İlköğretime devam eden çocuk

773,42 TL

Ortaöğretime devam eden çocuk

824,98 TL

Ortaöğretim seviyesinde olup okula devam etmeyen çocuk

515,61 TL

Yükseköğretime devam eden çocuk

928,10 TL

            –

Öğrenci parası kimler alabilir? Öğrenci parası alma şartları nelerdir?

Öğrenci parası, ne yazık ki her aileye verilmez. Gelir durumu iyi olmayan ailelere verilir. Maddi durumu kötü olan ailelerin bütün çocuklarına ayrı ayrı bu destek verilebilir. Kimler alabilir, diyorsanız, işte şartlar:

1.Eğer öğrenci hakkında bakım tedbiri ve sosyal hizmet kuruluşlarında bakılıyorsa, bu desteğin verilmesi takdirde ailesi veya yakınları yanında verilebilecek bu kişiler öğrenci parası alabilir.

2. Eğer ailenin durumu çok kötü ise bu desteğin verilmemesi durumunda bakım tedbiri alınacaksa ve bu destek ile bu çocuklar, ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek ise bu kişiler de öğrenci parası alabilir. (Maddi durumu çok kötü olan aileler, bu kapsamda öğrenci parası alabilmektedir.)

3. Bakım tedbiri kararı olup yaş nedeniyle sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aileden ayrılanların desteklememeleri durumunda muhtaç duruma düşecek ise bu gençler de öğrenci parası alabilir.

4. Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları da öğrenci parası alabilir.

Okul yardım parası, öğrenci parası nasıl alınır? Nereye başvurulur?

Okul yardım parası veya öğrenci parası alabilmek için bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Bu dilekçeyi ilinizde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine teslim etmeniz gerekmektedir. Dilekçenizi bu birimlerde de yazabilirsiniz.

Sonrasında ise bir yetkili ile ön görüşme yaparsınız. Yetkili, durumunuzun desteklenmeye uygun olup olmadığını tespit etmeye çalışır. Desteklenmeye uygun iseniz sizin için bir dosya açılır. Dosya açıldıktan sonra sosyal inceleme başlatılır. Eğer sosyal inceleme sonucunda desteklenmeye uygun görülürse, okul yardım parası veya öğrenci parası için gerekli işlemler başlatılır ve paranız hesabınıza yatar.

Öğrenci parası için hangi belgeler gereklidir?

T.C kimlik numaranızı beyan etmelisiniz. Eğer gerekirse sağlık raporu ve öğrenci belgesi talep edeceklerdir. Başvuru sahibi ile ilgili durum tespiti yapmak amacıyla başka belgeler de istenebilir. Yine gençler, eğer İş-Kur veya meslek kurslarına başvurdu ise bu belgeleri de talep edebilmekteler.

Müdürlükler, muhtaç kişilerle ilgili başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalar da yapabilir.

Öğrenci parası sürekli mi verilir?

Hayır, sürekli verilmez. Belli bir süreliğine verilir. Ailenin maddi durumunu düzeltmeye yönelik çaba sarf etmesi de gerekir. Aksi takdirde, destek ödemesi kesilir. Bu desteğin amacı, ailelerin bir nebze de olsa nefes alması ve kendi durumlarını düzelte bilmeleridir. Ayrıca, verilen desteklerin amacına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığı da kontrol edilmektedir. En geç 6 ayda bir Bakanlık yetkilileri sizi ziyaret edeceklerdir.

Öğrenci parası haciz edilebilir mi?

Hayır, öğrenci parası asla hacze konu edilemez. Haciz dışı bir destek ödemesidir.

Okul yardım parası veya öğrenci parası ile ilgili resmi yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.

Öğrenci parası ne kadar isimli yazımıza ek olarak, aşağıdaki yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Sosyal yardımlaşma para yardımı ne kadar?

Kömür yardımı başvurusu

65 yaş aylığı ne kadar

Fakirlik maaşı ne kadar

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.