Sigortasız işçi Çalıştırma Cezası 2018 – İhbar ve Şikayet

Sigortasız işçi çalıştırma cezası 2018 nedir? Sigortasız işçi çalıştırma ihbar nasıl yapılır? Sigortasız işçi çalıştırma şikayet etmek istiyorum diyenler ne yapmalıdır? Nereye şikayet edilir? Nasıl kanıtlarım? Nasıl ispatlanır? Detaylar haberimizde.

Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası 2018 Nedir? Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbar ve Şikayet Nasıl Yapılır?

Sigortasız işçi çalıştırma cezası 2018 her işverenin korkulu rüyasıdır. Sigortasız işçi çalıştırma, işverenlerin yaptıkları en büyük hatalardan biridir. 3 kuruş fazla maliyeti kurtarmak için kendilerini büyük bir riskin altına atmaktadır. Çünkü ihbar ve şikayet riski her zaman vardır ve bunun sonucu olarak çok büyük cezalar işverenler tarafından ödenmektedir.

Ülkemizde kayıt dışı ekonominin oldukça büyük olduğunu biliyoruz. Kayıt dışı ekonomi % 50’lere dayanmış durumda ülkemizde. İşverenlerde vergi borçları, SGK prim borçları belimizi büküyor gibi bir yaklaşım söz konusu ancak cezalar daha da belinizin bükülmesine sebebiyet verebilir, aman dikkat diyelim. Unutmayın, en yakın dostunuz dahi sizi sigortasız işçi çalıştırma cezası 2018  ile karşı karşıya bırakabilir. Bu sebeple aşağıda sigortasız işçi çalıştırma ihbar ve şikayet konusuna da değinmek istiyorum. Sigortasız işçi çalıştırma cezalarını incelediğinizde ne demek istediğimi daha net anlayacaksınızdır.

Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası 2018 Nelerdir?

Sigortasız işçi çalıştırma cezası, brüt asgari ücrete bağlanmıştır. İlgili dönemde asgari ücret neyse cezalar da bu tutara göre hesaplanmaktadır. Biz, cezaları 2018 yılı için geçerli olan asgari ücret üzerinden hesaplayacağız.

2018 yılı brüt asgari ücret tutarı: 2.029,5 TL‘dir.

ÖNEMLİ: İşletmenin tuttuğu deftere veya defter tutmamasına göre sigortasız işçi çalıştırma cezası değişmektedir. Ayrıca sigortasız işçi çalıştırmanız kim tarafından nasıl tespit edildi, bu duruma göre de ceza miktarı değişmektedir. Şimdi dilerseniz cezalar bölümüne geçelim…

1. DURUM: SGK denetmeleri/müfettişleri işletmenizde sigortasız işçi çalıştırdığınızı tespit etti… İşte olacak olanlar… Tutarlar 2018 yılı için geçerlidir. 

  • Bilânço esasına göre defter tutuyorsanız 1 yıl ve 1 sigortalı için 77.121 TL verilir. Evet, yanlış duymadınız: 77 Bin TL!
  • Diğer defterleri tutmakla yükümlü iseniz 1 yıl ve 1 sigortalı için 64.944 TL ceza verilir.
  • Defter tutmakla yükümlü olmayanlardansanız 1 yıl ve 1 sigortalı için 58.855,5 TL ceza verilir.

2. DURUM: Sigortasız işçi çalıştırdığınız MAHKEME kararıyla tespit edildi… İşte olacak olanlar… Tutarlar 2018 yılı için geçerlidir. 

  • Hangi defteri tutuyorsanız tutun, burada 2018 yılı 1 yıl ve 1 sigortalı için ödeyeceğiniz ceza 52.767 TL‘dir. Eğer sigortasız işçi sayısı artarsa sadece  işe giriş bildirgesi cezası eklenir

3. DURUM: Sigortasız işçi çalıştırdığınızı gittiniz söylediniz, yani kendi kendinizi ihbar ettiniz… İşte olacak olanlar… Tutarlar 2018 yılı için geçerlidir. 

  • Hangi defteri tutuyorsanız tutun, burada 2018 yılı 1 yıl ve 1 sigortalı için ödeyeceğiniz ceza sadece 4.260 TL‘dir. Eğer sigortasız çalışan sayısı artarsa her biri için işe giriş bildirgesi ve aylık prim hizmet belgesi cezaları eklenir.

Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbar ve Şikayet

Sigortasız işçi çalıştırıyorsanız her zaman ihbar edilebilir, her zaman şikayet edilebilirsiniz. Çalıştırdığınız işçi dahi sizi çok rahat bir şekilde ihbar edebilir. Hiç bir şekilde sigortasız işçi çalıştırmamanız gerekmektedir.

Son olarak, ihbar ve şikayet nasıl yapılır biraz bunu açıklayalım…

  • ALO 170’i arayabilirsiniz.
  • Dilekçe ile SGK il müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

Ancak, kanıt, bilgi, belge olmadan süreç sıkıntılı işlemektedir. Bilginize.

Diğer haberlerimizi okumak için tıklayınız.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.