Lise Stajyer Maaşı 2018-2019 Ne Kadar? Maaşlar Ne Zaman Yatıyor?

Lise stajyer maaşı, staj yapan veya yapmaya hazırlanan öğrencilerin merak ettikleri konuların başında geliyor. Aynı zamanda lise stajyer maaşı ne zaman yatar, sorusu da cevabı araştırılan konular arasında yer alıyor. Bugünkü yazımızda, gerek stajyer maaşının ne kadar olduğunu, gerekse ne zaman yattığını açıklamaya çalışacağım. Yine 2019 yılı lise stajyer maaşının ne kadar olacağını da sizlere net bir şekilde aktarmaya çalışacağım.

Lise stajyer maaşı 2018 ne kadar?

Lise stajyer maaşlarının net asgari ücretin %30’undan daha az olamayacağını söyleyebiliriz. Burada, en az vurgusu önemli. Çünkü daha fazlası da olabilir. Biz yine de en az olan tutar üzerinden bir lise stajyer maaşı hesaplaması yapalım.

2018 yılı net asgari ücret 1.450 TL’dir. Bu da şu demek oluyor ki, stajyer öğrenci maaşları en az 435 TL‘dir. Bu 2018 yılı için geçerlidir. 2019 yılında net asgari ücretin artmasıyla beraber stajyer öğrenci maaşları daha da artacaktır. Lise stajyer maaşı 2019 yılı için ne kadar olacak? sorusuna da cevap verelim.

2019 yılı asgari ücretin artma ihtimali %100’dür. Yani, 2019 yılında stajyer lise öğrenci maaşlarının artacağını söyleyebiliriz. Peki ama bu artış ne kadar olur?

Bunu net bir şekilde söyleyebilmemiz için 2019 yılı net asgari ücreti doğru tahmin etmemiz gerekiyor. Eğer doğru tahmin edersek, bu öğrenci maaşlarının net asgari ücretin en az %30’u kadar olacağını biliyoruz zaten.

Tahmini olarak 2019 yılı net asgari ücret 1.750 TL civarında olacaktır. Bu da stajyer öğrenci maaşlarının 2019 yılında en az  525 TL olacağı anlamına geliyor. Üç aşağı beş yukarı bu civarda olacaktır.

Stajyer öğrenci maaşı 2018 devlet desteği ne kadardır?

Stajyer öğrenci maaşı için devlet desteği alabilmek, istihdam edilen işçi sayısına bağlıdır. İşletmede istihdam edilen kişi sayısı 20’den fazla ise lise öğrencilerine ödenen stajyer maaşının 1/3’ünü devlet karşılayacaktır. Eğer 20’den az ise stajyer maaşının 2/3’ünü devlet karşılayacaktır.

Bu devlet desteği, işletmelere ödenmektedir. Öğrenci maaşlarını işletmeler ödemektedir. Mevzuata göre, her ayın 10’una kadar stajyer öğrenci maaşları, işletmeler tarafından banka aracılığıyla ödenmelidir. Devlet desteği almak isteyen işletme ise her ayın 25’ine kadar maaşın ödendiğini gösteren dekontları, öğrencinin okuluna göndermelidir.

Özellikle devlet desteği almak isteyen işverenlerin bu tarihlere uyması büyük önem arz etmektedir.

Lise stajyer maaşları ayın kaçında yatıyor 2018?

Lise stajyer maaşları ne zaman yatıyor sorusunun cevabını merak eden birçok öğrenci arkadaşımızın olduğunu biliyorum. Bu sorunun cevabının öncelikle NEREDE staj yaptığınıza göre değişkenlik gösterdiğini belirtelim.

  • Bir kamu kuruluşunda staj yapıyorsanız, stajyer maaşları her ayın 15’i ile 20’si arasında yatırılır.
  • Bir işletmede staj yapıyorsanız, stajyer maaşları her ayın 10’una kadar yatırılır. İşletmenin devlet katkısında yararlanması için bu tarih oldukça önemlidir.

Son olarak, merak edilen birkaç konuya daha değinmek istiyorum. Staj döneminin emeklilik için bir önemi yoktur. SGK başlangıcı olarak kabul edilmemektedir. Yine, eğer işvereniniz maaşınızı ödemiyorsa bu durumu mutlaka öğrenim gördüğünüz okul yönetimine bildirmelisiniz.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.

1 Yorum Yapıldı
  1. Nejla diyor ki:

    Ûç aydır bir işletmeci olarak stajer parasını yatırıyorum fakat devlet geri ödemesi yapmadı