Asgari Ücret Ne Kadar Olacak 2022? Komisyon Ne Zaman?

Asgari ücret ne kadar olacak 2022 yılında? sorusunun cevabını siz de merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazımızda, 2022 yılında asgari ücretin ne kadar olabileceğine dair en kapsamlı bilgilere ulaşabileceksiniz. Aynı zamanda, malumunuz asgari ücret 2022 tahminlerinden öte komisyon toplantısında alınacak resmi kararlar da çok önemli. Bu nedenle, asgari ücret komisyonu toplantısı ne zaman olacak 2022? sorusunun da cevabını sizlerle paylaşacağız.

Yazımızı inceleyerek, asgari ücret 2022 tahminleri ile ilgili bilgilere ulaşabileceksiniz. Emin olun, tahminlerimiz tamamen sayısal verilere dayalı olarak yapılmış olup herhangi bir hayal ürünü fikri içermemektedir. Bu nedenle, üç aşağı beş yukarı yapacağımız tahminlerin tutacağı kanaatindeyiz.

Asgari ücret ne kadar olur 2022?

İçinde bulunduğumuz 2018 yılında ekonomimiz, iyi sinyaller vermedi. Özellikle bunda döviz kurunun önemli oranda artması, TL’nin hızla değer kaybetmesi etkin rol oynadı. Döviz kuru ve enflasyonun bu derece artması da akıllara hemen asgari ücret de bu oranlarda artırılır mı sorusunu getiriyor. En azından biz, asgari ücretin de en az bu oranlar kadar artırılması gerektiğini vurguluyoruz.

Bu ücret konusu, sadece çalışanları ilgilendiren bir mevzu asla değildir. Aynı zamanda işverenleri ve hükümeti de yakından ilgilendiren konuların başında geliyor. İşverenler, doğal olarak işgücü maliyetlerini düşünmek zorundadır. İstihdam ettiği bir personelin ona olan maliyetini göz ardı edemez. Hükümet ise politikaları gereği halkın refah düzeyini düşünmek zorundadır. Bu nedenle; işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin yer aldığı asgari ücret komisyonu, 2022 yılı için asgari ücreti belirleyecektir. Ancak biz komisyon toplanmadan önce 2022 yılı için sendikaların bu konudaki taleplerini de sizinle paylaşmak istiyoruz. Akabinde ise ücret tahminlerimizi sizinle paylaşmış olacağız.

Sendikaların talep ettikleri asgari ücret tutarları

Sendikalar, şimdiden asgari ücretle ilgili beyanlarını açıklamaya başladılar. Toplantıya kısa bir süre kala asgari ücretin en kadar olması gerektiği ile ilgili taleplerini kamuoyuna açıkladılar. Şimdi dilerseniz, talep edilen tutarlara bir göz atalım.

  • TÜRK-İŞ, asgari ücretin 2022 yılında en az 2.000 TL olması gerektiğini beyan etmiştir.
  • DİSK, asgari ücretin 2022 yılı için 2.600 TL olarak belirlenmesini ifade etmektedir.
  • İşverenler ise asgari ücret desteğinin devam ettirilmesini talep etmektedir.

Peki ama Asgari Ücret Komisyonu ne zaman toplanacak? Şimdi dilerseniz, bu sorunun cevabına geçelim.

Asgari ücret komisyonu ne zaman toplanacak 2022?

Asgari ücret komisyonu toplantılarının 2018 yılı Aralık ayında başlayacağını tahmin ediyoruz. Bu toplantılar, genellikle tek oturumluk toplantılar olmamaktadır. Tartışmalar ve anlaşmazlıklar nedeniyle 3 veya 4 oturum yapılabilmektedir. Bu nedenle, toplantıların Aralık ayı sonuna kadar uzayacağını söyleyebiliriz.

Peki ama bu toplantılar sonucun 2022 yılı asgari ücret ne olacak? Açıkcası, buna komisyon karar verecektir. Ancak biz yine de elimizdeki verileri doğru bir şekilde kullanarak olabildiğince doğru tahmin yürütmeye çalışalım.

Asgari ücret tahminleri 2022

Asgari ücret tahmini yaparken bakmamız gereken iki temel kriter var. Bu temel kriterleri, tahmin yürütürken göz önünde bulundurmalıyız. Aksi takdirde, hata yapmış oluruz.

Bu iki temel kriter şunlardır:

  • 2021 yılı enflasyon oranı
  • Önceki yıllarda asgari ücret artırım oranları

Bu iki veriyi ayrı ayrı inceleyecek olursak şunları söyleyebiliriz.

2021 yılı enflasyon oranı

2018 yılında enflasyon oranı uçtu diyebiliriz. Diğer yıllara nazaran muazzam bir artış gerçekleşti. Yeni Ekonomi Programı’nda 2018 yılı için enflasyon hedefi %20,18 olarak ifade edilmiştir. Yani 2018 yılında hemen hemen bu oran civarında bir enflasyon oranı ile karşılaşmış olacağız.

Ancak bir de işin gerçek kısmı var. Enflasyon oranı hesaplanırken mal sepeti, her eşyayı veya malı içermiyor. Uluslararası alanda Türkiye için enflasyon oranının daha yüksek olduğu ifade edilmektedir. Ancak biz yine de açıklanan bu hedefi baz alırsak daha gerçekçi bir tahmin yürütebiliriz.

Eğer enflasyon oranı bazı alınırsa (%20,18) net asgari ücret 2019 yılı için 1.940 TL olacaktır.

Önceki yıllardaki artırım oranı

Yıllar itibariyle asgari ücretin ne oranda artırıldığını aşağıdaki görseli inceleyerek anlayabilirsiniz.

2019 yılı asgari ücret ne kadar olacak

Geçen yıl ise asgari ücret, %14,17 oranında artırılmıştır. Bunu tablodan da görebilirsiniz. Bu tabloyu dikkate alarak bir tahminde bulunmak gerekirse şunları ifade edebiliriz:

Ortalama %15 gibi bir artırım söz konusu olacaktır. Eğer 2015-2016 yılları arasındaki artışı dikkate almazsak bu oldukça gerçekçi bir yaklaşım olacaktır. Çünkü 2015-2016 yılları arasında asgari ücret tam %29,32 oranında artırılmıştır.

%15 oranında bir artırım yapılırsa, asgari ücretin 2019 yılı için yaklaşık 1.850 TL olacağını ifade edebiliriz.

Sonuç olarak, 2019 yılı için net asgari ücretin 2.000 TL’yi geçmeyeceğini düşünüyoruz. Ancak olması gereken bizce daha fazladır.

Yorum yapın