Döviz Makas Aralığı En Az Olan Banka 2018-2019 Hangisi?

Son zamanlarda piyasadaki hareketlilik karşısında Türk Lirası oldukça değer kaybetti. Bu durumda yatırımcıların dövize yöneldiklerini görüyoruz. Peki, döviz alıp satarken nelere dikkat etmeli, döviz alım satımında en iyi banka hangisidir? Döviz makas aralığı en az olan banka 2018 ve 2019 yılında hangisi? Bankaların makas aralıkları ne durumda? Bu yazımızda, bu soruların cevabını detaylı bir şekilde vereceğiz.

Döviz alıp satarken nelere dikkat etmeli?

Döviz alıp satarken zarar etmemek için piyasayı yakından takip etmek çok önemlidir. Piyasayı etkileyecek siyasi gelişmeleri, ekonomik verileri iyi izleyip yorumlayabilen yatırımcılar, döviz alım satımı yaparken önemli ölçüde kar elde edebilirler. Döviz alım satımı yaparken işlem yapılan banka çok önemlidir. Çünkü bankaların döviz alım satım makas aralığı vardır. Buna göre yatırımcıların zarar etmemesi için en dar makas aralığına sahip bankalarla çalışması gerekmektedir. Aksi takdirde, kardan çok zararla karşılaşırsınız.

Döviz alım satımında zarar etmemek için dikkat edilecek bir önemli konu da döviz kur farkının en az olduğu zaman dilimleridir. Bu zaman dilimleri, hafta içi borsanın açık olduğu saatlerdir. Türkiye’de borsa, 09.40 ile 18.05 saatleri arasında açıktır ve bu zaman diliminde en dar makas gerçekleşir. Geceleri, hafta sonları ve resmi tatillerde en geniş makas aralığı söz konusu olur.

Döviz alım satımındaki makası bankalar belirlemektedir. Bu makas, bankalara göre değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar makası dar tutmak için aralığı 1 kuruşa düşürürken, bazı bankalar makası yüksek tutarak 1 TL’ye kadar çıkarmaktadır.

Yatırımcıların döviz alım satımı yaparken zarar etmemeleri için piyasayı iyi takip edip, iyi analiz etmeleri gerekmektedir. Peki döviz kurunu neler etkiler? İşte döviz kurunu olumlu ya da olumsuz etkileyecek faktörler:

 • Cari açık
 • Bütçe açığı
 • Enflasyon
 • Kamu harcamaları
 • Maliye ve para politikaları
 • Veri oranları
 • Merkez Bankası döviz rezervleri
 • Borsa endeksi
 • Altın fiyatları
 • Merkez bankasının karaları
 • Yabancı Merkez Bankasının kararları
 • Yabancı yatırımcıların tepkileri

Peki, döviz alım satım makas aralığı en az olan banka hangisidir? Şimdi dilerseniz, bu önemli sorunun cevabına geçelim.

Döviz alım satım en iyi banka 2018 hangisidir?

Yatırımcıların bankada hesap açtırmadan önce hesap işletim ücretini öğrenmeleri önemlidir. Burada paylaşacağımız bankaların hesap işletim ücreti minimum düzeydedir. Ancak siz yine de hangi bankadan hesap açacak olursanız olun, bu ücreti öğrenin ve ilerisinde bir sürpriz ya da hayal kırıklığı ile karşılaşmayın.

İşte döviz kur makası en dar olan bankalar:

HSBC

Döviz alım satımında en iyi bankalar arasındadır. Döviz kur farkı oldukça azdır. Döviz alım satım işlemlerinizi HSBC şubelerinden, ATM’lerden, telefon ve mobil uygulama üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Odeabank

Döviz alım satımında en iyi bankalar arasında olan Odeabank, en dar makas aralığına sahip bankalar içindedir. Odeabank yatırımcılara geceleri de döviz alım satım yapma imkanı sunmakta ve döviz kur makasını düşük tutmaktadır.

Senin Bankan

Senin Bankan, Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından oluşturulmuş bir döviz alım satım platformudur. Döviz kur farkı en az olan bankalar arasındadır.

Senin Bankan, döviz kur makasının piyasaya göre değişebileceğini ve pazartesi günleri saat 00.00 ile 08.30 arasında makasın açık olabileceğini belirtmektedir.

TFX Target

TFX Target, Türkiye Finans Katılım Bankası tarafından  oluşturulan bir döviz alım satım platformudur. Döviz kur farkı en az olan bankalar arasındadır. Aynı zamandan hesap işletim ücreti oldukça düşüktür. TFX Target, hesap bakiyesini en az 1500 birim olarak belirlemiştir. Yatırımcılar bu noktaya dikkat etmelidir.

Türkiye İş Bankası

Döviz alım satımında sorun çıkarmayan, piyasanın en hareketli olduğu zamanlarda bile yatırımcılara mağduriyet yaşatmayan bankadır. Ülkemizin en köklü bankası olan Türkiye İş Bankası, döviz kur makasını nispeten biraz yüksek tutmaktadır.

Enpara.com

QNB Finansbank tarafından oluşturulmuş platform olan Enpara.com, piyasanın hareketlendiği ve döviz kurunun yükseldiği dönemlerde döviz kur makasını geniş tutmuştur. Daha önceleri, makas aralığı en dar olan bankalardan birisi olsa da döviz kurunun oldukça hareketli olduğu dönemlerde bu popülaritesini yitirmiştir.

Döviz makas aralığı en dar olan banka hangisi?

Döviz makas aralığı en dar olan banka, TFX Target ve Senin Bankan platformlarıdır. Her ikisi de döviz alım satımı için oluşturulmuş platformlar olup en uygun döviz alım satımını bu platformlardan yapabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.