Doğum Parası 2018 Çocuk Parası Ne Kadar? Başvuru nasıl yapılır?

Doğum parası veya çocuk parası adıyla verilen çocuk doğum yardımı ile ilgili detaylar bu haberimizde.

Değerli anne ve babalar yeni doğmuş olan çocuğunuz için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından doğum parası verildiğini biliyor musunuz? Dilerseniz ana başlıklar altında doğum parasını nasıl ve nereden alınır, gerekli evraklar, başvuru dilekçesi nelerdir, doğum yardımı sorgulama nasıl yapılır, bunları anlatalım.

Çocuk parası ne kadar 2018?

2018 yılı için birinci çocuk parası 300 TL,  ikinci çocuk parası 400 TL, üçüncü çocuk parası 600 TL olarak belirlenmiştir. 4 çocuk parası ve daha fazla sayıdaki çocuk parası 600 TL olarak devam etmektedir.  İkiz bebekler için 300+400, üçüz bebekler için 300+400+600 TL doğum parası verilmektedir.

Şu desteği de incelemelisin: Süt parası ne kadar?

Doğum parası için gerekli evraklar nelerdir?

Çocuk parası başvurusu dilekçesi, annenin kimlik fotokopisi, yeni doğmuş olan bebeğin kimlik fotokopisi gerekli evraklar arasında yer almaktadır.

Doğum yardımı nasıl alınır? Başvuru nereye yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezleri’ne başvuru yapılması gerekmektedir. Yurtdışında yaşayanlar başvurularını büyükelçiliklere veya konsolosluklara yapabilirler. Başvuru ilgili merkezlere evrakları bizzat götürülerek yapılabildiği gibi kargo ve posta yoluyla da evrak gönderimi ile yapılabilir.

Çocuk parası başvurusu dilekçesi

Çocuk parası başvurusu dilekçesine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Doğum parası sorgulama PTT, E-devlet doğum yardımı sorgulama

Doğum yardımı sorgulamak için paranın yatıp yatmadığını PTT üzerinden veya E-devlet şifrenizle E-devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet sosyal yardım sorgulama linki için tıklayınız.

Doğum parası nereden alınır? Doğum parası ne zaman ödenir?

Başvuru yapıldıktan sonra doğum parası, genellikle 10 gün içinde PTT’de anne adı soyadı üzerine yatmaktadır.

Başvuru dilekçesinde belirttiğiniz cep telefonunuza annenin adına para yattığı takdirde sms olarak bildirim gelir.

Olur da PTT görevlisi telefon numaranızı yanlış şekilde sisteme kaydetmesi ve sms gelmemesi ihtimaline karşın PTT çağrı merkezine 4441788 numarasından ulaşıp sorgulama yapabilirsiniz. Telefonu arayacak kişinin anne olması gerekmektedir. Telefondaki yetkili annenin TC nosunu isteyecek, anne bu bilgiyi sunduğu takdirde paranın yatıp yatmadığını yetkili iletecektir. Yattığı takdirde en yakın PTT şubesine anne gidip doğum parasını çekebilecektir.

Çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir?

15.05.2015 tarihinden itibaren doğum yapmış anneler ve eşleri çocuk parası almaya hak kazanmaktadır. Bundan önce doğmuş olan çocuklar için herhangi bir hak talebi söz konusu değildir.

Diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.