Devlet Destekli Ahır Yapımı 2018 – Hibeli Ahır Projeleri 2018

Çiftçilerimiz, özellikle ahır yapımı veya mevcut ahırlarını modernize edebilme adına devlet destekli ahır yapımı ile ilgili süreci merak etmektedir. Her ne kadar devlet destekli de olsa ahır yapımı için belli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Hali hazırda bir anda devlet desteği alarak ahır yaptırmak çok mümkün değildir. Ahır yapımına yönelik belirli zamanlarda çağrıya çıkılıyor. Önemli olan bu çağrı programlarını kaçırmamaktadır. İlgili çağrı programı duyurusu yapıldığında tek yapmanız gereken gerekli evrak prosedürünü yerine getirerek başvuru yapmaktır.

Birazdan sizlere ahır yapımı için hangi destek hibe programlarının olduğunu açıklayacağım. Bu devlet destekli ahır yapımı hibelerini dikkatli bir şekilde ve detaylı olarak incelemenizi öneriyorum. Detaylı bir inceleme olmadan yapılan girişimler ne yazık ki hayal kırıklığı ile sonuçlanmaktadır.

Devlet Destekli Ahır Yapımı 2018 Hibeleri Nelerdir?

Öncelikle devlet desteği denilince aklınıza hemen şartlar gelmelidir. Çünkü bu destekler, herkese verilmemektedir. Şartları sağlayanlara verilmektedir. Ayrıca, bazı destek programlarına sadece belli illerdeki yatırımcılar ve çiftçilerimiz başvuru yapabilmektedir. Bu ayrıma da dikkat etmek gerekiyor.

Şimdi dilerseniz, ülkemizde devlet destekli ahır yapımı konusundaki en önemli desteği anlatarak başlayalım.

DAP, GAP, KOP ve DOKAP Ahır Yapımı Hibe Desteği

Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP) Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamında bu illerde bulunan çiftçilerin projeleri ahır yapımı kapsamında desteklenebilmektedir.

Peki ama nedir bu iller?

İşte o iller:

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Elazığ, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Sivas, Tunceli ve Van illeri,

Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP) Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illeri,

Konya Ovası Projesi (KOP) Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat illeri

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki Artvin, Bayburt, Samsun, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Tokat ve Trabzon illeri

devlet destekli ahır yapımı konusunda desteklenebilmektedir.

Diğer illerde bulunan yatırımcılarımız için de bazı hibeli ahır projeleri konusunu anlatacağım. Bu illerin haricinde faaliyet gösteren yatırımcılarımız için de ahır desteği bulunmaktadır.

 Yukarıda paylaştığım illerde damızlık sığır, damızlık koyun ve keçi işletmelerinin ahır yapımı projeleri %50 oranında desteklenebilmektedir.

Ahır kapasitesi ne olmalıdır?

Devlet destekli ahır yapımı desteği almak istiyorsanız, ahır kapasitesinin önemi büyüktür. Hibe programında alt ve üst sınırlar belirtilmiştir.

  • Büyükbaş işletmelerde ahır kapasitesinin alt sınırı 10 baş, üst sınırı 49 baş olmalıdır.
  • Küçükbaş işletmelerde ahır kapasitesinin alt sınırı 100 baş, üst sınırı 200 baş olmalıdır.

Yani, ahır yapacaksanız en az bu alt sınırlarda olmalıdır diyor, hibe programı. Bu üst sınırların geçilmesi durumunda ise bu sayıya kadar olanı desteklerim, diyor. Üst sınırın yukarısının maliyeti size ait olacaktır.

Kimler başvuru yapabilir?

Gerçek ve tüzel kişiler başvuru yapabilmektedir. Ancak, her gerçek ve tüzel kişi de başvuru yapamıyor. İşte şartları:

Gerçek kişiler

‘’Başvuru tarihinden en az bir yıl önce Bakanlık Türkvet veri tabanına veya Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve başvuru tarihinde ise hayvan varlıkları; en az 10 en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100 en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli aktif işletmesi olan bireyler.’’

Tüzel kişiler

‘’Başvuru tarihinden en az bir yıl önce Bakanlık Türkvet veri tabanına veya Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve başvuru tarihinde ise hayvan varlıkları; en az 10 en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100 en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli aktif işletmesi olan tüzel kişiler, destekleme konularına tüzel kişilik olarak başvurabilirler. ‘’

Başvuruyu ilinizde bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne giderek yapabilirsiniz.

Bu çağrı programı, 1 Ocak 2018 – 31 Ocak 2018 tarihleri arasında geçerliydi. Şu an için bu hibe programına başvuru yapamazsınız. İlanın tekrar duyurulması halinde gerek bu yazımızda gerekse Facebook sayfamızda çağrıyı sizlerle paylaşacağız.

Diğer Hibeli Ahır Projeleri 2018 Nelerdir?

Devlet destekli ahır ve asıl yapımı, sadece yukarıda anlattığım hibe desteğinden ibaret değildir. Ülkemizde hibeli ahır projeleri kapsamında destek verilen birçok program vardır. Bu programlara da başvuru yaparak devlet destekli ahır yapımı yatırımı gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki linkte paylaşacağımız her bir programın çağrı ilan dönemi farklıdır. Bu nedenle, her birisi için başvuru dönemini ayrı ayrı takip etmek gereklidir.

Diğer bütün hibeli ahır projeleri 2018 için başvuru yapabileceğiniz destek programlarına aşağıdaki buton aracılığıyla ulaşabilirsiniz. 2018 Yılı Hayvancılık Destekleri: Hibeler, Desteklemeler, Faizsiz Kredi

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.