Cazibe Merkezi Sonuçları 2018 Neden Açıklanmıyor?

Cazibe Merkezi Sonuçları ne zaman açıklanacak ile ilgili Başbakan Binali Yıldırım Ekim ayında açıklama yaptı. Kısa zaman içinde açıklanacağını iletti. Ancak ne sonuç açıklandı, ne de herhangi bir bildirim yapıldı.

Peki ama cazibe merkezi başvuru sonuçları neden açıklanmıyor? Ne zaman açıklanacak?

Açıkçası bu sorunun cevabını kimse bilmiyor. Kalkınma Bankası yetkilileri dahi bu soruların cevaplarını bilmiyor. Hal böyle olunca, cazibe merkezi sonuçları ile ilgili herkes ümidini kesiyor.

Umuyoruz ki bir an evvel sonuçlar açıklanır ve gecikmiş de olsa yeni yatırımlar doğu bölgelerinde hayat bulur.

***Cazibe merkezi sonuçları ile ilgili duyumlarınızı lütfen yorum bölümünde paylaşın. Herkes duyumlarını paylaşırsa bilgi de paylaşılmış olacaktır.***

Cazibe Merkezi Başvuru Sonuçları Ne zaman Açıklanacak?

Güncelleme (12 Mart 2018): Cazibe Merkezi Başvuru Sonuçları ile ilgili en son Başbakan Binali Yıldırım açıklama yaptı ve en yakın zamanda açıklanacağını duyurdu. 2018 yılındayız. Koca 2 ay geçti. Hala sonuçlar açıklanmadı. Beklemekten başka yol yok gibi. Olan yeni yatırımlara oldu. Umuyoruz ki en azından bir bilgilendirme yapılır.

Cazibe merkezi sonuçları ne zaman açıklanacak ile ilgili Cazibe Merkezleri Başvuru Sonuçları 2017 ne yazık ki 11 Ağustos’ta da açıklanmadı. Haftasonu da doğal olarak açıklanmadı. Başbakan Yardımcısı Fikri Işık 15 Ağustos Salı Bakanlar Kurulu sonrası açıklanacağını duyurdu. Cazibe Merkezleri Başvuru Sonuçları ne zaman açıklanacak ile ilgili Kalkınma Bankası ile yaptığımız görüşmede Başbakanımızın gündem yoğunluğu sebebiyle ne zaman açıklanacağını bilemediklerini, müsait olduklarında Başbakanımızın açıklayacağını ilettiler. Net bir tarih vermekten kaçınıldı. Umuyuoruz ki 14 Ağustos haftasında artık açıklanacaktır. (Güncelleme 14 Ağustos 2017)

Cazibe Merkezleri Başvuru Sonuçları açıklanır açıklanmaz haberdar olmak için facebook adresimizi beğenmenizi tavsiye ediyoruz.


Geçen haftalarda yapılan son açıklamada ise program kapsamında 3 bin 380 firmanın başvuru yaptığı belirtildi. Bu projeler çerçevesinde, 92 milyar TL yatırım yapılacağı, 365 bin kişilik istihdamın sağlanacağı belirtildi.

Bu arada bundan sonraki süreçte programın yönetiminin başına Başbakan Yardımcısı Fikri Işık getirilmiştir. (Güncelleme – 8 Ağustos 2017)

Cazibe Merkezleri Projesi Nedir?

Cazibe Merkezleri Destekleme Programı Projesi, 22 Kasım 2016 tarihli Resmi Gazete’de ilan edilen ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde 23 ili kapsayan bir destekleme programıdır. Başvurular, Kalkınma Bankası veya ilgili 23 ilin yatırım destek ofislerine yapılıyor.  Başvurusu kabul edilen yatırımcılara yatırım yeri tahsisi, fabrika binasının anahtar teslim bir şekilde inşaatı, faizsiz yatırım kredisi ve faiz indirimli işletme kredi desteği, çağrı merkezi yatırımları desteği gibi önemli destekler sağlanacak. 27 Şubat 2017 tarihinde sona erecek olan 1. dönem başvuruları için geç kalmayın. Dilerseniz Program Proje Başvuru Detaylarına geçelim.

Cazibe Merkezi 23 il hangi iller?

Cazibe Merkezi 23 ilin hangi iller olduğunu listeleyelim:

Program, 5 merkezde 23 il belirlemiştir.

*Elazığ merkez olmak üzere Elazığ, Malatya, Bingöl, Tunceli.

*Erzurum merkez olmak üzere Erzurum, Bayburt, Erzincan, Gümüşhane.

* Van merkez olmak üzere Van, Muş, Bitlis, Hakkari.

*Kars merkez olmak üzere Kars, Iğdır, Ardahan

*Diyarbakır merkez olmak üzere Diyarbakır, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Mardin, Batman.

Program Son Başvuru Tarihi

Program son başvuru tarihi 27 Şubat 2017’dir. Bu tarihten sonra başvurular kabul edilmeyecektir.

Cazibe Merkezleri Programı Resmi Gazete Kararı

Resmi Gazete’de yayınlanan 2016/9596   sayılı Cazibe Merkezleri Programının Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Karar içeriğinde programın tüm detayları belirtilmiştir. Cazibe Merkezleri Programı Resmi Gazete Kararı’na burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Cazibe Merkezleri Programı Ön Talep Formu nasıl doldurulur? Başvuru nasıl yapılır?

Program, 4 ayrı destek başlığından oluşmaktadır. Bu destek başlıklarının hangi sektörleri ve destekleri, ne kadar asgari sabit yatırım tutarını ve asgari istihdamı içerdiğini, hangi başvuru formu, ön talep formu, teslim tesellüm belgesini hazırlamanız gerektiğini sizlere anlatacağız. Öncelikle başvurmadan önce 4 ayrı destekten birini seçmeniz gerekmektedir. Bu desteklerin başvuru şartları, içerdiği destekler ve gerekli evrakları sizler için hazırlamış olduğumuz pdf dosyalarını indirerek görüntüleyebilir, inceleyebilir ve başvuru formlarını doldurabilirsiniz.

Yatırım ve Üretim Desteği

Yatırım ve Üretim Desteği başvuru şartları, içerdiği destekler ve gerekli evrakları burayı tıklayarak inceleyebilir ve indirebilirsiniz.

Üretim Tesisi Taşıma Desteği

Üretim Tesisi Taşıma Desteği başvuru şartları, içerdiği destekler ve gerekli evrakları burayı tıklayarak inceleyebilir ve indirebilirsiniz.

Çağrı Merkezi Desteği

Çağrı Merkezi Desteği başvuru şartları, içerdiği destekler ve gerekli evrakları burayı tıklayarak inceleyebilir ve indirebilirsiniz.

Veri Merkezi Yatırım ve Enerji Desteği

Veri Merkezi Yatırım ve Enerji Desteği başvuru şartları, içerdiği destekler ve gerekli evrakları burayı tıklayarak inceleyebilir ve indirebilirsiniz.

Program Başvuru Merkezleri ve Adresleri

Başvuru merkezleri ve adreslerini burayı tıklayarak indireceğiniz dosyadan inceleyebilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.

29 Yorum Yapıldı
 1. selman aydeniz diyor ki:

  selim bey merhaba biz ığdır ilimizde plastik ve enjeksiyon imalatı bir yer kurmaya karar verdik ve başvurumuzu yaptık fakat proje falan başvurusu yapmadık proje çizdirmek zorunluğumuz varmı rica etsem bilgilendirirmisin

  selman aydeniz

  1. Destek Uzmanı Selim Bey diyor ki:

   Selman Bey, ilgili başvuru rehberinde ve başvuru formunda istenmiyorsa problem olmaz, ancak bu konuda kesin teyidi http://www.kalkinma.com.tr/iletisim-bilgileri.aspx adresinden Kalkınma Bankası ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

 2. erkan aras diyor ki:

  Merhaba , sonuçlar ne zaman açıklanacak acaba?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Yarın açıklanacak.

 3. Esra Gürsoy diyor ki:

  Bugün yapılan bir açıklama var mı?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Esra Hanım,

   Kalkınma Bankası ile görüştük. Başbakanın gündem yoğunluğu nedeniyle açıklanmadığı, müsait bir zamanda Başbakan tarafından açıklanacağı ifade edildi. Her an açıklanabilir.

 4. Mikail Sürer diyor ki:

  Merhaba

  Sizlerden bugünde açıklama bekliyoruz. 12’sinde açıklanacak diye güncelleme yapalım lütfen…

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Yaptığımız görüşmeler neticesinde önümüzdeki hafta içinde açıklanmasını bekliyoruz.

 5. Emir yuce diyor ki:

  Acaba ne zaman aciklanacak bu sonuclar herkes kendine gore bir beklenti icerisinde umarim hayirlisi olur net bir bilgi var mi elinizde iyi calismalar

 6. Turgay diyor ki:

  Artık açıklansın ekonomi canlansın insanlar ekmeğine baksın vallahi beklemekten yorulduk gözlerimiz yoruldu be

 7. ahmet anil diyor ki:

  kilisinde cazibe programina alindi fakat hep 23ilden bahsediliyor neden acaba

 8. mehmet sen diyor ki:

  cazibe merkezi proje yatırımlaında bakanlar kurulu acıklaması ne zaman olabilir

  1. Destek Uzmanı Selim Bey diyor ki:

   En son yapılan Bakanlar Kurulu’nda açıklanacağı iletilmişti, ancak son dakika bir kararla vazgeçildi. Bu ayki Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme gelebileceğiniz düşünüyoruz.

   1. Konak Murat diyor ki:

    merhabalar Selim 9 eyluldeli Basbakan Binali Beyin Konusmasinda Yakinda Baslatiyrz Dedi Bendeki Bilgi Buvbu Sizinde Bir Ongorunuz Varmi Bilgileriniz İcin Tesekkurler Hayirli Aksamlar 🙂

    1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

     Başvuru sonuçları her an açıklanabilir. Yetkilileri ara ara rahatsız ediyoruz ancak kesin bir tarih yok.

     1. Konak Murat diyor ki:

      Merhabalar Hayirli Gunler İyi Calismalar Dilerim Ara Ara Rahatsiz Ediyoruz Kusura bakmayin sizleri Cazibe Merkeziyle İlgili Bir Gelisme Varmi Acaba Tesekkurler İyi Calismalr Hayirli Gunler Tekrardan 🙂

 9. Konak Murat diyor ki:

  Bugunku orta vadeli prigramda cazibe merkezi programa deginildi Bir On gorunuz Varmi Tarihle ilgili ne zaman aciklanir tesekkurler iyi calismalar dilerim

 10. Yasin diyor ki:

  Cazibe merkezleri programı’nın sonuçları hakkında bir bilgi varmı hala açıklama yapılmadı neyi bekliyorlar acaba?

 11. Volkan diyor ki:

  hocam son durum nedir bir bilgi edindinizmi?

  1. Destek Uzmanı Erdi Bey diyor ki:

   Volkan Bey,

   Yakın zamanda açıklanacak deseler bile çok güvenmemek lazım artık. Bizzat görüşüp çok kısa zamanda açıklanacak cevabının üzerinden 3 ay geçti. Bu nedenle, söylenenlere çok fazla takılmadan takip etmekten başka şansımız yok.

   1. Yasin diyor ki:

    Usta 3 kasım’da Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan’da İş Dünyası ve STK Temsilcilerine Hitap Etti. Cazibe merkezleri’nin kamuoyuna 1 hafta içerisinde açıklanacağını söyledi bilginiz olsun.

 12. Ahmet diyor ki:

  Cazibe merkezleri programında yarım kalmış işletmelerede destek verilmesi yazıyor. Fakat benim merak ettiğim olay şu bir anonim şirketi iflas masasında iflasın kararı verilmiş fakat kararını veren hakim fetöcü çıkmış. 1 hakkı daha varmış tekrar karar için göndermişler. Cazibe merkezlerine’de başvuru dosyası vermişler. Sizce bu durumdaki bir şirkete kredi sağlarmı bu cazibe merkezleri programı? Yarım kalmış veya başka sebeplerden dolayı faaliyet göstermeyen şirketler arasındamı sayılıyor? Cazibe merkezleri programı kurallarında yarım kalmış, herhangi sebepden ötürü faaliyet göstermeyen şirketlere faizsiz kredi sağlanacağı yazıyordu. Geçmiş 15 yıl iş yapmış bir şirket. Bazı ortadoğu ülkelerine bile satış yapmış pvc boru üretim fabrikasıdır. Sizin fikriniz nedir cazibe merkez’lerinden böyle bir şirkete kredi çıkarmı? Cevabınızı beklemekteyim Erdi Bey veya Selim Bey.

  1. Hibe Teşvik Kredi Uzmanı diyor ki:

   Ahmet Bey,

   Programda ifade edilen husus, yarım kalmış projeler ile ilgili bir durumdu. Projenin tamamlanması amacıyla imalat sanayinde başvuru kabul edileceği ifade edilmekteydi.

   Şirketinizin durumu ise biraz sancılı ve karar aşamasında. İflas kararı geri çekilirse, bir ihtimal söz konusu olabilir.

 13. Serkan diyor ki:

  Merhaba cazibe merkezleri ile ilgili format değişikliği olacağına dair duyum aldım. Hibeyi kaldıracakları tüm masrafın kişi tarafından karşılanacağı sadece kredi faizinin devlet tarafından ödeneceği söyleniyor. Sizin bu konuda bir malumatınız var mı.

  1. Hibe Teşvik Kredi Uzmanı diyor ki:

   Serkan Bey,

   Buna yönelik bir söylenti var, ancak henüz netleşmedi. Yatırımlar için çekilecek kredinin faizini devlet üstlenecek.

 14. Mehmet diyor ki:

  Çok beklettiler açıkçası bir umutta kalmadı bence ?

 15. Mustafa diyor ki:

  Sayın Başbakan Binali Yıldırım bu cazibe merkezleri programını tanıtırken hiç zaman kaybetmeden vatandaşın işine gücüne bakacağını söylemişti. Fakat 9 ay geçmesine rağmen hala haraket yok açıkcası ben artık umutsuzum.

 16. Yasin diyor ki:

  Merhaba yeni bir bilgi edinebildinizmi efendim? Son durum nedir ?

  1. Hibe Teşvik Kredi Uzmanı diyor ki:

   Herhangi bir değişiklik söz konusu değil. En son bu yıl sonuna kadar açıklanacağını ifade etmişlerdi.