Asker Ailesi Yardımı 2018 – Kimlere Verilir – Asker Ailesine Maaş 2018

Devletimiz bir sosyal devlettir. Bu nedenle, yardıma muhtaç ailelere yönelik çeşitli destek mekanizmaları geliştirmiştir. Asker ailesi yardımı da bu destek veya yardım mekanizmalarından birisidir. Ancak, devletimizin vatandaşlarımız için verdiği bu desteklerden çoğu zaman haberi olmamaktadır. Bu nedenle, destekler.net ekibi olarak biz de bu yardım ve destekleri sizler için araştırıyor ve hizmetinize sunuyoruz.

Bu yazımızda, asker ailesi yardımı 2018, asker ailesi maaşı kimlere verilir, asker ailesine maaş ne kadar ve maaş sorgulama nasıl yapılır vb. konuları tüm detayları ile ele alacağız. Bu soruların cevaplarını olabildiğince güncel bir şekilde sizinle paylaşacağız.

Şimdi dilerseniz, sırasıyla bu soruların cevaplarına geçelim ve konuyu ayrıntılı bir şekilde ele alalım.

Asker ailesi yardımı 2018 nedir? Kimlere verilir?

Bu yardımın öncelikle hangi kurum tarafından verildiğini belirtmek istiyorum. Asker ailesi maaşı ve yardımı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmektedir. Zorunlu askerlik hizmetini yürüten yardıma muhtaç er ve erbaşların ailelerine verilir. Düzenli bir nakdi yardım programıdır. Doğrudan para yardımı şeklinde yapılmaktadır.

Asker ailesi maaşı 2018 kimlere verilir?

Askere giden er ya da erbaş eğer evli ise ve eşinin de herhangi bir sosyal güvencesi yoksa muhtaçlık kararı verilmesi şartıyla askerin eşi bu yardımdan faydalanabilir. Resmi nikah şarttır.

Askere giden er ya da erbaş eğer bekar ise ve anne-babasının sosyal güvencesi yoksa yine muhtaçlık kararı verilmesi durumunda askerin annesi bu yardımdan faydalanabilir. İlk olarak, askerin annesi yararlanır bu yardımdan. Eğer anne yok ise bu hak, babaya geçmektedir.

Peki ama muhtaçlık kararını kim verir?

Bu kararı, illerde vali, ilçelerde ise kaymakamın başkanlığında toplanan aralarında Milli Eğitim, Sağlık, Tarım, Maliye il/ilçe müdürlerinin ve müftünün olduğu atanmış üyelerin, Belediye Başkanı ve Muhtarların olduğu seçilmiş üyelerin ve STK temsilcilerinin oluşturduğu vakıf karar organı verebilmektedir.

Yaşlılık ve engelli maaşı alan kişiler, aynı zamanda asker ailesi yardımı da alabilirler.

Asker ailesine maaş 2018 ne kadar?

Bu yardım, sadece askerlik süresince verilmektedir. En fazla verilecek süre ise 15 aydır. Yani, en fazla 15 ay boyunca alınabilmektedir.

Yardım miktarı ise 500 TL olup bu yardım, 2 ayda bir yapılır. Yani, aylık 250 TL’dir. Ancak, ödeme 2 ayda bir yapılır.

Yardım tutarı, PTT aracılığıyla verilmektedir. Yardıma muhtaç ailelerin PTT’deki hesaplarına tutar yatırılır.

Asker ailesine maaş sorgulama nasıl yapılır?

Asker ailesine maaş sorgulama e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca, size en yakın PTT şubesine de giderek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Asker ailesi maaş 2018 başvuru işlemleri nelerdir?

Öncelikle tek gerekli belge, başvuru sahibi kişinin TC Kimlik Numaralı nüfus cüzdanıdır.

Süreç şu şekilde işlemektedir:

  • İlk olarak başvuru sahibi, resmi ikametgahının bulunduğu yerdeki il veya ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gider ve bir dilekçe ve nüfus cüzdanı ile başvurusunu yapar.
  • Yetkililer tarafından başvuru sahibinin merkezi bilgileri sorgulanır. Hangi bilgileri sorgulanır? Sosyal güvencesi, aylık gelir bilgileri, araç ve tapu kayıtları vb. bilgileri sorgulanır.
  • Daha sonra yetkililer, başvuru sahibinin hanesine giderek ziyaret eder ve bir tespit tutanağı tutar.
  • Komisyon, raporları inceler ve muhtaçlık durumu ile ilgili karar alır. Eğer muhtaçlık kararı verir ise başvuruyu onaylar.

Resmi ve detaylı bilgilere buradan da ulaşabilirsiniz.

Sosyal yardımlaşma yardımları asker ailesi yardımı 2018 ile sınırlı değildir. Daha birçok yardım söz konusudur. Diğer yardımlarla ilgili bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Sosyal yardımlaşma para yardımı ne kadar?

Kömür yardımı başvurusu

65 yaş aylığı ne kadar

Yetim aylığı ne kadar

Fakirlik maaşı ne kadar

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.