100.000 TL Arıcılık Hibe Kredi Destekleri 2018-2019

Eğer arıcılık sektöründe yatırım yapmayı düşünüyorsanız, bu yazımızın işine yarayacağınızı garanti ederim. Bu yazımızda, ülkemizdeki tüm arıcılık hibe desteklerini sizlere anlatacağım. Yeri geldiğinde alakalı makalelerimize yönlendireceğim. Ülkemiz arıcılık hibe destekleri konusunda adeta bir cennet konumundadır. Arıcılık hibe kredilerinden yararlanarak yatırımınızı daha az masraflı bir şekilde hayata geçirebilirsiniz.

Ülkemizde tüm arıcılık hibe ve kredileri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımız tam size göre diyebilirim. Tam anlamıyla bir yönlendirme niteliğinde olan bu yazımızda size uygun arıcılık hibe programını tespit ederek gerekli başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz.

Arıcılık hibe destekleri 2018 nelerdir?

Ülkemizde birden çok arıcılık hibesi bulunmaktadır. Bu hibeyi, devletimizin çeşitli kamu kurum ve kuruluşları vermektedir. Bazı arıcılık hibeleri, ufak yatırımcıya yönelikken bazıları ise büyük çapta arıcılık yatırımı yapacak olanlar içindir. Bu nedenle, her arıcılık hibesinin size uygun olacağını düşünmemelisiniz. Burada önemli olan husus, size en uygun arıcılık hibesi hangisi ise hangi arıcılık hibesinin şartları size uygunsa o hibe programına odaklanmanız gerektiğidir.

Ülkemizde arıcılık hibe programlarına sahip kamu kurum ve kuruluşları şunlardır:

  1. Tarım ve Ormancılık Bakanlığı Arıcılık Desteği
  2. Kalkınma Ajansları Arıcılık Destekleri
  3. TKDK Arıcılık Projeleri Hibesi
  4. Arıcılık Genç Çiftçi Hibe Programı
  5. Arıcılık Hibe Desteklemeleri

KOSGEB, kesinlikle arıcılık faaliyetlerini desteklememektedir. Bu nedenle, KOSGEB’e başvuru yapılması durumunda projeniz reddedilecektir.

Tarım ve Ormancılık Bakanlığı arıcılık desteği

Dönem dönem Bakanlık tarafından arıcılık projelerinin destekleneceği duyurulmaktadır. En son 2017 yılında arıcılık projelerinin %60 oranında destekleneceği duyurulmuştu. 2018 yılında ise henüz bir duyuru yapılmış değildir. Ben açıkcası 2019 yılında arıcılık hibe desteğinin tekrar duyurulacağını düşünmekteyim.

Birçok giderinizi bu destek kapsamında gerçekleştirebiliyorsunuz. Destek oranı %60’dır. Makine teçhizat için en fazla 5.000 TL verilse de büyük oranda hibe desteği diğer harcamalarınıza verilmektedir. Bu destekle ilgili detaylı bilgi almak için mutlaka ilinizde veya ilçenizde bulunan İl Müdürlüklerine gitmelisiniz. Arıcılık projenizin olduğunu hibe desteğinin ne zaman açıklanacağını sorabilirsiniz.

Kalkınma Ajansları arıcılık kredi destekleri 2019

Ülkemizde 26 adet kalkınma ajansı bulunmaktadır. Bu kalkınma ajansları bölgeseldir. Dönem dönem Kalkınma Ajanları da arıcılık hibe desteklerini açıklamaktadır. Ancak, arıcılık konusunun bölgeniz için önemli bir sektör olması gerekiyor. Aksi takdirde, bölgenizde bulunan Kalkınma Ajansı arıcılık sektörünü desteklemeyecektir.

Bulunduğunuz ilin hangi Kalkınma Ajansı sorumluluğunda olduğunu öğrenmek için Kalkınma Ajansı Destekleri isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

İlinizde Yatırım Destek Ofisleri bulunmaktadır. İlgili Yatırım Destek Ofisi’ne giderek arıcılık yatırımınızdan ve destek olup olamayacaklarından bahsedebilirsiniz.

TKDK arıcılık projeleri hibesi

TKDK, büyük ölçekli arıcılık hibe yatırımlarını desteklemektedir. Destek oranları, %60-%70 aralığındadır. Her ilde ne yazık ki TKDK bulunmamaktadır. Bu hibe desteğinden faydalanabilmeniz için ilinizde mutlaka TKDK İl Koordinatörlüğünün olması gerekmektedir. 100.000 Euro civarında hibe desteği TKDK’dan alabilirsiniz.

TKDK’ya arıcılık projesi sunabilmeniz için proje hibe ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir. Her zaman TKDK’ya başvuru yapamıyorsunuz. Dönem dönem arıcılık hibesi vermektedir.

Daha detaylı bilgi için mutlaka TKDK hibe destekleri isimli yazımızı incelemelisiniz.

Arıcılık Genç Çiftçi hibe programı

Ülkemizdeki en popüler arıcılık hibelerinden birisidir. 30.000 TL‘ye kadar arıcılık projeleri bu kapsamda desteklenmektedir. Bu desteğe başvuru yapabilmeniz için kırsal alanda arıcılık projesi sunmanız gerekmektedir. Yaşınız ise 18-41 aralığında olması gerekiyor.

Her yıl Mart-Nisan aylarında Genç Çiftçi hibe programı ilan edilmektedir. Bu nedenle, bu başvuru sürecini kaçırmamak adına sürekli hibe programı duyurusunu takip etmelisiniz. Bu arıcılık hibe desteği ile detayları öğrenmek için mutlaka aşağıdaki yazımızı inceleyiniz.

Arıcılık desteklemeleri 2018-2019

Eğer arıcılık sektöründe faaliyet gösteriyorsanız, kovan başına Tarım ve Ormancılık Bakanlığı’ndan destek ödemesi alabilirsiniz. Bunun için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmanız gerekmektedir. Daha detaylı bilgi ve başvuru için mutlaka ilinizde veya ilçenizde bulunan Bakanlık İl Müdürlüklerini ziyaret etmelisiniz.

Mutlaka Okumalısın! Diğer tüm hayvancılık destekleri bu yazıda: Tüm Hayvancılık Destekleri, Kredileri, Desteklemeleri

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.