29 Yaş Altı Vergi Muafiyeti Kanunu 2018 – 75.000 TL Vergi İndirimi

29 yaş altı vergi muafiyeti kanunu 2018 nedir? Genç girişimcilerde kazanç istisnası geçici vergi nedir? Genç girişimci vergi desteği ve teşviki 2018 nasıl alınır? Genç girişimcilerde kazanç istisnası geçici vergi alınır mı? Genç girişimciye vergi muafiyeti ne kadar ve süresi nedir? Genç girişimcilerde kazanç istisnası geçici vergi beyannamesi örneği, genç girişimci istisnası gelir vergisi beyannamesi, kadın girişimcilere vergi muafiyeti, 75000 tl vergi muafiyeti, Maliye bakanlığı ndan 29 yaş altı girişimcilere 3 yıl vergi muafiyeti, genç avukatlara vergi muafiyeti, genç girişimci istisnası tebliğ ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

29 yaş altı vergi muafiyeti kanunu nedir?

29 yaş altında olanlar için devletimiz bir tebliğ yayınladı. Bu tebliğ ile 29 yaş altı genç girişimciler 3 yıl süresince yıllık 75.000 TL kazanca kadar vergi ödemeyecekler.

Bu tebliğe buradan ulaşabilirsiniz.

Genç girişimci vergi muafiyeti şartlarına aşağıda yer verilmiştir. Bu şartları, sağlamanız durumunda yıllık gelir vergisi vermezsiniz. İşte o şartlar:

1. İşe başlamanın kanuni süresi içinde bildirilmiş olması gerekir. Kanunui süresinde bildirmemiş iseniz bu muafiyetten faydalanamazsınız.

2. Kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi gerekir. (Çırak, kalfa veya yardımcı işçi çalıştırmak ya da seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak işinde bilfiil çalışmamak bu şartı bozmaz.) Bir nevi kanun, Bağ-kur’lu olacaksınız, diyor.

3. Faaliyetin adi ortaklık veya şahıs şirketi bünyesinde yapılması hâlinde tüm ortakların işe başlama tarihi itibarıyla bu maddedeki şartları taşıması gerekir. Ldt veya anonim şirketler bu vergi muafiyetinde faydalanamazlar. Şahıs veya adi ortaklık olmalıdır.

4. Ölüm nedeniyle faaliyetin eş ve çocuklar tarafından devralınması hâli hariç olmak üzere, faaliyeti durdurulan veya faaliyetine devam eden bir işletmenin ya da mesleki faaliyetin eş veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dâhil) kan veya kayın hısımlarından devralınmamış olması gerekir. Bu kişilerin haricinde devralmış olabilirsiniz.

5. Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması gerekir.

Önemli uyarı: Kazanç elde etmeseniz dahi gelir beyannamesi vermeniz gerekmektedir.

Bu şartları sağlıyorsanız, muhasebeciniz ile iletişime geçiniz. Muhasebeciniz gerekli işlemleri başlatacaktır. Muhasebeciniz ile işletme kurmadan önce gerekli görüşmeleri mutlaka yapınız.

İstisna, her vergilendirme döneminde yıllık 75.000 TL ile sınırlıdır. Bu tutarın üzerindeki kazancınız, vergi muafiyeti kapsamında değerlendirilmez.

Maliye Bakanlığı’ndan 29 yaş altı girişimcilere 3 yıl vergi muafiyeti

İşletmenizi kurduğunuz tarihten itibaren 3 vergilendirme dönemidir. Yani, toplam 3 yıl, 75.000 TL’ye kadar gelir vergisi ödemezsiniz.

29 yaş altı vergi muafiyeti yaş şartı nedir?

29 yaşını doldurmamış olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra, kendi adınıza ilk işletmeniz olmalıdır. Bu şartlar, en önemli iki şarttır.

29 yaş altı vergi muafiyeti 2018 ile ilgili tüm soruları bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede cevaplayacaklardır.

Teşvikler, burada da bitmiyor. Devlet tarafından verilen farklı girişimcilik hibe programları da söz konusudur. Bu programları da inceleyerek aynı anda birden fazla devlet desteklerinden faydalanabilirsiniz.

İlgili içerik: Girişimci destekleri 2018 nelerdir?

Sağlıcakla kalın.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.