Çalışan Annelere Kreş Desteği 2018 ve Yardımı ile İlgili Gerçekler

Çalışan annelere kreş desteği 2018 yılında yine gündeme gelmiş durumdadır. Ancak, ne yazık ki, çalışan annelere kreş desteği ya da yardımı diyelim, bu konuyla ilgili basında ve internet ortamında yer alan bilgilerde bir tane açıklayıcı, doğru ve anlaşılır haber yok. Tüm haberlerde 1015 TL ifadesi var, okumuşsunuzdur. Çalışan annelere kreş desteği olarak 1.015 TL verilecekmiş gibi bir algı oluşturulmuş durumdadır.

Aslında, konu tamamen bambaşka bir yere doğru kaymış durumdadır. Çalışan anneler sanıyorlar ki, kreşe vereceğim yada verdiğim çocuğum için aylık 1.015 TL destek ödemesi alacağım. Bu tutarlar, kesinlikle ama kesinlikle söz konusu değildir. Evet, aylık olarak faydalanacağınız bir tutar olacaktır. Bunu yazımızın detaylarında anlatacağım. Ancak, faydalanacağınız tutar, kesinlikle bu meblağlarda olmayacaktır.

Ayrıca, bu yazıyla karşılaştığınız için de çok şanslısınız. Ne yazık ki, haber kaynaklarında sadece ama sadece goy goy yapılıyor. Siz, çalışan annelere kreş yardımı ile ilgili tamamen gerçekleri öğreneceksiniz.

Sizden rica ediyorum, popüler ve ulusal haber kaynaklarının saçma sapan haberleri yerine şu doğru yazıyı sosyal medya hesaplarından paylaşın. Paylaşın ki, herkes gerçekleri okusun ve görsün.

Çalışan annelere kreş desteği 2018 ile son durum nedir?

Belki duymuşsunuzdur, 2018 yılı itibariyle geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de Bakanlar Kurulu’nun bir kararı yayınlandı. Bu karar sayesinde çalışan annelere kreş desteği ile ilgili önemli bir değişiklik yapıldı.

Peki ama nedir bu değişiklik?

Değişiklik şu oldu: Çalışan bir anne kreş hizmetini dışardan aldığında, her bir çocuk için aylık asgari ücretin brüt tutarının %15’i daha önceleri gelir vergisinden istisna ediliyordu. Şimdi ise bu oran %50’ye çıkarıldı. Yani, çalışan bir annenin gelir vergisi matrahından 304 TL yerine 1.015 TL düşülecektir. Bu istisna sonrası, çalışan anne için gelir vergisi daha az ödenecektir. Bu da otomatikman çalışan annenin daha fazla aylık ücret alacağı anlamına gelmektedir. Çünkü, çalışan anne için işveren daha az gelir vergisi ödeyecektir.

Peki ama çalışan anne ne kadar kreş desteği almış olacak? Bu sorunun cevabını bir sonraki başlıkta verelim.

Çalışan annelere kreş desteği 1.015 TL mi?

Çalışan annelere kreş desteği, 1.015 TL değildir. Bu desteği, size doğru bir hesaplama ile anlatacağım.

Öncelikle brüt asgari ücret ve gelir vergisi kavramlarını inceleyelim. Bu konuda size güncel bir tablo paylaşacağım.

Brüt Asgari Ücret 2018 2029,50 TL
Sigorta Primi İşçi Payı 284,13 TL
İşsizlik Sigortası Primi İşçi Payı 20,30 TL
Gelir Vergisi Matrahı 1.725,07 TL
Gelir Vergisi 258,76 TL
Damga Vergisi 15,40 TL
Kesintiler Toplamı 1450,91 TL
Asgari Geçim İndirimi (Bekâr ve Çocuksuz) 152,21 TL
NET ÜCRET (Asgari Ücret + AGİ Dahil) 1603,12 TL

 

Evet, yukarıdaki tablo 2018 yılı asgari ücret tablosudur. Bu tabloya göre, brüt asgari ücret, yaklaşık 2.030 TL’dir. Ve istisna oranı %50’ye çıkarıldığı için gelir vergisinden istisna edilecek olan tutar, 1.015 TL (2.030 x %50) olmaktadır.

Yukarıdaki tabloda, hem gelir vergisi matrahını hem de ödenen gelir vergisini görmektesiniz. Buna göre, çalışan annelere kreş desteği şu şekilde olmaktadır:

Gelir vergisi matrahı, 1.725,07 TL olduğu için bu matrahtan 1.015 TL düşülür.

Yeni gelir vergisi matrahı: 1.725,07 – 1.015 = 710 TL’dir.

Gelir vergisi oranı %15 olduğu için matraha bu oran uygulancaktır.

Buna göre; 710 x %15 = 106,5 TL gelir vergisi ortaya çıkmaktadır.

Peki ama kreş desteği olmadan önce anneler için aylık ücretlerinden ne kadar gelir vergisi kesiliyordu? Tablodan görüleceği üzere çalışan annelere kreş desteği verilmeden önce bu tutar, 258,76 TL idi.

Çalışan annelere kreş yardımı istisnası uygulandıktan sonra bu tutar, 106,5 TL’ye düşmektedir.

Sonuç olarak diyebiliriz ki, çalışan bir anne çocuk başına 152,2 TL (258,76 – 106,5) daha yüksek aylık ücret alacaktır.

Görüldüğü gibi 1.015 TL’nin aslında gelir vergisi matrahından düşüldüğünü, kreş yardımı sonrası annelerin çocuk başına aylık 152,2 TL daha yüksek aylık ücret alacağı görülmektedir.

Eğer iki veya daha fazla çocuk söz konusu olursa, aylık en fazla 258,76 TL daha yüksek aylık ücret alınacaktır. Çünkü çalışan anne için işveren, gelir vergisi ödemeyecektir.

Çalışan annelere kreş yardımı şartları nedir? Başvuru nasıl yapılır?

Öncelikle, bu yardımda maddi durumu iyi olmayan annelere öncelik tanınacaktır. Gelir durumu iyi olan, aylık ücreti 3.000 veya 4.000 TL seviyelerinde olan annelerin bu yardımdan faydalanabilmeleri biraz zordur. Ancak, anne, asgari ücret alıyorsa, bu desteğe başvurarak her ay için 150 TL civarında daha yüksek aylık ücret alabilir.

Annenin yapması gereken işverenine durumu izah etmektir. İşverenine durumu bir dilekçe ile izah edebilir. İşveren ise konuyu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne aktarmalıdır. Eğer işveren söz konusu değilse, çalışan anne, konuyu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne iletmelidir.

En sonunda, işverenin muhasebecisi gelir vergisini bu desteğe göre düzenlemelidir.

Bazı yorumlarda, konuyla ilgili pilot iller uygulaması olduğu söylenmektedir. Ancak, pilot iller uygulaması büyükanne projesi için geçerliydi. Bu konuda, pilot iller uygulamasından pek emin değilim.

Büyükanne projesinde haberin yok mu? Çocuklara büyükanneler baksın, aylık destekten faydalan. Detaylar, destekler.net/buyukanne-projesi-maasi/ bağlantısında yer alan yazıda seni bekliyor.

Cevap Yaz

E-posta adresin asla paylaşılmayacaktır.